Муковски од ВМРО-ДПМНЕ се закани дека нема да дозволат да се споменуваат „бомбите“ во Собрание

Членот на Комисијата за финансирање и буџет во Собранието на Република Македнија од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Крсто Муковски, кој е и заменик координатор на пратеничката група на власта, изреволтиран од дискусијата на пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, дека во својот говор како аргументација употребил дел од содржината на „бомбите“, се закани дека во иднина нема да се дозволат дискусии со содржина од „бомбите“, објави „Мактел“. Инцидентот настанал кога Горан Мисовски во расправата за предлогот за измена на Законот за јавни набавки, како илустрација за тоа што претставува злоупотреба на јавни набавки, употребил дел од „бомбите“ на Заев, поточно од шестата бомба, каде Зоран Ставревски и вели на Гордана Јанкуловска дека битолскиот градоначалник Владимир Талески „направи проблем со превозниците на учениците со коруптивен договор од 2010 со десет пати повисоки цени и наместо да го покрие криминалот се жали дека министерството за образование не му дава доволно средства“, пренесува „Мактел“ . По ова ...
| | веќе видена | слични

Измените на Законот за буџетите се ставија како трета точка, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ се жалеше на процедурални проблеми Собраниската комисија за финансирање и буџет, по подолга пауза, денеска првпат беше интересно место за новинарска опсервација. Причина - опозициските пратеници со нивните колеги од власта влегоа во жестоки препирки и дебати. Не изостанаа ни сочни навреди и дисквалификации меѓу двете страни, како и интересни дофрлања од место додека говори пратеник од ривалската партија. Сепак, најинтересната точка што требаше да се проследи на вчерашната седница беа измените на Законот за буџетите кои ги предложи пратеничката група на опозицијата. Со измените на овој закон, опозицијата бара поголема транспарентност и отчетност при трошењето на народните пари, односно извештаите за извршувањето на буџетот, како и преземените обврски, да се објавуваат на веб-страницата на Министерството за финансии еднаш месечно. Овие измени требаше да се гледаат први на собраниската комисија, а на неа пратениците од опозицијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 213 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Муковски од ВМРО-ДПМНЕ се закани дека нема да дозволат да се споменуваат „бомбите“ во Собрание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: