Жестока дебата во Собранието

Автентичното толкување на законот за амнестија, закон за јазиците и закон за употреба на симболите на етничките заедници, како дел од договорот меѓу Груевски и Ахмети за нов коалициски договор, предизвикаа жестока дебата во Собранието. Опозиијата бараше да се тргнат од дневен ред, бидејќи се незаконск, и не може да се носат по скратена постпака. СДСМ прашува дали фотељите на фамилијата вредат толку за да Груевски ги распродава македонските национални интереси, бидејќи според нив, се менува уставот и „Рамковниот договор“ со нови права на Албанците во чувствителната сфера за употребата на албанскиот јазик и знаме. Власта тврди дека целата постапка е според законот. Во мислењето од владата се препорачува да се постапи според законот за амнестија и да не се гонат сите хашки случаи, како водството на ОНА, мавровските работници, липковската брана.
| | веќе видена | слични

Во климатизирани услови работат денеска пратениците, но тоа не значи дека расправата се води лежерно. Напротив, предлог - законот за употреба на јазиците, како дел од таканаречениот коалициски пакет на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, покрај остри... Во климатизирани услови работат денеска пратениците, но тоа не значи дека расправата се води лежерно. Напротив, предлог - законот за употреба на јазиците, како дел од таканаречениот коалициски пакет на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, покрај остри реплики меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, донесе уште пожестоки обвинувања на релацијата ДУИ - ДПА. По една изјава на Ермира Мехмети, пратениците од ДПА се почувствуваа навредени и повеЌе од решително од спикерот побараа прекин на седницата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собрание Повторно жестока расправија меѓу владеачкото мнозинство и опозицијата, на денешната собраниска седница. На дневен ред на седницата се измените на Законите за употреба на јазиците и за употребата на знамињата. Пратеничката од СДСМ, Радмила Шекеринска обвини дека со законот за јазиците се проширувал Рамковниот договор, и се нарушувале македонските интереси, а сето тоа било резултат од договорот меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети. На овие обвинувања веднаш реагираа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Спасеновски изјави дека со овој закон на ниту еден начин не се намалува или загрозува употребата на македонскиот јазик. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторија дека со предвидените измени на Законот за јазиците се предвидувало министер Албанец да може да одговори на неговиот јазик доколку му биде поставено пратеничко прашање од страна на пратеник Албанец, исклучиво во Собранието и на ниту едно друго место. На повторните обвинувања од опозицијата дека со Законот се уништуваат националните ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, не само што не се поправа, туку влегува во се поголеми прекршувања на актите со кои се регулира работата на Парламентот. Со секоја од точките кои спикерот ги стави на дневниот ред за вчерашната седница, која целосно беше подредена на постигнатиот договор за новата Влада на Груевски и Ахмети, се прекрши по некој од најзначајните акти во државата: Уставот, Рамковниот договор, собранискиот Деловник. И како да не беа доволно спорни точките, првиот парламентарец на пратениците им подели антидатирани материјали, со што дополнително потврди дека тука нешто “смрди”. Пратениците добија документи со одлуки на Владата усвоени на седница одржана подоцна од датумот кога истите ги примило Собранието?! За улогата што ја одигра Вељаноски во “злоупотребата на Собранието за имплементација на договореното меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ“ СДСМ ќе поднесе кривична пријава против него поради “злоупотреба на службена положба и овластување” и за “сторен фалсификат”. Пред судот опозицијата ќе ...
| | веќе видена | слични

Петата седница на Собранието која се одржува денеска и на чиј дневен се измените на Законите за употреба на јазиците и за употребата на знамињата беше исполнета со жестока расправа помеѓу двете најголеми партии во албанскиот блок, ДПА и ДУИ. Демократската партија на Албанците продолжи со нападите врз Демократската унија за интеграција бидејќи според нив новиот договор помеѓу Ахмети и Груевски не ги исполнува политичките апетити на Албанците. Според пратеникот на ДПА Зиадин Села со овој закон Албанците добиваат незначителни привилегии со измените во Законот за употреба на јазиците, со оглед на тоа што со новите измени се предвидува министер Албанец да може да одговори на својот мајчин јазик на пратеничко прашање доколку му биде поставено само од страна на албански пратеник. Ермира Мехмети од ДУИ, која го бранеше решението како еден од предлагачите, рече дека не гледа во кој дел се прекршува амандманот 5 од Уставот и оти не треба да се чита само Уставот или само Охридскиот договор. Пратениците од ДУИ и ДПА ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жестоката дебата за измена на Законот за јазици, која вчера преовладуваше во собраниските комисии, денеска продолжи и на пленарната седница во Собранието. Пратениците од опозицискиот СДСМ се децидни во ставот дека нема да ги поддржат предложените измени. Пратеникот од редовите на СДСМ, Радмила Шекеринска рече дека пратениците од оваа партија не поддржуваат закони кои се носат во, како што ја нарече, самрак процедура. односно по скратена постапка. „Законот е почетокот на кршење или проширување на Охридскиот рамковен договор, што е опасна пречка и негативно ќе се одрази на земјата. Ахмети се избори за својот јазик, а Груевски за својот братучед. Двајцата се офајдиа“, истакна Шекеринска. Според неа најавените измени во Законот се тежок преседан и ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ја напуштиле рамката на Охридскиот рамковен договор. Таа забележа дека нечесно е оние кои го договориле Законот да не се присутни во собраниската сала. „Нечесно е оние кои го пазарат Законот да не се присутни тука. Денеска главниот пазарџија го ...
| | веќе видена | слични

Законот за јазици, чии измени на предлог на ДУИ предвидуваат албанските министри на пратенички прашања да одговараа на мајчиниот јазик, иницираа жесток отпор од опозициските социјалдемократи кон ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи, според нив, владеачката партија легитимира упад во Рамковниот договор, чии одредби се пресликани и во Уставот. - Кој е вистинскиот Никола Груевски? Оној кој што во 2002 ги вадеше слушалките да не го слуша преводот од албански или овој што го предлага законот? Кое е вистинското ВМРО-ДПМНЕ - она кое што се колнеше дека нема да прави коалиција со „терористи“ или ова што денеска го брани законот? Кај се Милошоски и Ѓорчев, кои што штрајкуваа со глад за студентите Aлбанци да не учат на својот мајчин јазик, а денеска ќе го гласаат законот - во низа прашуваше Радмила Шекеринска од СДСМ. СДСМ користи патриотизам кој не му прилега, возвратија пратениците од владеачкото мнозинство, објаснувајќи дека тие биле патриотите во државава. - Пазар е кога ја трампате Струга за претседателската фотелја на Бранко ...
| | веќе видена | слични

Собрание: СДСМ и ВМРО со обвинувања за законот за јазиците СДСМ во Собранието ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за подривање на Рамковниот договор во расправата за измени на законските одредби за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20% од македонските граѓани. Од најголемата владејачка партија сметаат дека опозицијата е дволична, посочувајќи на измените на законот за територијална поделба и промената на општинските граници на Струга и Кичево, донесени за време на власта на СДСМ. Законските промени што треба да овозможат министрите во Собранието да можат да говорат и албански јазик, се дел од коалициониот договор за новата Влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. На дневен ред на собраниската седница се измените на законите за употреба на знамињата на заедниците, за радиодифузната дејност, за Судскиот совет, за Советот на јавните обвинители, за заштита од пушењето - сите по скратена постапка.
| | веќе видена | слични

Упад во Договорот кој 10 години е Устав Залудни се обидите на опозицијата да го запали црвениот аларм за измените на Законот за употреба на јазиците и на знамињата, со кои набрзина и без дебата се менуваат и Рамковниот договор и Уставот! Апелите до владејачкото мнозинство да не се дозволи отворање на опасна пукнатина во документот што е темел на меѓуетничките односи во земјата останаа без фидбек оти пратениците од власта не најдоа за сходно дури ни да дебатираат. Првата седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците требаше да отвори жестока расправа, но сe се сведе на жестоки обвинувања од опозицијата дека за да помине Јулскиот договор, Груевски - Ахмети и нивниот политички пазар се продаваат државните интереси. Пратеничката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, потсети на тешката десетдневна дебата од преговорите во Охрид која и претходела на одредбата од Рамковниот договор пратениците Албанци да можат да зборуваат на мајчин јазик во Собранието, која власта сега настојува да ја промени по ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска во Собранието на Република Македонија ќе продолжи петтата седница на новиот парламентарен состав. На дневен ред се Предлог на законот за изменување на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отстo од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа и Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка. Со измените во Законот за јазиците се предвидува министер Албанец да може да одговори на неговиот јазик доколку му биде поставено пратеничко прашање од страна на пратеник Албанец. На дневен ред на оваа седница се и измените и дополнувањата на Законот за радиодифузната дејност, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на Република Македонија, Предлог на закон за изменување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија и Предлог на закон за дополнување на Законот за заштита од пушењето, сите по скратена постапка. За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 378 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жестока дебата во Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: