Културно-забавна - Хериет Луис на „Блуз и соул фестивал“

Вокалистка Шакура Саида од САД и нејзината група, заедно со гитаристката Дона Грентис, чиишто корени се од Македонија, на 4 јули ќе го отворат „Блуз и соул фестивалот“, кој се одржува во рамки на 32. издание на „Скопско лето“. Истата вечер како предгрупа ќе настапи и блуз-составот „Тексас флуд“ од Србија. Втората вечер, на петти јули, резервирана е за познатиот германски гитарист Грегор Хилден и за неговата група, со специјалната гостинка - американската вокалистка Хериет Луис, која има соработувано со Ерик Клептон и со Мајкл Џексон. Предгрупа на вечерта ќе биде составот „5ХЛ“ од Бугарија. Инаку, ова е последна година кога овој Фестивал се одржува во рамки на „Скопско лето“. Фестивалот в година ќе се одржи кон крајот на септември во Универзалната сала, најавуваат од Дирекцијата за култура и за уметност. Билетите за Фестивалот се продаваат во „Југотон“ по цена од 300 денари.
| | веќе видена | слични

Главна ѕвезда на 15. издание на „Блуз и соул-фестивалот“, ќе биде Шакура Саида, која на сцената ќе биде придружувана од гитаристката Дона Грантис, која има македонско потекло Дона ќе се обиде да внесе и македонски мелос во стандардниот американски блуз Годинешното, 15. издание на „Блуз и соул-фестивалот“ ќе се одржува в понеделник и во вторник, на проверената локација, летниот клуб „Колосеум“. Двете фестивалски вечери ќе понудат интересна програма. Во првата вечер ќе настапуваат Србите „Тексас флуд“, кои ќе ја загреат атмосферата пред главната ѕвезда, Американката Шакура Саида и нејзиниот придружен бенд. Како гостинка на нејзиниот концерт ќе се појави младата гитаристка Дона Грантис, која е со македонско потекло. Нејзините родители се родени во Лерин и, како што вели, таа го познава македонскиот јазик, затоа што долго време дома зборувале македонски. Дона ќе се обиде да внесе и македонски мелос во стандардниот американски блуз. Втората вечер е резервирана за бугарскиот блуз-состав „5ЏЛ“, како и за бендот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 174 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 56 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 214 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Хериет Луис на „Блуз и соул фестивал“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: