Жените дневно кажуваат 13.000 зборови повеќе од мажите!

Жените во текот на еден ден кажуваат до 20.000 зборови, а мажите во текот на денот во просек до 7.000 илјади зборови. Научниците велат дека за зголемената „дрдорливотс“ на жените е вишокот на протеини „Foxp2“ во мозокот. Научниците дознале дека жените имаат голем број на јазични протеини, а и заради тоа тие научуваат да зборувата порано од машките и во текот на денот трошат над 13.000 зборови повеќе од мажите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Жените во текот на еден ден во просек изговараат околу 20.000 зборови, додека мажите “трошат” преку сила 7.000. Научниците објаснуваат дека за женската “зборливост” е одговорна поголемата доза на “Foxp2″ во мозокот.Научниците ова откритие го поткрепуваат со фактот дека мажјаците заморчиња кои се огласуваат многу често отколку женките, исто така имаат зголемно количество на овој протеин во мозокот.Во текот на истражувањата на лабораториски животни научниците одвоиле бебе на стаорец од мајка, а потоа броеле колку пати се огласуваат. Резултатите покажале дека младите мажјаци се огласуваат два пати почесто отколу женките. Истражувањето на мозокот на овие животни покажало дека мажјаците имаат два пати поголемо количество на протеинот Foxp2 во мозокот отколку женките. Откако на женките им е зголемено производството на овој протеин во мозокот и тие се огласувале еднакво често колку и мажјаците.Меѓутоа, научнците тука не запреа. Тие го тестирале мозочното ткиво на десет момчиња и десет девојчиња на возраст од три до ...
| | веќе видена | слични

Науката конечно има објаснување за тоа зошто жените (често) не престануваат да зборуваат. Стереотипот за жена која „не ја затвара устата“ сега има и научна потврда, но и „оправдување“. Поранешните истражувања покажале дека жените во просек во текот на денот изговараат околу 20.000 зборови, додека на молчаливиот посилен пол за дневна комуникација му се доволни скромни 7.000 зборови. Фактот е дека понекогаш може да биде напорно да се живее со „дрдорлива“ дама, но пред следниот пат да помислите „жено, каде се исклучуваш?!“, сетете се дека не е виновна таа, туку - природата. За развој на јазикот и комуникација одговорен е протеинот foxp2, а научниците сега утврдиле дека кај жените нивото на овој протеин кој е клучен за вербална комуникација е повисок за 30% отколку кај мажите. Оваа разлика се забележува уште во најрана возраст, па девојчињата многу порано прозборуваат отколку момчињата, а порано почнуваат да склопуваат и реченици. Оваа разлика станува уште поупадлива на возраст во која децата почнуваат да ...
| | веќе видена | слични

За тоа дека жените се зборлести и сакаат повеќе да зборуваат од мажите е виновен еден протеин во мозoкот. Имено, жените во текот на денот во просек изговоруваат околу 20.000 зборови, а мажите околу 7.000. Научниците објасниле дека за тоа е одговорно зголеменото ниво на протеинот „Foxp2“, познат и по називот „јазичен протеин“ во мозокот на жените поради кој тие сакаат повеќе да зборуваат. Стручњаците до ова сознание дошле испитувајќи ги мозоците на глувци, кај кои пак мажјаците се оние кои повеќе „зборуваат“.
| | веќе видена | слични

Останато

Судските служби во текот на денешниот ден прават нови обиди да го достават решението на Кривичниот совет, со кое се одбива жалбата против решението на судија ...
сите 328 | | | веќе видена

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 135 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

Ако партијата било кого лично навредила и ако некој се почувствувал навреден тогаш еве во име на партијата сега се извинувам, рече Игор Јанушев, генерален ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жените дневно кажуваат 13.000 зборови повеќе од мажите!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: