Трамп ја нарече поранешната советничка Омароса „куче“ кое заслужило отказ


Американскиот претседател Доналд Трамп ги обнови нападите против неговата поранешна советничка, Омароса Маниголт Њуман, нарекувајќи ја „куче“ кое заслужило отказ. Во коментар на неговиот Твитер профил, Трамп го пофали неговиот шеф на кабинет, Џон Кели затоа што минатата година ја отпуштил од работа Омароса Маниголт Њуман. Таа порано беше учесничка во реалното шоу на Трамп „Апрентис“ пред тој да ја назначи на позиција во Белата куќа, каде таа добивала плата од 179,700 долари годишно. Во нејзината книга публикувана денес „Ментално растроен“ таа е критична кон претседателот Доналд Трамп и операциите на Белата куќа. За време на промоцијата, Маниголт Њуман индицирање дека додека таа служела во Белата куќа, таа била сведок дека претседателот користел коментари кои содржеле расни предрасуди. Ден претходно, Маниголт Њуман објави аудио снимка од моментот кога Кели ја отпуштил од работа.
| | веќе видена | слични

Во интервју за АП, Маниголт Њујман, оја ја промовира новата книга за времето кое го поминала во опкружувањето на Трамп, тврди дека се обидуваат да ја спречат да ја раскаже нејзината приказна. -Нема да ме исплаши Доналд Трамп“, кажала во интервјуто за американската агенција само неколку часа подоцна  од кога луѓето на кампањата на Трамп покренале правна постапка против неа поради наводно кршење на договорот. Зборувајќи за нејзините и ставовите на претседателот, Њуман кажала дека таа пред се сака да ја види Америка обединета, а не поделена:„Не сакам да има војна помеѓу расите како што посакува Трамп“. Маниголт Њуман (44) обелоденила снимки на разговори од Белата куќа пред објавувањето на нејзината книга “Unhinged: An Insider Account of the Trump White House”. „Расист“, „нетолерантен“, „женомрзец“, се зборовите кои Њуман го употребува кога во книгата зборува за Трамп, за кој вели дека не е способен да ја извршува претседателската функција. Во неговите последни одговори на Маниголт Њуман на Твитер, Трамп ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека адвокатот на Белата куќа Дон МекГен не е „стаорец“ како што тоа бил за време на аферата Вотергејт, адвокатот на тогашниот претседател на САД, Ричард Никсон, Џон Дин, а истрагата на руското меѓање во американските избори Трамп го нарече „макартизам“. Трамп истакна дека „пропаднатиот Њујорк тајмс напиша лажен текст наведувајќи дека правниот советник во Белата куќа, Дон МекГен откако со часови сведочел пред специјални истражител, е исти тип на „стаорец“ (rat) како Џон Дин. – Но, јас нему како и на други им дозволив да сведочат ...Немам што да кријам, нагласи Трамп. Дин беше правен советник на Никсон за време на скандалот Вотергејт и на крајот соработуваше со обвинителството и помогна да се дојде до завршница на претседателскиот мандат на Никсон кој поднесе оставкка во 1974 година. – За разлика од Никсон, Трамп нема да отиде своеволно или грациозно, наведува Дин на Твитер. Тој изнесе сомнеж дека Трамп има „каква било идеја што МекГен му рекол на Малер“ и дека ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Доналд Трамп ја спореди во неделата истрагата за наводната руска вмешаност во американските претседателски избори и евентуалниот договор на неговиот изборен штаб со Москва со „маркатизам од најлош вид“ и потврди дека му дозволил на еден од адвокатите на Белата куќа да соработува со истрагата бидејќи „нема што да крие“. „Проучето го покојниот Џозеф Маккарти, бидејќи сега сме во периодот на Мјулер и неговата банда за којашто Џозеф Маккарти е почетник. Лов на вештерки“, напиша американскиот претседател Доналд Трамп на Twitter. Во текот на 1950-те години во периодот на Студената војна додека со САД владела паранојата од „црвената опасност“, републиканскиот сенатор од сојузната држава Висконсин, Џозеф Макккарти покренал кампања против секое лице осомничено дека е комунист или дека го поддржува режимот во СССР. На удар на неговата комисија се нашле и многу познати личности од културата и филмот, а се смета дека стотици илјади луѓе биле под реперкусии поради неосновани обвиненија. Пораките ...
| | веќе видена | слични

Во потегот без преседан учествуваа редакции од секоја сојузна држава освен Вајоминг Во ескалација на затегнатите односи меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и американските медиуми стотици американски весници во четвртокот застанаа во одбрана на слободата на печатот како одговор на честите напади на претседателот врз медиумските организации. Бројот на новинарски куќи кои се приклучија на потегот во петок се искачи на 380, од секоја американска сојузна држава со исклучок на Вајоминг. Кампањата доаѓа во време на повторителни обвинувања од претседателот за медиумите дека ширеле „лажни вести“ заради што ги нарече „непријател на американскиот народ“. Во четвртокот, Трамп на Твитер напиша: „Медиумите на лажни вести се опозициска партија.“ Анкетата на Универзитетот Квинипек, спроведена месецов, покажа дека 44 отсто од американските гласачи се загрижени дека критиките на Трамп врз медиумите ќе поттикнат насилство врз луѓето кои работат во истите. Поголемиот дел од демократите се согласуваат со анкетата, ...
| | веќе видена | слични

Редакцијата на угледниот американски магазин "The Boston Globe" известува дека се соочува со сериозни и застрашувачки закани кои моментално ги истражува ФБИ. Како што наведуваат, магазинот во четвртокот примил неколку заканувачки телефонски повици, а главно станува збор за закани со бомбашки напади. Бостонската полиција, која прва ја започна оваа истрага смета дека станува збор за сериозни закани, но сепак го засилија обезбедувањето околу редакцијата. Локалните и федералните полициски власти ги испратиле своите луѓе во редакцијата за да ги заштитат новинарите од можни напади. Медиумите како непријатели на САД Се верува дека заканите се предизвикани од серијата критички текстови на магазинот упатени кон американскиот претседател на САД, Доналд Трамп. Имено, Globe неодамна одлучи да објави низа авторски текстови за Трамп, особено поради фактот што Трамп ги нарекол медиумите како "непријатели на Америка". "Тоа не е американски начин и тоа е нарушување на цивилизацијата и стандарадите кои како општетство ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот Сенат едногласно ја усвои резолуцијата, предложена од сенаторот на Демократската партија, Брајан Шулц, во која се наведува дека „медиумите не се непријател на народот“. Шулц при поднесување на предлогот се повика на поранешните американски претседатели Томас Џеферасон, Џејмс Медисон и Роналд Реган, дека слободните медиуми се „интегрален дел од основата на САД“. Во резолуцијата се осудува нападот врз медиумите како „напад врз демократските институции на САД“. Резолуцијата се повикува на првиот амандман кој ги штити медиумите од контрола на Владата и од притисоци. Американскиот претседател Доналд Трамп вчера повторно ги критикуваше медиумите откако американски весници координирано ги осудија неговите напади врз новинари, кои ги обвинува дека шират лажни вести. – Не постои ништо што повеќе би сакал за нашата држава од вистинска слобода на медиумите. Факт е дека медиумите се слободни да пишуваат се што сакаат, но најголем од тоа се лажни вести, протнување политичка агенда или само обичен обид да им ...
| | веќе видена | слични

Кампањата, која ја поддржаа над 300 медиуми во САД, ја иницира весникот „Бостон глоуб“, кој минатата недела ги повика медиумите во земјата да објават уреднички коментари со критика на валканата војна на актуелниот шеф на Белата куќа против медиумските организации и новинарите Повеќе од 300 американски медиуми вчера почнаа кампања за слобода на печатот, како реакција на нападите врз новинарите од страна на претседателот на САД, Доналд Трамп. Кампањата ја иницира весникот „Бостон глоуб“, кој минатата недела ги повика американските медиуми да објават уреднички коментари со критика на валканата војна на Трамп против медиумските организации и новинарите. Трамп досега повеќепати ги квалификува медиумите како „лажни вести“, а за новинарите порача дека се непријатели на народот. Во уредничкиот коментар со наслов „Новинарите не се непријатели“, „Бостон глоуб“ посочува дека слободата на печатот е суштина на американскиот принцип повеќе од 200 години, а за нападите на администрацијата во Вашингтон врз медиумите оценува ...
| | веќе видена | слични

Во еден ден над 300 американски медиуми објавија едиторијали против „валканата војна“ на Трамп, организирани со цел да се спречат неговите напади против слободата на печатот и да се промовира истата. Сето ова започна минатата недела кога Бостон глоуб повика на национално отфрлање на „валканата војна“ на американскиот претседател против медиумите. Реплицирајќи на изјавите на Трамп дека извештаите од медиумите се „лажни вести,“ а новинарите „непријатели на народот“, целата акција се водеше под хаштагот #EnemyOfNone. Во својот апел Глоуб вети дека на 16 август ќе напише едиторијал „за опасноста од нападите на администрацијата врз печатот“, и ги повика другите медиуми да го направат истото. Првично тие добија позитивен одговор од 100 новински организации, за во четвртокот, 16 август, на иницијативата да се приклучат над 300 медиуми. Во четвртокот Трамп на Твитер напиша: „Лажните медиуми се опозициска партија. Тоа е многу лошо за нашата Голема земја... Но ние победуваме.“ Работата околу медиумите е стигната до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот Сенат едногласно усвои резолуција со која се потврдува дека медиумите не се непријатели на народот. Резолуцијата којашто ја предложи демократскиот сентор, Брајан Шац, се повикува на зборовите на Томас Џеферсон, Џејмс Медисон и Роналд Реган кои се залагале за тоа дека слободните медиуми се составен дел од демократските темели на САД. Во резолуцијата се осудуваат нападите врз медиумите, како напад врз демократските институции. Претседателот на САД, Доналд Трамп повторно и денеска ги критикуваше медиумите бидејќи претходно тие координирано ги осудија неговите изјави. Трамп ги нарече медиумите народен непријател и обвини дека шират лажни вести, а пред две недели рече дека новинарите намерно предизвикуваат големи поделби и недоверба, како и дека би можеле да предизвикаат војна.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Врвниот специјален јавен обвинител“ отиде на распит за рекетарлук со – адвокат, коментира Богдан Илиевски за специјалната јавна обвинителка.Тоа е сè што треба ...
сите 496 | | | веќе видена

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Охрид се одбележа Денот на Армијата. На центрланата прослава при одбележување на 27 годишнината на македонската Армија присуствуваа воени претставници од ...
сите 219 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп ја нарече поранешната советничка Омароса „куче“ кое заслужило отказ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: