2 копии

Снегот што наврна во Скопје ги инспирираше и возрасните. Па така, денес, во Граскиот парк, осамна малку понаков „Снешко“, кој така исправен, гордо привлекуваше вниманието на минувачите. Текстот Врел Снешко е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични
3 копии

Возот што сообраќа на релацијата Ниш – Прокупле речиси дваесет минути стоеше вчера во близина на рампата и железничката станица во населбата Гариќ поради Снешко Белчо, кој бил направен на шините! Полицијата, исто така, беше информирана и излезе на терен, но сторителите не беа пронајдени. До оваа ситуација дојде на улицата Браќа Стојановиќ кога возот требаше да влезе во станицата во Прокупле. Машиновозачот оддалеку забележал дека има нешто на шините, па го запрел возот. Снешко го направија деца, веројатно и не размислувајќи за она што ќе следува.
| | веќе видена | слични

Вистинска драма се одвивала во Србија на пругата Ниш- Прокупље кога машиновозачот почнал да кочи и да паничи кога забележал нешто на пругата, а тоа бил Снешко. Машиновозачот закочил, а била известена и полицијата. Најверојатно го направила деца не размислувајќи за последиците.
| | веќе видена | слични
3 копии

Снешко Белчо „се замонаши” на Света Гора, јавија со преубава фотографија монасите на еден од манастирите на Атос.„Заиста вам кажем: Који не прими Царства Божијега као дијете, неће ући у њега.“Мк. 10, 15Светлопис је настао на Бадњи дан ове године у једној од Светогорских светињаGepostet von Пријатељи манастира Хиландара am Dienstag, 8. Januar 2019На Бадник, во пресрет на најголемиот христијански празник, неколку свештеници ја изразија божикната ведрина во портата на манастирот и направија нов брат од снегот.Му ставија монашка капа скуфија, црн шал, но исто така и „традиционална метла”, која обично се става во рацете на Снешко Белчо. Наместо морков, на овој медитерански монах како нос му послужи лимон.Она што некој би го протолкувал како несериозност на монахот, всушност, е детска разиграност и невиност, која вистинските христијани никогаш не треба да ја изгубат.„Вистина ви велам, кој не го прими Царството Божјо како дете, нема да влезе во него“, потсетија тие на зборовите на Исус Христос од Евангелието по ...
| | веќе видена | слични

Доколку времето е многу студено, а сакате да им направите Снешко на најмалите оваа идеја ќе ви помогне во тоа. За да направите Снешко од чорапи потребни се: -бели чорапи -2 до 3 мали копчиња -монистри (за очи и нос) -платнено парче за шал -безопасно лепило или конец и игла Начин на изработка: - Исечете го чорапот на два дела во петицата. - Земете го врвот и врзете го на врвот со лента или дебел конец или сошијте го - Превртете го и пополнете го со памук, вата, ориз или друг материјал кој ќе му даде волумен. - Врзете го другиот крај. - Поставете ја главата со лента за да го затегнете горниот дел така што ќе се формираат два круга- поголем за телото и помал за главата. На ова место, врзете го парчето ткаенина што сте го подготвиле за шал. - Ставете две црни монистри како очи и една црвена како носот, и ако е можно, сошијте ги така што детето нема да може да ги проголта. - Од вториот дел на чорапот, направете капа и ставете ја на главата на Снешко. На долниот дел сошијте ги копчињата. За декорација може да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 594 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Врел Снешко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: