НУ Драмски театар Скопје – Неделен репертоар од 16.04 – 22.04.2018

На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 16.04 до 22.04.2018 ќе имате можност на сцената на Театарот да ги проследите следните претстави: претстава: ПАРТИЈА РЕМИ играат: Ѓокица Лукаревки, Маја Вељковиќ Пановска автор: Доналд Ли Кобурн режија: Виолета Џолева претстава: ПАРТИЈА РЕМИ играат: Ѓокица Лукаревки, Маја Вељковиќ Пановска автор: Доналд Ли Кобурн режија: Виолета Џолева претстава: СОЛУНСКИ ПАТРДИИ играат: Марија Спиркоска – Илијеска, Билјана Драгиќевиќ – Пројковска, Маја Вељковиќ – Пановска, Зоран Љутков, Златко Митрески, Јелена Жугиќ, Трајанка Илиева – Таци, Калина Наумовска, Гордана Ендровска, Марија Кондовска, Валдета Исмаили, Душица Стојановска, Викторија Анѓушева, Катерина Коцевска/Благица Димитровска, Катерина Шехтанска – Лаковска и Александра Павлова автор: Миле Попоски режија: Коле Ангеловски
| | веќе видена | слични
5 копии

Театар Комедија ја продолжува својата мисија на гостување низ театрите во Македонија, а овојпат, на 21 април, ќе гостува во Народен театар Охрид со хит-претставата „Жена ми се вика Борис“, во режија на Синиша Евтимов. „Жена ми се вика Борис“ ги ревидира моралните кодекси на однесување, а дејството во пиесата е адаптирано и локализирано во македонски контекст, каде што ќе ги препознаете менталитетот и стереотипите на современото живеење на семејствата на некои „наши“ политичари и успешни бизнисмени. Прељубата, лагата, интригата и страста се вонвременските теми врз коишто се градат заплетите во оваа комедија и ќе ве држат со широка насмевка во текот на целата претстава. Охридската публика во претставата ќе може да ги види актерите: Сашо Ристовски, Роберт Ристов, Мими Поповска – Ристов, Ева Скендеровска, Жаклина Петровска, Столе Мицов и Александар Михајловски. Повеќе детали за оваа, но и за другите претстави од репертоарот на Театар Комедија може да погледнете на веб-страницата www.teatarkomedija.mk извор: ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 20. април 2018 (ИНПРЕС) – Театар Комедија од Скопје утревечер гостува во Охрид со претставата „Жена ми се вика Борис“, во режија на Синиша Евтимов, по текст на Рафи Шарт. Во претставата играат: Сашо Ристовски, Роберт Ристов, Мирјана Поповска – Ристов, Александар Михајловски, Жаклина Петровска, Столе Мицов и Ева Скендеровска. Сценографијата е на Орхан Ќамилов, а костимите се дело на Александар Ношпал. Комедијата „Жена ми се вика Борис“, со оригинален назив „Жена ми се вика Морис“ доживува и филмска верзија и тоа со забележителен успех. Инаку овој современ текст ги ревидира моралните кодекси на однесување, во еден наш, локализиран простор и менталитет. Основните теми во оваа комедија се проблемите на обичниот човек, емоциите, прељубата, лагите, интригите, либидото кои се се вонвременски.
| | веќе видена | слични
5 копии

Прашањето што го поставува претстава е дали е животот среќа или стратегија, а делењето карти е метафора за шансите што ги користиме  или не во животот.  Текст е на американскиот драмски автор Доналд Ли Кобурн, кој за него добил Пулицерова награда во 1978 година. Со Лукаревски на сцената е и актерката Маја Вељковиќ-Пановска. Играат ликови на човек и жена во дом за стари лица кои преку играњето карти се запознаваат и си ги раскажуваат животите. Според Џолева, текстот е едноставен, но суптилен и со длабока филозофија за животот и порака дека секој ден ни носи ново делење на картите. „Партија реми“, рече таа на прес-конференција,  е синоним за играта што сите ја играме во животот кога ќе ни се поделат картите. - За некои тие се среќни и се чини се им оди наредено, иако не се вешти, а од друга страна има луѓе кои ги знаат сите техники како треба да се живее, но не добиваат наредени карти и е многу важно да се потрудат да најдат начин како да го направат ремито. Конфликтот меѓу едната и другата филозофија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Драмски театар-Скопје вечер од 20 часот премиерно ќе ја изведе претставата „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева, со која актерот Ѓокица Лукаревски ќе одбележи 40 години актерска кариера. Прашањето што го поставува претстава е дали е животот среќа или стратегија, а делењето карти е метафора за шансите што ги користиме или не во животот. Текст е на американскиот драмски автор Доналд Ли Кобурн, кој за него добил Пулицерова награда во 1978 година. Со Лукаревски на сцената е и актерката Маја Вељковиќ-Пановска. Играат ликови на човек и жена во дом за стари лица кои преку играњето карти се запознаваат и си ги раскажуваат животите. Според Џолева, текстот е едноставен, но суптилен и со длабока филозофија за животот и порака дека секој ден ни носи ново делење на картите. „Партија реми“, рече таа на прес-конференција, е синоним за играта што сите ја играме во животот кога ќе ни се поделат картите. - За некои тие се среќни и се чини се им оди наредено, иако не се вешти, а од друга страна има луѓе кои ги знаат ...
| | веќе видена | слични

Гранд при наградата за најдобра претстава на 11. издание на ИТФ „Лица без маски“ ја доби претставата „Јами дистрикт“, во режија на Кокан Младеновиќ, копродукциски проект на Битеф театар – Белград, Тиватски центар за култура, Тинк Танк студио-Нови Сад, Фестивалот Маск-Сегедин. Наградата за најдобро актерско остварување годинава и беше доделена на актерката Нина Нешковиќ, од Србија, која настапи во повеќе улоги во претставата „Јами дистрикт“. Специјална награда за оригинален концепт, пак, доби режисерот Серхи Отс за претставата „Арктик“ во изведба на театарот „Понтен пие“ од Санта Колома де Граменет, Шпанија. Жири комисијата ја сочинуваа: Нина Николиќ, театарски режисер , Драгана Лукан Николовска, драматург и актерката Дарја Ризова. Годинешното издание на „Лица без маски“ се одржуваше од 12-16 април под мотото „Најди начин“.
| | веќе видена | слични

Со претставата „Партија реми“ во режија на Виолета Џолева, која претходно ја има режирано во 1985 година во Сараево, актерот Ѓокица Лукаревски одбележува 40-годишнина од неговата актерска кариера и работа на штиците што живот значат. Дали е животот среќа или стратегија е прашање кое го поставува новата премиера на Драмски театар-Скопје „Партија реми“ каде што делењето карти е метафора за шансите што ги користиме или не во животот. За овој драмски текст американскиот автор Доналд Ли Кобурн добил Пулицерова награда во 1978 година. Овој пат Џолева го режира во Драмски, а на сцената се актерите Маја Вељковиќ-Пановска и Ѓокица Лукаровски – кој со „Партија реми“ одбележува 40 години актерска кариера. Тие играат човек и жена во дом за стари лица кои преку играњето карти се запознаваат и си ги раскажуваат животите, пренесува Независен . Џолева на прес-конференција денеска рече дека текстот е едноставен, но суптилен и со длабока филозофија за животот и порака дека секој ден ни носи ново делење на картите. – „Партија ...
| | веќе видена | слични

Претставата „Партија реми“ од американскиот драмски автор Доналд Ли Кобурн, во режија на Виолета Џолева, премиерно се игра в петок во 20 часот во Драмски театар. Во претставата играат Ѓокица Лукаревски и Маја Вељковиќ – Пановска. Со оваа претстава, Лукаревски одбележува 40 години играње на сцена и со неа заминува во пензија. Режисерката Џолева, која во Драмски театар работи по 19 години, рече дека „Партија реми“во 1978 доби Пулицерова награда за најдобар драмски текст, а актерите кои ги играле улогите биле прогласени за најдобри актери таа сезона на њујоршката сцена. Текстот по втор пат се поставува во Драмски, по поставката во 1972 со Илија Џувалековски и Милица Стојанова, во режија на Димитар Станкоски. Лукаревски рече дека е особено благодарен што добил можност со претстава да го одбележи заминувањето в пензија, како што било пракса во златните времиња на Драмски театар (Фото: М. Златевска) Приказната е за повозрасни маж и жена, кои како штитеници на дом за стари лица, преку играњето карти се запознаваат, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Гран при за најдбора претстава во целина на 11-от Интернационален театарски фестивал „ Лица без маски “, доби „ Јами дистрикт “ од Србија во режија на Кокан Младеновиќ... Одлуката ја донесе жири во состав: Нина Николиќ, режисер и претстедател на жирито, и членовите: Дарја Ризова - актерка и Драгана Лукан Николовски - драматург. Според нив, „Јами дистрикт“ е заокружен проект во кој јасно се гледа соработката на целата авторска екипа. - Занимавајќи се со проблемот на идентитетот во современите општества, особено на Балканот, таа отвора прашања кои вечно остануваат неодговорени. Направена во форма на лажен документарец, проектот јасно покажува дека е производ на темелна анализа и фокусирана работа на сите учесници, чиј краен резултат е претстава во целина која не наведува постојано да се преиспитуваме, но и која длабоко емотивно не допира, стои во образложението на жирито. „Јами дистрикт“ освои награда и за најдобра режија, која му е доделена на Кокан Младеновиќ зашто, според жирито, успешно ги синхронизира ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Проектот „Арктик“ добитник на наградата за оригинален концептПретсавата „Јами дистрикт“, во режија на Кокан Младеновиќ е добитник на наградата Гран-при за најдобра претстава во целина на 11. ИТФ „Лица без маски“. Жири комисијата во состав: Нина Николиќ, режисер и претстедател на жири комисијата, заедно со членовите на жири комисијата Дарја Ризова, актерка и Драгана Лукан Николовски, драматург, во образложението за наградата велат:„Претставата ’Јами дистрикт’ е заокружен проект во кој јасно се гледа соработката на целата авторска екипа. Занимавајќи се со проблемот на идентитетот во современите општества, особено на Балканот, таа отвора прашања кои вечно остануваат неодговорени. Направена во форма на лажен документарец, проектот јасно покажува дека е производ на темелна анализа и фокусирана работа на сите учесници, чиј краен резултат е претстава во целина која не` наведува постојано да се преиспитуваме, но и која длаболко емотивно не` допира“, стои во образложението на жири комисијата.Проектот „Јами дистрикт“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НУ Драмски театар Скопје – Неделен репертоар од 16.04 – 22.04.2018

Од:
До кого (е-маил):
Порака: