Мери Бара прва жена на чело на Генерал Моторс

Мери Бара прва жена на чело на Генерал Моторс Мери Бара, позната како најмоќната жена во Генерал Моторс (General Motors), ќе биде и првата жена на позиција на главен извршен директор на најголемата американска автомоболска компанија. Педесетгодишната ветеранка на тоа место ќе го наследи Дан Акерсон, кој се повлекува пред истек на мандатот поради болест на сопругата. Бара во моментот ја извршува функцијата извршен потпретседател за глобален дизајн, производство и набавка на повеќе од 11 светки автомобилски брендови. Таа новото работно место ќе го заземе на 15 јануари. Објавата на оваа информација дојде само еден ден откако американскиот државен трезор (US Treasury) ги продаде своите последни акции во ГМ. Бара за ГМ работи веќе 33 години, а минала низ повеќе работни места во производството, инженерингот и на други позиции. Таа е претставена како „лидер во надоаѓачки пресврт во компанијата“.
| | веќе видена | слични

Мери Бара е првата дама на толку висока позиција во историјата на автомобилската индустрија. Таа од јануари следната година ќе ја превземе функцијата на нов извршен директор на автомобилскиот гигант Џенерал Моторс. Изборот не е неочекуван. 51-годишната Бара е инженер по професија и веќе 33 години работи за компанијата во која има голем придонес за успесите. Нејзината намера е да ја продолжи политиката на својот претходник. „За мене е голема чест да ја добијам можноста да го водам овој тим. Целта ми е да продолжиме со трендот да ги произведуваме најдобрите автомобили и да им носиме профит на нашите акционери“, вели Бара. Меѓу приоритетите на Бара е компанијата да стигне до сите пазари и да обезбедува висококвалитетни производи низ целиот свет. „Се започнува и завршува со понуда на квалитетни производи. Она што ние сме цврсто решени да го правиме е да обезбедиме квалитетни производи на глобално ниво“, додава таа. Уште пред да го заземе престижниот пост, Мери Бара беше прогласена за една од највлијателните жени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Крадењето на дисковите со снимките од безбедносните камери во Собранието од страна на обвинетите Сашо Марковски и Оливер Радулов било по наредба на директорот ...
сите 256 | | | веќе видена

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 259 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 69 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 105 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 82 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мери Бара прва жена на чело на Генерал Моторс

Од:
До кого (е-маил):
Порака: