ЈАР: Една жртва во стампедо за упис на факултет

2 копии

Во стампедото на илјадници лица што се случило денес за време на дополнителните уписи на Универзитетот во Јоханесбург, загинала една жена, додека повеќе од 20 лица се повредени. Турканиците се случиле откако од Универзитетот објавиле дека денес ќе бидат прифатени дополнителни молби за упис, при што пред портите се собрале илјадници млади луѓе желни за факултетско образование. Јоханесбург: Редици за упис на факултет Кога во 7:30 часот по локално врерме се отвориле портите се случила неверојатна турканица и стампедо при што загинала мајката на еден од апликантите. Според Ројтерс, за 800 дополнителни места на УЈ се пријавиле повеќе од 11 илјади кандидати, кои поради лошата економска ситуација се надеваат дека со високото образование ќе дојдат до подобро работно место. Инаку, во ЈАР на универзитетите има место за 150 илјади бруцоши. Останатите, околу 180 илјади матуранти нема да имаат можност да го продолжат своето образование.
| | веќе видена | слични

Преголемата амбиција да се добие студентски индекс во јужноафиканскиот град, Јоханесбург скапо чинеше група млади. Девојка загина, а 17-мина се повредени во стампедото што избило пред универзитетот, по сознанијата дека за упис на факултетот останале само неколку празни места. Тогаш толпата почнала очајно да се турка за да се пробие во влезот на објектот. Нередите за упис на факултетите се честа појава во Јужна Африка, поради ограничениот број на слободни места. Само годинава без студентски статус ќе останат 200 илјади матуранти.
| | веќе видена | слични

Останато

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 193 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 64 | | | веќе видена

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 61 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 276 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЈАР: Една жртва во стампедо за упис на факултет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: