Тимоние: Прашањето со името е патот кон ЕУ и НАТО


За евроинтеграцијата на Македонија, стратегијата на ЕУ за регионот, билатералните спорови и неопходните реформи разговаравме со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар. Интервјуто го водеше Билјана Василева-Трендафилова.
| | веќе видена | слични
3 копии

Владата на денешната 53-та седница донесе одлука автопатот А1 од граничниот премин Табановце до граничниот премин Богородица, да се преименува во „Пријателство“. Исто така министрите на денешната владина седница ја прифатија одлуката аеродромот „Александар Велики“ од сега да го носи името Аеродром „Скопје“. „Овие две одлуки се одлична вест. Покажуваат дека оваа Влада е сериозна во носењето одлуки. Но, ја покажува и решеноста да најде решение за спорот со Грција“ – истакна амбасадорот ан Европската Унија, Самуел Жбогар. Тој денеска се обрати на редовната седница на Владата на Република Македонија. Презентирајќи ја стратегијата на Европската Унија за Западен Балкан, Жбогар истакна дека Република Македонија во последните неколку месеци бележи значителен прогрес. Меѓу другото, Жбогар рече дека проширувањето на ЕУ е во интерес на Унијата и дека таа ќе биде посилна ако е поголема. Related
| | веќе видена | слични

Владата денеска во рамки на 53-тата седница донесе одлука за преименување на автопатот „Александар Македонски“ и на аеродромот „Александар Велики“.- Владата на денешната 53-та седница донесе одлука автопатот А1 од граничниот премин Табановце до граничниот премин Богородица, да се преименува во „Пријателство“. Исто така министрите на денешната владина седница ја прифатија одлуката аеродромот „Александар Велики“ од сега да го носи името Аеродром „Скопје“ - стои во соопштението од Владината прес-служба.Евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој присуствуваше на седницата заради презентација на Стратегијата на ЕУ за Западен балкан, гио поздрави двете одлуки.- Овие две одлуки се одлична вест. Покажуваат дека оваа Влада е сериозна во носењето одлуки. Но, ја покажува и решеноста да најде решение за спорот со Грција - истакна амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар.Тој денеска презентирајќи ја стратегијата на Европската Унија за Западен Балкан, истакна дека Република Македонија во последните неколку месеци бележи ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Стратегијата на ЕУ за проширување со земјите од Западен Балкан нуди јасна европска перспектива за сите шест земји од регионот, но Брисел нема да дозволи прием на земји со отворени прашања, изјави на денешната прес-конференција во Скопје шефот на Делегацијата на ЕУ во Македонија амбасадорот Самуел Жбогар по презентацијата на стратегијата за Западен Балкан.За него, датумот е охрабрувачки, но до 2025 не очекува ниту една земја да влезе во ЕУ гледајќи ја динамиката со која се спроведуваат реформите.„Самата стратегија препознава дека во Македонија е направен значаен прогрес во реформите во изминатите месеци, но исто така се кажува дека Комисијата е подготвена за преговори за вклучување на Македонија. Стратегијата поставува временска рамка од две години, која е мошне амбициозна, но и потенцијална, посебно за земјите што се во фаза на преговори за ЕУ, но не се исклучува можноста земјите што треба да почнат со преговори да ги завршат пред оние што моментно преговараат. Од страна на Западен Балкан јасно беше кажано ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Европската комисија е подготвена да даде препорака за Македонија, но условите за сите држави се исти – прашањата со соседите треба да бидат затворени, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар на денешната прес-конференција со премиерот Зоран Заев во врска со објавената стратегијата на ЕК за Западен Балкан. Жбогар го поздрави договорот за добрососедство со Бугарија како едно од отворените прашања на Македонија со соседна земја. Преговарачкиот процес со Грција тој го оцени како позитивен. Рече дека е оптимист оти двете држави ќе најдат заедничко решение и верува дека на овој начин ќе се отвори патот на Македонија кон ЕУ. Евроамбасадорот исто така рече дека стратегијата препознава оти во Македонија е направен значаен прогрес во реформите во изминатите месеци. „Стратегијата поставува временска рамка од две години, која е мошне амбициозна, но и потенцијална, посебно за земјите што се во фаза на преговори за ЕУ, но не се исклучува можноста земјите што треба да почнат со преговори да ги завршат пред оние што моментно ...
| | веќе видена | слични

Евроамбасадорот Самуел Жбогар на заедничката прес конференија со премиерот Зоран Заев како одлични вести ги оцени преименувањето на аеродромот и автопатот. -Овие две одлуки се одлична вест. Покажуваат дека оваа Влада е сериозна во носењето одлуки. Но, ја покажува и решеноста да најде решение за спорот со Грција, рече Жбогар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија прави прогрес со спроведувањето на реформите, но треба да се решат низа прашања пред да се влезе во Европската Унија. Без решавање на спорот за името, нема влез во ЕУ, вели амбасадорот на Европската Унија, Самуел Жбогар, кој додава дека работите се добро поставени, а следните шест месеци се мошне важни бидејќи со Европската комисија заседаваат земји што имаат силен интерес за овој регион. За него, датумот е охрабрувачки, но до 2025 не очекува ниту една земја да влезе во ЕУ гледајќи ја динамиката со која се спроведуваат реформите. „Самата стратегија препознава дека во Македонија е направен значаен прогрес во реформите во изминатите месеци, но исто така се кажува дека Комисијата е подготвена за преговори за вклучување на Македонија. Стратегијата поставува временска рамка од две години, која е мошне амбициозна, но и потенцијална, посебно за земјите што се во фаза на преговори за ЕУ, но не се исклучува можноста земјите што треба да почнат со преговори да ги завршат пред оние што моментно преговараат. ...
| | веќе видена | слични

2025-та е можен датум за прием на нови земји членки во Европската унија, но во однос на состојбите во регионот нема да постои можноста да се дојде до задоволително ниво за било која од овие земји во блиска иднина да стане членка. Мора нешто драматично да се случи во реформите кои се реализираат или во преговорите, изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар, осврнувајќи се на Стратегијата за Западниот Балкан на Европската комисија. Добрососедските односи се еден од шесте важни услови за прием во Унијата, па Македонија ќе мора да го реши проблемот со името со Грција, оценува Жбогар. „Оваа година нема избори ниту овде, ниту во Грција. Изборите се секогаш пречка и добро е што се во далечна иднина, па можеби ќе биде полесно политичарите да носат одлуки. Ова ќе биде тешко, кое и да е решението ќе биде тешка одлука и за двете држави и за двете влади, затоа мислам дека наредните шест месеци ќе бидат важни“- смета евроамбасадорот Жбогар. ЕУ внимателно ги набљудува судските процеси во Македонија за да се оценува владеењето ...
| | веќе видена | слични

Во однос на временската рамка што се наведува во Стратегијата, во 2025 година да бидат примени нови членки во Унијата, Жбогар рече дека тоа е мошне амбициозен датум и дека тој не претставува краен рок, туку тоа е потенцијален краен датум на кој треба да се гледа како на охрабрување на земјите во спроведување на потребните реформи и исполнување на критериумите. -Оценките се дека ниту една од земјите кандидатки, според постојното ниво на реформи и постигнување, не е подготвена за прием  во Унијата и оти треба драматично да се променат работите кај секоја од шесте земји во однос на интензивирање на реформите и да им се покаже на самите земји членки дека постои вистинско приближување кон стандардите на ЕУ, изјави Жбогар. Во Стратегијата, додаде, јасно е посочено оти ЕК е подготвена да почне преговори за пристапување со Македонија и оти е значајно да има национален консензус во однос на европерспективите и да се поддржат реформите. Запрашан за Македонија, амбасадорот Жбогар рече дека во Македонија е направен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 457 | | | веќе видена

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 284 | | | веќе видена

На премиерот му треба уште една седмица за да одлучи кој ќе биде консензуален кандидат за претседател. Тој е оптимист дека пред конгресот на СДСМ што ќе се ...
сите 222 | | | веќе видена

И попладневниот дел помина во реплики и контрареплики околу тоа дали треба да му се одземе пратеничкиот имунитет на Вељановски. Опозицијата е со став дека се ...
сите 265 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тимоние: Прашањето со името е патот кон ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: