Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје

Во Музеј на Град Скопје вечер ќе биде отворена изложба "Дарови" на која ќе бидат презентирни различни етнолошки предмети кои скопјани и жители од неговата околина. ги подариле на Музејот. Автори се Славица Христова, Татјана Ѓорѓиовска и Оливера Џартовска-Тачевска. Етнолошката збирка на Музејот на град Скопје почнала да се формира во 1950-тите и во текот на годините се збогатувала со откупени предмети, но и донации од поеднинци, фабрики и претпријатија, како и етнолошки материјал собран на теренски истражувања. Како што информира Музејот, подарените предмети се собирани постојано од формирање на етнолошката збирка во Музејот, но најголемите донации се поврзани со неколку научни проекти и изложби на етнолошкото одделение во првите две децении на 21 век. Во даровите се вбројуваат техничи апарати, збирки од облека, покуќнина, мебел, предмети од индустриско производство.
| | веќе видена | слични

Во мојата канцеларија намалувањето на нови предмети е 95 отсто. Во изминатите 6-7 години примав просечно месечно по 400-500 предмети. Оваа година, од Нова година досега, имам примено 220 предмети. Имам сознанија дека кај сите извршители е слична ситуацијата, вели извршителот Гордан Станковиќ Александра Филиповска Извршителите ќе ставаат клуч на извршителските канцеларии бидејќи со примената на новиот закон од почетокот на годинава работата им се намалила безмалку сто отсто - дознава „Дневник“. Откако се воведе обврската со новиот Закон за извршувањето доверителите авансно да ги плаќаат услугите на извршителот, на големите компании што нудат услуги на граѓаните веќе не им се исплати за доставуваат барања за извршување мали долгови, а тие фактички претходно беа и најобемни во извршителските канцеларии. Со новините треба да се надминат проблемите со доставата на решенијата до граѓаните, кои често не ни знаеја зошто беа со блокирани сметки, како и да се избегнат голем дел од трошоците, како тие за адвокат, ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 385 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 801 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: