Градинката „Кочо Рацин“ – нова и современа, по европски стандарди (Фото)

2 копии

Современата градинка „Кочо Рацин“, ќе биде готова кон крајот на септември, со што Општина Центар, за прв пат по 40 години, добива ново катче за сместување и воспитување на децата. Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, беше во обиколка на објектот кој се наоѓа во завршна фаза. Во оваа градинка се вградени најсовремени, еколошки материјали. Фасадата на градинката ќе биде енергетски-ефикасна, со тројна термичка заштита, а за првпат во образовна институција во Македонија се поставува кровен противпожарен панел. За заштита на здравјето и безбедноста на децата и вработените, подовите се анти-алергени, анти-бактериски и со вградено подно греење. Плафонот се обложува со материјал кој го апсорбира нечистиот воздух и бактериите. Ѕидовите се винилни, а меѓу просториите ќе има и звучна изолација. Кујната што се гради е современа, според ХАСАП стандардите, и ќе произведува 500 оброци дневно за децата од матичната градинка и двата клона.
| | веќе видена | слични
6 копии

Зградата на улицата „Мито Хаџивасилев – Јасмин“, кај „Сава Крањ“, изградена во 1959-тата година, за 40-ина дена ќе добие нова енергетски ефикасна фасада и боја. За изгледот и за бојата, како што информира од Општина Центар, разговараа станарите, градоначалникот на Центар Андреј Жерновски и надлежните во општината. - Она што е основен принцип во фасадите што ги поставува Општина Центар е задржување на автентичниот изглед на зградата, граѓаните сами да одлучат, а не некој од општината за изгледот и бојата на фасадата на зградата во која живеат - информираат од Општина Центар. На барање на станарите, инвеститорот ќе ги бојадиса и надворешните врати, а општината ќе постави поголеми олуци. На овој потег ќе се изгради ново детско игралиште, со современи реквизити и гумен под поради безбедноста на децата. Ова е осма енергетски ефикасна фасада што ја прави Општина Центар. По зградата на „Мито Хаџивасилев – Јасмин“ ќе се менуваат фасадите и на зградите на улицата „Владимир Полежаноски“ бр. 19 (поранешна „Иван ...
| | веќе видена | слични

До крајот на септември ќе биде комплетиран објектот на новата претшколска установа „Кочо Рацин“. Градинката се гради според европски стандарди, а од Општината Центар велат дека тоа ќе биде најсовремената и најубавата градинка во Македонија. Вакво ново катче најмладите жители од овој дел на градот добиваат за прв пат по 40 години. „Во градинката се вградени најсовремени еколошки материјали. Фасадата ќе биде енергетски ефикасна, со тројна термичка заштита, а за првпат во образовна институција се поставува покривен противпожарен панел. За заштита на здравјето и безбедноста на децата и вработените, подовите се антиалергени, антибактериски и со вградено подно греење. Плафонот се обложува со материјал кој ги апсорбира нечистиот воздух и бактериите“, рече градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски. Ѕидовите на градинката се винилни, а меѓу просториите ќе има и звучна изолација. Кујната е современа, според ХАСАП-стандардите и ќе произведува 500 оброци дневно за децата од матичната градинка и од двата клона. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 127 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Градинката „Кочо Рацин“ – нова и современа, по европски стандарди (Фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: