Спомениците во БиХ од отоманскиот период го добиваат својот стар сјај


Со помош од Турција, во тек е реконструкција на историските и верските споменици во БиХ. Финансиските средства од Турската агенција за меѓународна соработка и развој им помагаат на властите во Босна и Херцеговина да го реновираат мостот на Мехмед Паша Соколовиќ на реката Дрина во Вишеград, кој бил завршен во 1577 година. [Дражен Ремиковиќ/SETimes] Со поставувањето на првите темели на 1-ви јуни, реконструкцијата на Алаџа џамија во Фоча, Босна и Херцеговина (БиХ) доби значење, како од симболичен аспект, така и од реален аспект. Изградена во 1564 година од страна на Отоманците, Алаџа беше најстарата џамија во БиХ и беше ставена на Списокот на светското наследство на УНЕСКО. Но, истата беше уништена за време на војната во 1992 година - една од многуте џамии кои доживеаја слични судбини за време на конфликтот. Со помош од партнерите во Турција и САД, властите во БиХ ја реконструираат. Градоначалникот на Фоча, Радислав Машиќ, рече дека Алаџа џамија е еден од најважните верски споменици и еден од најважните ...
| | веќе видена | слични

Театарот „Јордан Хаџи Константинов - Џинот“ во Велес, вчера доби нова театарска зграда која официјално ја отворија премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска. Новиот објект им е предаден во владение на актерите кои по тој повод на публиката во новата сала и се претставија со перформанс сочинет од кратки делови од десетина нивни претстави одиграни последната деценија. Првата премиера ќе биде изведена кон крајот на октомври, на текст за кој веќе е распишан конкурс. Меѓу петнаесетината актери кои со децении го чекаа овој момент, најстар и за некој месец во пензија, но дочека да заигра на новата сцена, е актерот Александар Ѓоргиев. Тој силно емотивно го доживеа овој момент. „Овој ден го чекавме од далечната 1963 година. Колку се работи се сменија, поминаа и конечно се оствари идејата за нов театар. На овој простор најпрвин беше Дом на култура, а од 1994 година постои проект за оваа зграда. И еве, на крајот од кариерата дочекав да влезам во новиот театар и да заиграм на новата ...
| | веќе видена | слични

ВЛАДАТА ИМ ГО ПРЕДАДЕ НОВИОТ ВЕЛЕШКИ ТЕАТАР НА УМЕТНИЦИТЕ И НА ПУБЛИКАТА По децении чекање, велешките актери добија нова театарска зграда и објект со светски стандарди. Наспроти досегашните стеснети просторно и технички услови за работа, тие добија зграда со две сали, мала и голема, со капацитет од 500 седишта, на површина од 4,2 илјади квадратни метри, инвестиција вредна 12 милиони евра, финансирани до Министерството за култура. Објектот се градеше шест години, започна во мај 2008, за да заврши јуни 2014. "Сакам да им порачам на моите колеги, актери и технички персонал. Ве молам, ве замолувам, да му ги дадеме на нашиот нов дом - театарот сите наши дарби, со отвореност, со љубов, со страст и со почитување да го направиме вистински театар. Да се радуваме на успесите и ние и нашата верна публика, која никогаш не нè остави. _ се поклонувам нејзе што заедно со актерите ги мина сите овие години во услови за работа такви како што беа", рече Јордан Витанов, директор на велешкиот театар "Јордан Хаџи Константинов - ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот Никола Груевски и министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска денеска го пуштија во употреба новиот објект на Велешкиот театар, лоциран во центарот на Велес [ »мапа ]. Зданието се простира на површина од 4.200 метри квадратни и располага со голема сала со капацитет од 370 посетители и мала сцена која може да прими од 50 до 110 посетители. Основниот сценски простор на големата сцена е од модуларен тип, со три оркестарски и осум сценски платформи. Во театарската зграда е инсталирана опрема и уреди, аудио и видео системи од врвни светски производители, со што ќе се овозможи подготовка на уметнички дела со високи технички перформанси. Објектот ќе ги пречекува посетителите во луксузно фоаје, а во негови рамки е предвиден и простор за работилница и за администрацијата на театарот. * извор: Влада на РМ Изградбата на зградата на Велешкиот театар се одвиваше повеќе од осум години – камен темелникот за овој објект беше поставен во мај 2008 година. Проектот за новото културно здание го изработија ...
| | веќе видена | слични

Планираната реконструкција на автопатот Велес – Скопје, поточно делницата од Велес до Катланово ќе започне во втората половина на јули и истата ќе се заврши за една година. Целиот проект ќе чини 6 милиони евра, во чии рамки е зацртано целосно да се обнови трасата во должина од 24 километри. Паралелно со реконструкцијата на коловозот, во моментов на оваа делница се одвива и санацијата на мостовите , во склоп на НАТО проектот за обнова на мостовите во Македонија. Плановите се двата проекти паралелно да се одвиваат и истите да се заокружат најдоцна до септември 2015 години, со што автопатот Велес – Скопје ќе биде целосно модернизиран. * Катастрофалната состојба на коловозот на автопатот Велес-Катланово Во денешната изјава за медиумите премиерот Груевски даде информации за моменталната фаза и од реконструкцијата и надградбата на магистралниот пат Велес – Кадрифаково . „Неговата прва фаза е завршена, втората е при крај и од август треба да почне третата фаза на потегот помеѓу Лозово и Кадрифаково. Оваа делница ...
| | веќе видена | слични

Гостин во  централните вести на Канал 5 беше  министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска. Со неа за проектите кои што ги спроведува нејзиното министерство разговараше  Јулијана Николовска,  Директен повод за разговорот е  новата зграда на театарот  „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес , инвестиција на владата и на министерството за култура вредна 12 милиони евра . -Со оглед на долгата историја , култура и театар во Велес, традиција долга 66 години , мислам дека Велес заслужува да има еден ваков театар и ваков репрезентативен објект. Театарот ќе може да го користат не само актерите туку и сите други институции во градот поради неговата репрезентативност. Театарот е многу добро архитектонски и технички осмислен. Големата сала може да прими 310 посетители а малата 110 гости. Театарот е опремен со најсовремена  сценска и аудиовизуелна технологија. Конкурсот за драмски текст за првата претстава  е веќе распишан и очекувам веќе во месец октомври или втората ...
| | веќе видена | слични

Велес доби нов тетар по светски стандарди. Ќе има две сали кои можат да соберат околу 500 посетители, на чии сцени отсега ќе можат да се видат многу претстави. На површина од 4.200 квадратни метри, со најсовремена опреам и по сите светски стандарди, Велес доби нов модерен театар. Објектот располага со голема сала со капацитет од 370 посетители и мала сцена со можност да прими од 50 до 110 гледачи. Новиот Театар, кој располага со аудио и видео системи од врвни светски производители, официјално го пуштија во употреба премиерот и министерката за култура. Објектот кој има високо-квалитетна опрема, ќе овозможи да гостуваат сценски дела од која било светска продукција. Целата инвестиција е тежи 12 милиони евра. По неколку години градба и исклучително комплицирани околности на светска и економска криза, како што рече Груевски, сепак успеавме да ја завршиме изградбата на Театарот. - Во овој објект се инвестираа околу 12 милиони евра и тој е еден од најсовремените во Македонија. Театарот ќе биде место каде од есен ...
| | веќе видена | слични

Лулката на македонскиот театар испишува ново поглавје. Модерниот објект на „Јордан Хаџи Константинов- Џинот“ им ја врати вербата на актерите и уметниците кои долги години живеат за театарските штици. „Да го продолжи сонот на Џинот и Чернодрински за театар на мајчин македонски јазик, да го чува и дочува нашиот национален идентитет“, нагласи директорот на велешкиот театар, Јордан Витанов. Со театарски перфоманс, актерите одбележаа 140 години од првата одиграна претстава во Велес. На тој начин испратија порака дека новиот културен храм ќе биде поттик за нив да ја продолжат мисијата која пред 100– тина години ја почнаа доајените на македонската култура. „Историската, културната и театарската традиција на Велес, плејадата уметници од овој град, чии дела се достоинствено вткаени во вредностите на мекдонскиот културен мозаик, апсолутно заслужуваа нов и репрезентативен храм на култирата и уметноста“, нагласи министерката за култура Елизабета Канческа- Милевска. Објектот има современ и уникатен изглед, а сцените се ...
| | веќе видена | слични

Со забрзано темпо се работи на реконструкција на мостот Гемиџии во Велес. Армирани и бетонирани се столбовите и попречните носачи. Започнати се работите и на коловозната лента. Прво ќе се израмнува, потоа ќе се постави мов слој на бетон, хидроизолација за на крај да се асфалтира. По 53 години ова е прва сериозна реконструкција на мостот кој ги поврзува двете страни на Велес. Вкупната инвестиција е околу 500.000 евра, средства обезбедени од владината каса. Покрај овој инфраструктирен проект велешани се сведоци на уште два други. Се подобрува поврзаноста на Велес со метрополата, но и со источниот дел од државата. Премиерот Никола Груевски вели дека догодина од Велес до Скопје ќе се патува по обновена автопатска делница. „Првата е Велес- Скопје, 24 километри, инвестиција вредна околу шест милиони евра која ќе почне во втората половина од следниот месец, втората значајна за Велес е реконструкција со проширување на патот Велес- Кадрифаково, кој што е главна спојница со Источна Македонија“, рече премиерот ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните побезбедно и полесно ќе патуваат кон градовите во источна Македонија, а велешани кои секојдневно патуваат кон главниот град сега побрзо ќе стигнуваат до своите работни места. Граѓаните побезбедно и полесно ќе патуваат кон градовите во источна Македонија, а велешани кои секојдневно патуваат кон главниот град сега побрзо ќе стигнуваат до своите работни места. Наредниот месец стартуваат градежните активности за обнова на делницата Велес - Скопје, најави денеска премиерот Никола Груевски. За една година патниот правец долг 24 километри ќе биде реконструиран. Инвестицијата ќе чини околу 6 милиони евра. „Тоа ќе биде целосна реконструкција на автопатот Велес-Скопје откако веќе заврши реконструкцијата на автопатот Скопје-Велес“, изјави премиерот Груевски денеска во Велес. Ќе се проширува и патотот Велес – Кадрифаково, главната спојница со Источна Македонија. Овој пат е доста оптоварен зошто е главен влез за источниот дел на земјава, а во изминатите три години недоволната широчина на коловозот и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 189 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 185 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 234 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 204 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спомениците во БиХ од отоманскиот период го добиваат својот стар сјај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: