До зголемување на платите само преку зголемена продуктивност

Порастот на платите мора да го следи порастот на продуктивноста, затоа што во спротивно се намалува конкурентната способност на нашето стопанство и неговата ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, дарко димовски реагираше на изјавите од советот на странски инвеститори и стопанската комора дека прво ...
| | веќе видена | слични

Во реакцијата, Димовски посочува дека платите на работниците се ниски и не се одраз на лошото работење на компаниите и ниската продуктивност, туку се одраз на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Растот на БДП во првиот квартал изнесува 4,1 проценти, додека невработеноста опаднала на 17,8 проценти, објави Државниот завод за статистика.Најдобар раст од ...
| | веќе видена | слични

Драган Тевдовски, министерот за финансии, вели дека проекцијата за економски раст на македонската економија може да биде надмината во 2019 откако вчера беше ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Забрзувањето на економскиот раст продолжува, што ја оправдува горната ревизија на економскиот раст на 3,5 проценти. Ако се оддржи ваквиот солиден раст таа ...
| | веќе видена | слични

Најдобар раст од 13,6 проценти е забележан во секторот земјоделство, шумарство и водостопанство, додека градежништвото бележи раст од седум проценти. Раст има ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди САД да не употрбуваат сила против Иран, бидејќи, како што рекол, тоа би имало катастрофални последици. – ...
сите 284 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 184 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 78 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Пратеникот Антонио Милошоски прашува „Дали тоа и хрватската министерка за надворешни работи, Марија Пејчиновиќ Буриќ шири лажни вести дека неколку ЕУ-земји се ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До зголемување на платите само преку зголемена продуктивност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: