Пари - Јапонија оштетена за 210 милијарди долари

Земјотресот и цунамито што се случија во март годинава во Јапонија, кога беа оштетени зградите, сообраќајниците и пристаништата, земјата ја чинат околу 210 милијарди евра, соопшти вчера кабинетот на јапонската влада. Во соопштението се наведува дека проценетата штета само по станбени објекти и фабрики е околу 130 милијарди долари. Штета, пак, на реките, пристаништата и на сообраќајниците се проценува на повеќе од 27 милијарди долари. Огромни се загубите и за земјоделството и за рибарството. Според процените на јапонската влада, само земјоделството и рибарството претрпеле штета од речиси 24 милијарди долари. Разорниот земјотрес направил штета во инфраструктурата за гас и за вода повисоки од 16 милијарди долари, додека штетите на државното земјиште со околу 13,6 милијарди долари, стои во соопштението од кабинетот на премиерот Наото Кан. Во процените на штетите не е опфатено оштетувањето на нуклеарната централа на која со денови се работеше за да се одржи системот за ладење, кој беше загрозен поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зголемување на даноците во Јапонија со цел собирање средства за обнова на регионите погодени од земјотресот и цумани од 11 март предложи експертска владина комисија. Не е јасно колку препораките ќе влијаат со оглед на политичките тензии околу премиерот Наото Кан, јавуваат американски медиуми. Со предлогот се прави основа за покривање на расходите за обнова на североисточните региони на Јапонија кои беа опустошени од земјотресот со интензитет од 9 степени по Рихтер и цунами, кои се над 124 милијарди долари. Проценките на јапонската Влада се дека зградите, сообраќајниците и пристаништата во Јапонија претрпеле штети од земјотресот и цунами од 11 март во висина од 16,9 билиони јени (109,8 милијарди долари). Најновата цифра е близу долната граница на распонот во претходна проценка на Владата - од 16 до 25 билиони јени. Во соопштение од Кабинетот објавено вчера се вели дека проценките за штети врз станбени објекти и фабрики се 10,4 билиони јени (129, 14 милијарди долари) и сообраќајниците и пристаништата ...
| | веќе видена | слични

Братислава – Министерот за инфраструктура и енергетика на Србија Милутин Мркоњиќ и министерот за економија на Словачка Јурај Мишков во Братислава потпишаа протокол кој предвидува подобра економска соработка на двете земји во областа на инфраструктурата и сообраќајот, енергетиката, земјоделието и други области, како и зголемување на стоковата размена. По потпишувањето на протоколот, министрите истакнаа дека двете земји ќе покренат нови видови на соработка – со заеднички инвестиции, низ кооперации, како што словачката компанија „Татравагонска“ лани ја купи суботичката компанија за проектирање, производство и поправка на шински возила „Братство“. Брисел – Грчкиот премиерот Јоргос Папандреу изјави дека е сигурен дека Парламентот ќе ја поддржи новата среднорочна програма за штедење, од кој зависи кредитната помош од ЕУ и ММФ. - Сите во Грција сме свесни за овој момент. Сакаме таков курс кој ќе ни овозможи да избегнеме банкрот и останатите негативни и катастрофални последици, рече Папандреу. Брисел – На самитот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Јапонија оштетена за 210 милијарди долари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: