Релито `Калин камен` на 24 мај на Осоговските планини

И годинашното девето по ред спортско рели "Калин Камен" кое ќе се вози под мотото "Да ги запознаеме убавините на Осоговските планини", ќе се одржи на 24 мај во чест на Денот на словенските просветители, Св. Кирил и Методиј. Стартот на ревијалната караванска трка низ прекрасните пејзажни предели на Осоговието ќе биде на градскиот плоштад во Крива Паланка, а ќе финишира кај манастирскиот комплекс "Свети Јоаким Осоговски". Ќе се вози по теренски патишта, во вкупна должина од 64 километри низ Осогово. На највисоката кота, Царев врв, 2.085 метри надморска височина е предвидена средба со рели-учесниците од соседните општини, Кочани и Македонска Каменица. Настанот е во организација на Авто-мото клуб "Офф-роад Осогово", под покровителство на локалната самоуправа на општина Крива Паланка. Организаторите ги поканија сите љубители на природата и авантурата да им се придружат,а котизацијата изнесува 600 денари. Учесниците може да се пријават најдоцна до 20 мај, во просториите на општина Крива Паланка. "Може да се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

За 30 сантиметри е зголемен водостојот на реката Струмица во Сушево поради интензивните врнежи дожд во текот на вчерашниот ден, соопшти УХМР. Нивоата на останатите реки во Македонија не се драстично променети и генерално се под просекот за мај. Речиси четири пати понизок е водостојот на Вардар кај Јегуновце и изнесува 34 сантиметри за разлика од мајскиот просек кој е 116, додека Црна Река кај Новаци, Треска кај Македонски Брод и Црн Дрим кај Ложани бележат двојно помало ниво. извор: А1On
| | веќе видена | слични

Деветтата по ред спортска рели-манифестација „Рели Калин Камен“ во средата започна од централниот градски плоштад во Крива Паланка од каде што тргнаа над 120 возила, џипови, мотоцикли, теренски офф-роад автомобили кои во следните неколку часа ќе возат под мотото „Да ги запознаеме убавините на Осоговските планини“. Караванот возила минува по асфалтен пат до село Мождивњак, каде се продолжува кон дел од Кратовска територија, поминува кај Браната Злетовица, каде се приклучуваат учесници од Пробиштип, а од Македонска Каменица и Кочани ќе се приклучат на Царев Врв, од каде заеднички минуваат кај езерце Калин Камен, за да пристигнат попладне во манастирот Св. Јоаким Осоговски. Организатор на настанот е Авто-мото клуб „Офф-роад Осогово“, а покровител е локалната самоуправа на општина Крива Паланка. Од „Офф роад Осогово“ истакнаа дека очекуваат дополнителни предизвици на патеката поради додждливото време. „Се надеваме дека ова ќе биде уште една авантура со нови предизвици, особено поради временскиет услови. Ние ја ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Нивоата на реките во Македонија се пониски од просекот за мај, покажува хидролошката состојба. Според УХМР, двојно понизок е водостојот на Треска кај Македонски Брод, на Црна кај Новаци и на Крива Река кај Крива Паланка. Извор: Курир.мк
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 72 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Релито `Калин камен` на 24 мај на Осоговските планини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: