Доделување сертификати за негувателки на стари и немоќни лица

Во рамки на проект „Креирање на можности за нови вработувања на жената“ денеска ќе бидат доделени сертификати за негувателки за стари и немоќни лица. Целта на проектот е да се зголеми интеграцијата на долгорочно невработените жени над 40 годишна возраст на пазарот на трудот. исто така, треба да придонесе да се развие и верификува програма за обука за негуватели за стари и немоќни лица, и да се развијат знаења и вештини на долгорочно невработени жени за обезбедување на мобилни социјални услуги за стари лица. Овој проект е имплементиран од страна на Црвениот крст на Република Македонија, Црвен крст на град Скопје во партнерство со здружението хуманост и Австрискиот Црвен крст. Финансиран од ЕУ, во рамки на Оперативната програма за развој на човечките ресурси 2007-2013 (ИПА компонента 4). Во негови рамки беше реализирана обука за негователки стари и немоќни лица, во траење од четири месеци. По завршување на обуката, 38 учеснички се стекнаа со верификуван сертификат за негувателки за стари и немоќни лица кој ќе ...
| | веќе видена | слични

Денес завршува спроведувањето на проектот „Пристап на Ромите до (само)вработување“ преку кој повеќе од 140 Роми, Египќани и припадници на другите заедници од Скопје, Охрид, Струга и Кичево, како и од другите општини од скопскиот и југозападниот регион, ги подобрија своите вештини за да се вклучат на пазарот на трудот. Учесниците во проектот ги зголемија можностите за вработување и самовработување и ги подобрија своите вештини преку обуките за комуникациски вештини и активно барање работа, обуките за претприемништво и за технички вештини, како и обуките низ работа/практикантство. Својот потенцијал за вработување преку обуките за комуникациски вештини и активно барање на работа го зголемија 70 невработени лица. Обуките за претприемништво им овозможија на 66 лица да ги развијат своите вештини за ефикасно и ефективно водење бизнис и своите идеи да ги преточат во бизнис планови, а најдобрите 3 идеи беа наградени.Благодарение на 19 компании, 38 невработени лица стекнаа практични вештини во период од два месеци и ...
| | веќе видена | слични

Резултатите од проектот и развиениот модел за вработување на Ромите беа претставени денеска во Скопје на завршната конференција за проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите“. Резултатите и моделот беа претставени од Хабитат Македонија, ДРОМ од Куманово и Креација од Скопје. Проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите", кој ја продолжува работата и влијанието на Хабитат Македонија во ромската заедница, е насочен кон значително високото ниво на невработеност кое опстојува во рамки на оваа заедница, а со тоа и нискиот животен стандард и проблемите поврзани со сиромашното домување. - Една од стратешките ориентации на Хабитат Македонија во тековниот деловен план е развој на пазарот во секторот домување. Во овој контекст, развојот на пазарот на работна сила е клучна компонента, особено имајќи ги предвид од една страна воведувањето на нови технологии и практики, а од друга страна миграциските трендови и одливот на лица со квалификации и вештини потребни во градежниот сектор, изјави Зоран Костов, ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од 120 граѓани од ромската заедница изминатава година посетувале обуки за вработување и работилници за поттикнување на мотивација. Повеќе од 120 граѓани од ромската заедница изминатава година посетувале обуки за вработување и работилници за поттикнување на мотивација. Од нив околу 40-тина добиле сертификати дека се стручни во одредена област, 7-мина веќе размислуваат да отворат сопствен бизнис. Целта на проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите “ од организацијата Хабит Македонија велат е да се олесни можноста на оваа ранлива група граѓани да биде поконкурентна на пазарот на трудот. Она што и натаму загрижува при вработувањето е постоењето на скриената дискриминација. Обостраната стереотипност и од страна на институциите, компаниите, но и од страна на ромската заедница. Не аплицираат на конкурсите , бидејќи често дел од овој етникум мислат дека нема да бидат вработени поради националноста велат од невладината Дром. Од Хабит Македонија ...
| | веќе видена | слични

Хабитат Македонија, ДРОМ од Куманово и Креација од Скопје на завршна конференција за проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите“ која се одржа денес во Скопје, ги преставија резултатите од проектот и го претставија развиениот модел за вработување на Ромите.Ромската заедница и понатаму останува една од најмаргинализираните и обесправени групи во Македонија. Во 2007 година, Хабитат Македонија го основа Фондот за домување за Роми, и оттогаш па наваму има развиено различни програмски активности посветени токму на подобрување на условите за живот на Ромите. Последен од оваа низа активности е проектот “Одржливи модели за вработување на Ромите”, финансиран од Европската Унија, во рамки на инструментот ИПА 4. Проектот се спроведуваше во соработка со ДРОМ од Куманово и Креација од Скопје, во тек на 12 месеци. Проектот „Одржливи модели за вработување на Ромите”, кој ја продолжува работата и влијанието на Хабитат Македонија во ромската заедница, е насочен кон значително високото ниво на невработеност кое ...
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 191 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 208 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доделување сертификати за негувателки на стари и немоќни лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: