Вода во домовите на улицата „Киро Кикенски“, проблем со оштетениот канал

4 копии

05.07.2017 Напукнатиот канал на хидросистемот „Брегалница“ им ги наполни со вода подрумите и гаражите на жителите на улицата „Киро Кикенски“ во населбата „Шатровиќ“ во Кочани. Водата која што непрекинато тече, им навлезе во домовите на луѓето, кои пак се жалат за ситуацијата што со години им создава проблем и не знаат како да го решат. Бараат итно санирање на оштетениот канал или сопирање на водата. - Веќе пет години се соочуваме со овој проблем. Секоја година реновираме дома и пак имаме напукнати ѕидови, подигнати паркети и теписи и цело време влага. Од каналот постојано тече вода.
| | веќе видена | слични
4 копии

Двојно зголемена потрошувачката на вода во Делчево, а како резултат на високите температури и нерационалното користење на водата од граѓаните во повисоките делови од градот се јавува недостиг на вода во системот Моментално се троши околу 120 литри вода во секунда, додека до пред еден месец потрошувачката била околу 60 литри вода во секунда. Директорката на ЈПКД „Брегалница" Марија Сумрачка, апелира за рационално корситење на водата. - Ние апелираме до граѓаните максимално да се штеди водата и да се користи исклучиво за домашни потреби, односно за пиење или хигиена и задоволување на потребите во домаќинствата. Се замолуваат граѓаните водата да не ја користат за полевање градини, дворови, посебно во периодот кога е зголемена потрошувачката на вода од 15 до 21 часот, рече Сумрачка. Додаде дека поради намалениот капацитет на подземните водозафати на одредени повисоки делови од градот се јавува недостиг од вода. - Намален е капацитетот на подземните водозафати и поради тоа се случува одредени делови од градот, но ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Селата од Ерџелија до Каратманово немаат континуирано вода за наводнување, а кај некои, потребните количини воопшто не стигнуваат, информира Водостопанство Брегалница од Кочани. Како што соопшти директорот Николчо Гоцев, причина за ваквата состојба е самоволието на водокорисниците од Мустафино и Врсаково кои сами си пуштаат вода за наводнување од објектите на ХС Брегалница и притоа ги напаѓаат вработените и им се закануваат. - Ситуацијата е алармантна бидејќи неколку села воопшто немаат добиено вода за наводнување. Најголемите проблеми ги прават корисниците од селата Мустафино и Врсаково кои воопшто немаат свест за потребите на останатите водокорисници. Планот за испорака на водата не се почитува. Тие самоволно пуштаат вода за наводнување од наши објекти, а притоа дури и физички ги напаѓаат нашите вработени и им се закануваат. Сето ова од наша страна се пријавува во полицијата, изјави Гоцев. Според него, во село Мустафино се наводнуваат дури и стрништа за полесно орање, поради што од Ерџелија до Каратманово ...
| | веќе видена | слични

Како што соопшти директорот Николчо Гоцев, причина за ваквата состојба е самоволието на водокорисниците од Мустафино и Врсаково кои сами си пуштаат вода за наводнување од објектите на ХС Брегалница и притоа ги напаѓаат вработените и им се закануваат. - Ситуацијата е алармантна бидејќи неколку села воопшто немаат добиено вода за наводнување. Најголемите проблеми ги прават корисниците од селата Мустафино и Врсаково кои воопшто немаат свест за потребите на останатите водокорисници. Планот за испорака на водата не се почитува. Тие самоволно пуштаат вода за наводнување од наши објекти, а притоа дури и физички ги напаѓаат нашите вработени и им се закануваат. Сето ова од наша страна се пријавува во полицијата, изјави Гоцев. Според него, во село Мустафино се наводнуваат дури и стрништа за полесно орање, поради што од Ерџелија до Каратманово нема вода за наводнување. За да се фатат сторителите, екипа вработени од Подружницата, заедно со директорот, во вечерните и ноќните часови врши постојани обиколки. Брегалница ...
| | веќе видена | слични

07.07.2017 АД Водостопанство на Македонија - подружница „Брегалница“ - Кочани ги известува земјоделците дека има сериозни проблеми со дистрибуцијата на вода за наводнување на територијата на ХМС „Брегалница“, особено за Овчеполскиот регион. Иако за наводнување на околу 3.300 ха земјоделски површини по десниот магистрален канал потребно е да се дистрибуираат од 3,5 до 4,0 м 3 /вода во секунда, Подружницата дистрибуира од 5,5 до 6,5 м 3 /вода во секунда за наводнување за водокорисниците од Овчеполскиот регион. И покрај двојно зголемените количини што се испорачани согласно Планот за испорака на вода за наводнување со денови и датуми по населени места и главни зафати, а за кој се информирани сите водокорисници од тој регион, водокорисниците од селата Ерџелија, па сè до Каратманово немаат континуирано вода за наводнување.
| | веќе видена | слични

Водата која што непрекинато тече  навлезе во домовите на луѓето кои реагираат и барат санирање на оштетениот канал или запирање на водата за наводнување. Од Водостопанство на Македонија  подружница  „Брегалница“ Кочани  ја признаваат вината  за настанатиот проблем и велат дека раководителот на одржување  бил на лице место за спроведување акција за санирање на штетите но веројатно не е санирано квалитетно, па  каналот повторно попуштил. - Целосно ја разбирам настанатата состојба со десетина куќи во атарот на улицата „Киро Кикенски“ во населбата Шатровиќ каде што имаме пукнатини на каналот. Доколку се укаже потреба за сопирање на водата, ние целосно ќе се зафатиме за санирање на состојбата на каналот кој патем да кажам е стар 40 години, изјави Николчо Гоцев, директор на Водостопанство „Брегалница“ од Кочани. Гоцев информираше дека до почетокот на наводнителаната сезона биле регистрирани 100-тина пукнатини од кои 20-тина се целосно санирани.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вода во домовите на улицата „Киро Кикенски“, проблем со оштетениот канал

Од:
До кого (е-маил):
Порака: