Зголемен бројот на патници на аеродромите, Истанбул најбарана дестинација

4 копии

За 17 проценти е зголемен бројот на патници кои се превезени преку двата македонски аеродроми во првите девет месеци од годинава споредено со истиот период минатата година. Компанијата „ТАВ Македонија“ денеска соопшти дека вкупниот број патници достигнал 1.382.714, а зголемување од 11 проценти има и кај вкупниот број полетувања и слетувања, односно во првите девет месеци се реализирани вкупно 13.009 летови. Најфреквентна дестинација од скопскиот аеродром бил Истанбул по што следуваат Цирих, Виена, Базел, Малме и Лондон. Со нискобуџетската авиокомпанија „Визер“ патувале најголем број патници, а потоа следуваат „Туркиш ерлајнс“, „Аустриан ерлајнс“, „Германија флуг си“ и „Пегасус ерлајнс“. Од „Тав Македонија“ најавуваат нови авиолинии и посета на тур-оператори. „Нашите главни заложби како менаџмент, силно поддржани од маркетинг одделот на ТАВ Аеродроми, како и од Владата како наш партнер, ќе останат фокусирани на привлекување нови авиокомпании, отворање нови дестинации и зголемување на бројот на фреквенции на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во првите девет месеци од 2016 година, 17% повеќе патници се превезени преку македонските аеродроми, скопскиот Александар Велики и охридскиот Свети Апостол Павле, споредено со истиот период минатата година. Вкупниот број на патници достигна 1.382.714, соопштија од ТАВ Македонија, компанијата аеродромски оператор. Во истиот период, од јануари до септември 2016 година, вкупниот број на полетувања и слетувања на двата македонски аеродроми исто така се зголеми за 11%, на вкупно 13.009 летови.„Порастот од 17% на вкупниот број на патници во првите девет месеци од годинава покажува дека стратегијата за ширење на мрежата на рути до повеќе и различни дестинации се покажа како успешен мотор за зголемување на патувањата до и од македонските аеродроми. Оттука, нашите главни заложби како менаџмент, силно поддржани од маркетинг одделот на ТАВ аеродроми, како и од Владата како наш партнер, ќе останат фокусирани на привлекување нови авиокомпании, отворање нови дестинации и зголемување на бројот на фрекфенции на постоечките ...
| | веќе видена | слични

Во текот на овој месец, Македонија ќе ја посетат и претставници на два големи полски туроператори со цел да ги разгледаат можностите за воспоставување на првата авиоврска меѓу Полска и Македонија За 17 проценти е зголемен бројот на патници кои се превезени преку двата македонски аеродроми во првите девет месеци од годинава споредено со истиот период минатата година. Компанијата „ТАВ Македонија“ соопшти дека вкупниот број патници достигнал 1.382.714, а зголемување од 11 проценти има и кај вкупниот број полетувања и слетувања, односно во првите девет месеци се реализирани вкупно 13.009 лета. Најфреквентна дестинација од скопскиот аеродром бил Истанбул по што следуваат Цирих, Виена, Базел, Малме и Лондон. Со нискобуџетската авиокомпанија „Визер“ патувале најголем број патници, а потоа следуваат „Туркиш ерлајнс“, „Аустријан ерлајнс“, „Германија флуг си“ и „Пегасус ерлајнс“. Од „ТАВ Македонија“ најавуваат нови авиолинии и посета на туроператори. „Со новите дестинации кои ќе бидат отворени од скопскиот аеродром – ...
| | веќе видена | слични

Во првите девет месеци годинава низ вратите на скопскиот аеродром „Александар Велики“ минаа 1.258.967 патници, со што е забележан раст од 15,3 отсто во споредба со истиот период во 2015 година. Само во септември аеродромот опслужи 152.519 патници, што претставува раст од 4,5 отсто во споредба со истиот месец минатата година и потврда на позицијата на најбрзорастечки аеродром во регионот. Од 1 ноември, со почетокот на зимскиот ред на летање, најголемата нискобуџетска компанија во Централна и Источна Европа „Визер“ ќе воведе нова линија Скопје-Хановер, со два лета неделно, во вторник и во сабота. Билетите се веќе во продажба, а со ова „Визер“ нуди 25 рути во 11 држави од двата македонски аеродрома во Скопје и во Охрид. Во најавата на зимскиот ред на летање „Чех ерлајнс“ објави дека ќе ги продолжи летовите од Прага до македонскиот главен град, но сега со застанување во Загреб. Почнувајќи од 30 октомври редовни летови ќе има трипати неделно, секои среда, петок и недела со летало од типот „ербас А319“. ...
| | веќе видена | слични

Рате бројот на патници, но и на авио операции од двата македонски аеродроми. Во периодот од јануари до септември услугите на Александар Велики и Свети Апостол Павле ги користеле нешто над 1,3 милиони патници, соопштија од ТАВ Македонија. Во периодот од јануари до септември бројот на патници од двата македонски аеродроми пораснал за 17% во споредба со првите 9 месеци од ланската година. Бројот на патници во овој период во овој период ја надмина бројката од 1 милиони и 300 илјади превезени лица. Од компанијата ТАВ Македонија соопштија дека најпосетувана дестинација на македонските граѓани во овој период е Истанбул , веднаш потоа следуваат Цирих, Виена , Базел, Малме и британската престолнина Лондон. Што се однесува пак до авиооперациите во истиот период забележан е раст за 11% Од јануари до септември бројот на прелети од двата македонски аеродроми, скопскиот Александар Велики и охридскиот Свети Апостол Павле е нешто над 13 илјади. Состојба која од месец во месец континуирано е во позитива. Од ТАВ Македонија ...
| | веќе видена | слични

Останато

Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во собранието, а ако имаат забелешки да поднесат амандмани. Градењето на дво-третинско мнозинство ќе биде во ...
сите 157 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 98 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемен бројот на патници на аеродромите, Истанбул најбарана дестинација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: