Македонија - Весниците се прават во партизански услови

Во крајнотешки услови и со минимални средства за работа, весникот „Време“, сепак, и денеска успеа да стигне до рацете на читателите. Со видоизменет облик, односно во црно-бело издание и со намален број страници, во вонредни услови продолжи печатењето на весникот. Сепак, неизвесноста и натаму останува. Тешко е да се предвиди дали ќе вродат со плод напорите да се опстане на медиумскиот пазар. Тоа што е сигурно е дека резервите од хартија и од плочи за печатење се намалуваат. Откако ќе се потрошат резервите, ќе запре и печатењето бидејќи, поради замрзнувањето на сметката на издавачот „Плус продукција“ од УЈП на еден милион евра, весникот „Време“, но и „Шпиц“ и „Коха е ре“, нема средства за набавка на хартија и за останатите неопходни материјали. Исто така, весниците немаат средства ниту за бензин, со што се отежнува дистрибуцијата низ градовите, а и вработените останаа без плата и се поизвесно е дека стотици медиумски работници ќе останат на улица. Заканата за затворање на трите дневни весници, но и за ...
| | веќе видена | слични

Весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е Ре“, утре ќе излезат за последен пат. Менаџментот на „Плус продукција“, фирмата која ги издава весниците, не изнајде начин за нивни опстанок, а тоа предмалку им било соопштено и на вработените и на уредниците од медиумите. Со тоа најтиражните весници во Македонија згаснуваат, а повеќе од 150 вработени ќе останат без работа. Како што велат од весниците вработените наредните недели ќе бидат на колективен одмор, а потоа за еден месец фирмата ќе оди во стечај. Сметката на „Плус продукција„ е блокирана за 1 милион евра. Од телевизијата А1, пак, велат дека неизвесна е и нивната судбина имајќи предвид дека нивната сметка е блокирана за повеќе од 9 милиони евра. Фирмата на вработените им должи плата за месеците мај и јуни.
| | веќе видена | слични

Се' понеизвесна е судбината на трите дневни весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“ што ги издава компанијата „Плус продукција“. Само три дена откако вработените во весниците од „Перо Наков“ одлучија да го намалат бројот на страници и да ги заменат колорните со црно-бели страници, станува неизвесно дали тие и натаму ќе продолжат да излегуваат на пазарот. Овие три весници, освен со недостиг од хартија и материјали за печатење, сега се соочуваат со проблемот со неисплатени плати за вработените за мај годинава. „Она што засега можам е дека сите вработени се на своите работни места и редовно ги извршуваат своите работни обврски. Точно е тоа дека вработените ги чекаат своите плати за мај. Работиме во неизвесност, но очекуваме во најскоро време да добиеме некакви информации од менаџментот“, вели главниот и одговорен уредник на „Време“, Коле Чашуле. Новинарите, не само на весникот „Време“, туку и на „Шпиц’ и „Коха е ре“, и вчера беа на своите работни места, но во јавноста веќе се пласиираа шпекулации што упатуваат ...
| | веќе видена | слични

Каква ќе биде судбината на А1, Време, Шпиц и Коха е ре? Медиумите од „Перо Наков“ бб веќе ја заложија својата иднина во име на одбрана на криминалот на Велија Рамковски. За време на судскиот процес за случајот „Пајажина“, новинарите станаа адвокати, уредниците судии, а граѓаните поротници. Огромниот долг неможе да се сокрие со безброј прилози во кои медиумите се претставуваа како жртви. Новинарите навистина беа жртви, но не на државата, туку на сопственикот. Управата за јавни приходи веќе достави решение за присилна наплата на данокот кој го должи телевизија А1, откако помина законскиот рок, а данокот остана долг. Претходно, барањето долгот да се исплати на рати, од Управата беше одбиено поради тоа што фирмата немаше што да остави за гаранција. Исто такво решение доби и фирмата „Плус продукција“, која ги издава весниците „Време“, „Шпиц“, и „Коха е ре“. Трите весници се пред згаснување поради долг од 1 милион евра кон Управата за јавни приходи. Даночниците ги блокираа сметките на медиумите на „Перо Наков“, ...
| | веќе видена | слични

Денешните броеви на „Шпиц“, „Време“ и на „Коха е ре“ излегуваат во продажба. Иако на весниците од Перо Наков им е блокирана сметката, тие имаат резерви хартија за да ги испечатат денешните изданија Весникот „Време“ излегува со намален број страници без колор. - Ги користиме последните пари за изработка на весниците, при крај сме со материјали. Денешен број на весникот има, а за наредните денови ништо не се знае - вели Коле Чашуле, главен и одговорен уредник на „Време“. Весниците што ги издава „Плус продукција“ добија решенија од Управата за јавни приходи за присилна наплата на заостанатиот долг, кој изнесува 1 милион евра. И А1-телевизија добила решенија од Управата за долг од 9,5 милиони евра. Сите пари што ќе пристигнат на сметките на А1 ќе ги преземе државата. Телевизијата може да се соочи со стечај доколку по 45 дена Управата за јавни приходи не ги наплати средствата.
| | веќе видена | слични

Откако стапи на сила присилната наплата на долгот Весникците “Шпиц“, “Време“ и “**** е ре“ продолжуваат да излегуваат и покрај најавите дека од денес ќе биде стоприано нивното печатење. Медиумите кои ги издава Плус продукција, една од фирмите на Перо Наков бб на која Управата за јавни приходи и ја блокираше сметката поради присилна наплата на долг по основа на неплатен данок, и покрај тешката финансиска состојба ќе продолжат да се печатат, велат одговорните лица од медиумите. “Новинарите и уредниците на весникот одлучија целосно да и се посветат на професијата и на медиумот кој пет години го креира јавното мислење во Македонија. И покрај блокираните сметки и тешката состојба, новинарите и уредниците на “Шпиц“ им даваат целосна поддршка на уредувачкиот тим и на менаџментот и сопствениците на Плус продукција, се вели во соопштението од редакцијата на “Шпиц“. Тие велат дека сепак се убедени дека менаџментот и сопствениците на весникот ќе најдат начин весникот да продолжи да излегува и најавуваат намалено, но ...
| | веќе видена | слични

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 424 | | | веќе видена

Пратениците во британскиот парламент ѝ изгласаа доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што еден ден претходно нејзиниот план за брегзит ...
сите 414 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 281 | | | веќе видена

Српската пејачка Јелена Карлеуша во последната емисија на „Ѕвездите на Гранд“, го искритикува 25 годишниот Денис Димоски од Прилеп, по неговиот настап со ...
сите 152 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Весниците се прават во партизански услови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: