Десетици повредени во Турција во денешниот земјотрес (ВИДЕО)


Десетици лица беа повредени во Западна Турција во денешниот земјотрес со епицентар во Егејското Море. Во Чанаккале над 50 лица побарале лекарска помош, има настрадани и во Едрене и на островот Гочкеда, што се наоѓа најблиску до епицентарот на потресот. Од владината Дирекција за управување со вонредни состојби соопштија дека потресот бил со интензитет од 6,5 степени по Рихтер. Земјотресот со епицентар во Егејското Море на длабочина од околу 25 километри бил почувствуван во поширок реон на Турција – од западната граница Едрене, Текирдаг, Каркалери преку Истанбул, Чанаккале, Балкесир, Маниса, до јужниот град Измир. По првиот потрес досега уследиле 14 вторични потреси. Во Гокчеда биле повредени околу 15 лица, кои настрадале додека бегале или скокале од балконите. Во Чанаккале има околу 55 повредени, кои побарале лекарска помош. Во Едрене, каде потресот бил почувствуван многу силно, паднале фасадите на неколку згради. И таму има повредени кои добиле лекарска помош. Истанбулскиот окружен управник Хусеин Авни Мутлу ...
| | веќе видена | слични
14 копии

Во силниот земјотрес со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кој во саботата го погоди крајбрежното подрачје на северот на Грција, а се почувствувал во Турција, Бугарија, Македонија и на југот од Србија, повредени се над 260 лица во Турција, и едно лице во Грција, соопштија локалните власти. Гувернерот на турската провинција Чанаккале, Ахмет Чинар, изјави дека над сто луѓе на островот Гокчеда се хоспитализирани со помали повреди. Земјотресот оштетил неколку згради во провинцијата Чанаккале, вклучувајќи и две џамии. Повредено е и едно лице на грчкиот остров Лимнос, кога на аеродромот се урнал дел од таванот, соопшти полицијата. Епицентарот на потресот се наоѓал 77 километри југозападно од градот Александрополис, на брегот на Егејско Море, соопшти Американскиот геолошки завод.
| | веќе видена | слични
8 копии

Два земјотреси со интензитет од 4,8 степени и 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погодија Турција денеска попладне во период од девет минути, јавија турските медиуми.Владината Дирекција за управување со несреќи и вонредни ситуации соопшти дека првиот земјотрес се случил во 14:38 часот по локално време во регионот на Саровскиот Залив во Егејското Море на длабочина од 20,7 километри.Во 14:47 минути по локално време е регистриран нов земјотрес со интензитет од 4,5 степени, а неговиот епицентар бил во водите покрај градот Еџерабат, во округот Чанаккале. Земјотресите се почувствувани од жителите во неколку турски окрузи. Во Чанаккале некои граѓани ги напуштиле своите домови и канцелариите и излегле надвор. Земјотрес со интензитет од 6,5 степени го погоди вчера регионот на Егејското Море и тој беше почувствуван во Грција, Турција, Бугарија, Македонија и јужна Србија. Над 260 лица во Турција и едно во Грција се повредени во вчерашниот земјотрес.
| | веќе видена | слични
7 копии

Продолжуваат секундарните потреси по силниот земјотрес во Егејското Море, што вчера ја потресе Грција, Турција и Бугарија а се почувствува и во Македонија. Околу 20 секундарни потреси се регистрирани во регионот по полноќ, а најсилниот од нив е со магнитуда 4,5 по Рихтер, покажуваат податоците на Европската сеизмолошки центар. Најсилното занишување е регистриран во 03.07 часот ноќеска на 33 километри од туристичкиот населба Сарти на полуостров сито, на 230 километри северно од Атина и на 139 километри југоисточно од Солун. Претходно стана познато дека како резултат на вчерашниот земјотрес во Турција се хоспитализирани околу 270 луѓе, од кои повеќето со помали повреди.Британска туристка е повредена, откако покривот на аеродромот на островот Лемнос делумно се урнал како резултат на земјотресот. Последното земјотрес во западна Турција е регистриран во 08.04 часот и со сила од 3,4 степени по Рихтер.
| | веќе видена | слични

Околу 20 секундарни потреси се регистрирани во регионот по полноќ, а најсилниот од нив е со магнитуда 4,5 по Рихтер, покажуваат податоците на Европската сеизмолошки центар. Најсилното занишување е регистриран во 03.07 часот ноќеска на 33 километри од туристичкиот населба Сарти на полуостров сито, на 230 километри северно од Атина и на 139 километри југоисточно од Солун. Претходно стана познато дека како резултат на вчерашниот земјотрес во Турција се хоспитализирани околу 270 луѓе, од кои повеќето со помали повреди.Британска туристка е повредена, откако покривот на аеродромот на островот Лемнос делумно се урнал како резултат на земјотресот. Последното земјотрес во западна Турција е регистриран во 08.04 часот и со сила од 3,4 степени по Рихтер.
| | веќе видена | слични

Епицентарот според грчкиот сеизмолошкиот института бил во морето, меѓу двата острови Лимнос и Самотраки. За јачината на земјотресот кој во 12.25 ја потресе Грција,  говори и фактот што беше почувствуван во соседните земји, во Македонија, во Бугарија и во Турција, каде што до сега има 269 повредени. Меѓутоа поголем дел од нив се повредиле во паника да се спасат. На островот Лимнос од земјотресот е полесно повредена една туристка од Англија, додека пак се срушија напуштени куќи, цркви, и објект до аеродромот на островот. На Лимнос веднаш замина министерот за внатрешни работи заедно со генералниот секретар од министерството за цивилна заштита, според кои, само 13 објекти меѓу кои 2 цркви претрпеле штети. 10ина минути по големиот земјотрес следеа 2 помали, еден од 4,7 степени според Рихтер, а другиот 5,7. 
| | веќе видена | слични

Во Турција најмалку сто лица се повредени во денешниот земјотрес со сила од 6,4 степени според Рихтер со епицентар во Егејското Море. Земјотресот се случил околу пладне југозападно од грчкиот остров Самотраки и во близина до турскиот остров Гокчеда и до грчкиот остров Лимнос. Поголемиот дел од луѓето се здобиле со повреди додека во паника се обидувале да ги напуштат домовите. „Земјотрес со сила од 6,5 степени по Рихтер се случи во Егејското Море. За среќа нема потешко повредени луѓе. Полесно се повредени они што во паника скскале од балконите. Збнорувавме и со властите во Чанакале, и можам да ви кажам дека не е сериозно. На сите повредени им посакувам брзо закрепнување“ , изјави Ефкан Ала, министер за внатешни работи. Предизвикана е и значителна материјална штета, а евакуирани се и пациентите од државната болница чиишто ѕидови испукале. „Земјотрес се случи во момент кога се обидував да излезам од дома. Паднав додека се симнував по скалите. Скршив прозорец и излегов надовр. Имам неколку исеченици“, вели еден ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Најмалку сто лица се повредени во Турција во денешниот земјотрес во Егејско Море, изјави претставник на турските власти. Земјотресот се случил во 12.25 часот југозападно од грчкиот остров Самотраки и во близина до турскиот остров Гокчеда и до грчкиот остров Лимнос. Ахмет Чинар, валија на округот Чанаккале, Северозападна Турција, каде што се наоѓа и Гокчеда, изјави дека над сто лица, како на островот, така и во континенталниот дел, побарале лекување поради лесни повреди. Поголемиот дел од нив се повредиле, додека во паника се обидувале да ги напуштат зградите. Најмалку една жена била повредена од паднати цигли. Земјотресот предизвика и штетни на територијата на округот. Во Чанаккале биле и евакуирани пациентите од државната болница, чии ѕидови испукале. Властите градат полска болница, каде што ќе се згрижат пациентите. Дежурен службеник од полицијата на грчкиот остров Лимнос изјави дека британска туристка била лесно повредена на аеродромот, кога паднал дел од таванот. Не се соопштува за други настраданите или ...
| | веќе видена | слични

Земјотрес со интензитет од 6.9 степени по Рихтеровата скала, со епицентар во Егејското Море, ги потресе Грција и Турција. Во двете земји има вкупно над 100 повредени, од кои поголемиот дел во Турција. Освен ова, причинета е и материјална штета на повеќе објекти. Замјотресот предизвика страв и паника кај локалното население, а беше почувствуван и во Македонија. На Јутјуб започнаа да се појавуваат аматерски видео снимки од кои се гледа силниот потрес.
| | веќе видена | слични

Епицентарот на потресот се наоѓа југозападно од грчкиот остров Самотраки, 40 километри југозападно од брегот на Турција. По првиот удар следеле околу 70 помали земјотреси коишто на територијата на Турција се почувствувани од 5,5 до 2,3 степени по Рихтер. Илјадници луѓе во западниот дел од земјата во паника ги напуштиле своите домови, стравувајќи се од уривање на објектите. Паниката придонела за поголемиот број повредени, забележуваат турските власти, според кои многумина биле хоспитализирани поради проблеми со срцето. Според турската Управа за вонредни ситуации, нема сериозни штети од земјотресот, „во ѕидовите на неколку домови се појавиле пукнатини, а мали оштетување претрпеле минарињата на џамиите". Спасувачките екипи продолжуваат со проверки во областите во кои последователните потреси најсилно се почувствувале.
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 607 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 166 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 253 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 176 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетици повредени во Турција во денешниот земјотрес (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: