Силен земјотрес го погоди Мексико - луѓето преплашени, сијалиците се нишаат и паѓаат од таванот


11 копии

Најмалку 50 куќи се оштетени, а милион луѓе останаа без електрична енергија по силниот земјотрес со интензитет од 7,2 степени по Рихтер кој ги потресе јужните и централните делови на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град. Најмалку 50 куќи се оштетени, а милион луѓе останаа без електрична енергија по силниот земјотрес со интензитет од 7,2 степени по Рихтер кој ги потресе јужните и централните делови на Мексико, а беше почувствуван и во главниот град.Првично американскиот геофизички институт соопшти дека магнитудата е 7,5 степени, по што ја намали јачина на потресот.Епицентарот бил во близина на тихоокеанското крајбрежје, на два километри источно од градот Пинотепа де Дон Луис, на 148 километри југозападно од градот Оахака, на длабочина од 24 километри.Нема податоци за жртви, но има повредени. Во главниот град на Мексико, зградите се нишаа повеќе од една минута. На телевизија беше прикажано како илјадници луѓе излегоа на улиците на мексиканскиот главен град, исплашени од земјотресот.По ...
| | веќе видена | слични

Неколку земјотреси утринава ја стресоа Албанија. Првиот потрес бил со јачина од 2 степени, додека вториот нешто посилен, со јачина од 3 степени според Рихтер. Потреси денеска има и во Турција и Романија.
| | веќе видена | слични
9 копии

Серија слаби земјотреси регистрирани се во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот бил 4,6 степени според Рихтеровата скала. Последниот земјотрес бил регистриран ноќеска во 01 часот и 15 минути, на 15 километри југоистично од Пловдив. Најсилниот земјотрес претходно го погодил подрачјето на Пловдив во ноќта меѓу средата и чевртокот. Потоа следувале околу 20 последователни земјотреси. Според агенцијата БТА, во земјотресите немало повредени, ниту е причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични

Според информациите земјотресот бил со јачина од 3.8 степени според Рихтер и се случил во 00 часот и 15 минути, со епицентар на 6 километри од Пловдив. Првиот  потрес предизвика нова вознемиреност кај жителите на овој град во соседна Бугарија. И вториот земјотрес  со јачина од 4,8 степени по Рихтер околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични

Вечерва на 15 минути по полноќ нов посилен потрес е регистриран во Пловдив, Бугарија. Според информациите земјотресот бил со јачина од 3.8 степени според рихтер и се случил во 00 часот и 15 минути, со епицентар на 6 километри од Пловдив. Вечерашниот потрес предизвика нова вознемиреност кај жителите на овој град во соседна Бугарија. Инаку и синоќа земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични
8 копии

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтер синоќа е регистриран западно од грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт за геодинамика. Епицентарот на земјотресот бил во Јонското Море западно од Закинтос, на длабочина од пет километри.
| | веќе видена | слични

Земјотрес од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Јонското Море попладнево. Епицентарот на потресот бил 289 километри западно од Атина и на 40 километри западно од популарниот туристички остров Закинтос, на длабочина од два километри. Информацијата е наведена на официјалната веб-страница на Европскиот Медитерански Сеизмички Центар (ЕМСЦ) Ноќеска земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер е почувствуван во Пловдив, Бугарија, а истиот земјотрес ја стресе и Источна Македонија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер ноќеска околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија јавуваат бугарските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив на длабочина од 10 километри. Некои граѓани кои се поблиску до епицентарот во Асеновград и околината пријавуваат дека доживеале интензивно и долготрајно тресење, а други почувствувале само силен удар. Засега не е пријавено дека имало материјална штета. Според податоците на евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, овој земјотрес ја потресол северна Грција, а се почувствувал и во делови од Македонија.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Јонското Море попладнево, пишува на официјалната веб-страница на Европскиот Медитерански Сеизмички Центар (ЕМСЦ) Епицентарот на земјотресот бил 289 километри западно од грчката престолнина Атина и на 40 километри западно од популарниот туристички остров Закинтос, два километри под земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес го разбуди Пловдив во раните утрински часови околу 01.44 ч по бугарско време. Земјотресот се почувствувал и во соседните градови. Во моментов нема информации за штети и повреди, јавија бугарските медиуми. Според првичните податоци, потресот бил со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала а епицентарот е меѓу Пловдив и Асеновград. Длабочината на земјотресот е 2 километри. Земјотресот е чувствуван и во Софија, во Карџали, па дури и во Македонија според жителите на крајниот Исток и Делчево. "Беше исклучително силен и ужасен, се слушна бум и куќата се затресе", рекол жител на селото Крумово, што е најблиското место до епицентарот. Половина час пред земјотресот во Пловдив, земјотрес со јачина од 5 степени го погоди Тајван.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена

Сите одговорни за несреќата кај Ласкарци треба да излезат пред судот на правдата, порачаа денеска од Алијанса за Албанците. Пратеникот на оваа партија Сурија ...
сите 168 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес го погоди Мексико - луѓето преплашени, сијалиците се нишаат и паѓаат од таванот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: