По земјотресот се сруши хеликоптер во кој бил министерот за внатрешни работи на Мексико


2 копии

Хеликоптерот кој го превезувал мексиканскиот министер за внатрешни работи Алфонсо Наварете до местото на земјотресот кој го погоди југот на земјата, се урна за време на слетувањето при што настрадале неколку лица. Хеликоптерот кој го превезувал мексиканскиот министер за внатрешни работи Алфонсо Наварете до местото на земјотресот кој го погоди југот на земјата, се урна за време на слетувањето при што настрадале неколку лица.Ова го изјави мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието додавајќи дека министерот е жив и неповреден.Наварете во придружба на гувернерот на Оахака Алехандро Мурата и неколку државни функционери патувал кон градот Пинотепа де Сан Луис, околу 600 километријужно од главниот град, каде земјотресот со јачина од 7,2 степени најмногу бил почувствуван.Мексиканскиот претседател изјавил дека сите во хеликоптерот се неповредени, но неколку луѓе кои биле на тлото настрадале и се повредени во несреќата. Иако точната официјална бројка на жртви не е соопштена, светските медиуми пренесуваат ...
| | веќе видена | слични

Неколку земјотреси утринава ја стресоа Албанија. Првиот потрес бил со јачина од 2 степени, додека вториот нешто посилен, со јачина од 3 степени според Рихтер. Потреси денеска има и во Турција и Романија.
| | веќе видена | слични
9 копии

Серија слаби земјотреси регистрирани се во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот бил 4,6 степени според Рихтеровата скала. Последниот земјотрес бил регистриран ноќеска во 01 часот и 15 минути, на 15 километри југоистично од Пловдив. Најсилниот земјотрес претходно го погодил подрачјето на Пловдив во ноќта меѓу средата и чевртокот. Потоа следувале околу 20 последователни земјотреси. Според агенцијата БТА, во земјотресите немало повредени, ниту е причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични

Според информациите земјотресот бил со јачина од 3.8 степени според Рихтер и се случил во 00 часот и 15 минути, со епицентар на 6 километри од Пловдив. Првиот  потрес предизвика нова вознемиреност кај жителите на овој град во соседна Бугарија. И вториот земјотрес  со јачина од 4,8 степени по Рихтер околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични

Вечерва на 15 минути по полноќ нов посилен потрес е регистриран во Пловдив, Бугарија. Според информациите земјотресот бил со јачина од 3.8 степени според рихтер и се случил во 00 часот и 15 минути, со епицентар на 6 километри од Пловдив. Вечерашниот потрес предизвика нова вознемиреност кај жителите на овој град во соседна Бугарија. Инаку и синоќа земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични
8 копии

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтер синоќа е регистриран западно од грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт за геодинамика. Епицентарот на земјотресот бил во Јонското Море западно од Закинтос, на длабочина од пет километри.
| | веќе видена | слични

Земјотрес од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Јонското Море попладнево. Епицентарот на потресот бил 289 километри западно од Атина и на 40 километри западно од популарниот туристички остров Закинтос, на длабочина од два километри. Информацијата е наведена на официјалната веб-страница на Европскиот Медитерански Сеизмички Центар (ЕМСЦ) Ноќеска земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер е почувствуван во Пловдив, Бугарија, а истиот земјотрес ја стресе и Источна Македонија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер ноќеска околу 1,44 часот по бугарско време е почувствуван во Пловдив, Асеновград и Софија јавуваат бугарските медиуми. Епицентарот на земјотресот бил на 2 километри североисточно од Асеновград, на 17 километри југоисточно од Пловдив на длабочина од 10 километри. Некои граѓани кои се поблиску до епицентарот во Асеновград и околината пријавуваат дека доживеале интензивно и долготрајно тресење, а други почувствувале само силен удар. Засега не е пријавено дека имало материјална штета. Според податоците на евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, овој земјотрес ја потресол северна Грција, а се почувствувал и во делови од Македонија.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Јонското Море попладнево, пишува на официјалната веб-страница на Европскиот Медитерански Сеизмички Центар (ЕМСЦ) Епицентарот на земјотресот бил 289 километри западно од грчката престолнина Атина и на 40 километри западно од популарниот туристички остров Закинтос, два километри под земјата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес го разбуди Пловдив во раните утрински часови околу 01.44 ч по бугарско време. Земјотресот се почувствувал и во соседните градови. Во моментов нема информации за штети и повреди, јавија бугарските медиуми. Според првичните податоци, потресот бил со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала а епицентарот е меѓу Пловдив и Асеновград. Длабочината на земјотресот е 2 километри. Земјотресот е чувствуван и во Софија, во Карџали, па дури и во Македонија според жителите на крајниот Исток и Делчево. "Беше исклучително силен и ужасен, се слушна бум и куќата се затресе", рекол жител на селото Крумово, што е најблиското место до епицентарот. Половина час пред земјотресот во Пловдив, земјотрес со јачина од 5 степени го погоди Тајван.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 372 | | | веќе видена

Денеска беше погребан Шабан Шаулиќ. Во вечното почивалиште го испратија многумина, но не и неговиот вонбрачен син, како што претходно пишуваа медиумите. ...
сите 251 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 205 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

По земјотресот се сруши хеликоптер во кој бил министерот за внатрешни работи на Мексико

Од:
До кого (е-маил):
Порака: