Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион


17 копии

– Серија земјотреси ноќеска и изутринава повторно го потресоа охридскиот регион. Првиот земјотрес, според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, е регистриран во 02:37 часот со магнитуда од 3 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 8 километри источно од Охрид на длабочина од 5 километри. Вториот потрес се случил во 4:28 часот. Тој бил со магнитуда од 2,1 степен според Рихтер, со епицентар 5 километри источно од Охрид, на длабочина од 2 километри. Третиот земјотрес бил регистриран во 04:41 часот. Бил со магнитуда од 3 степени според Рихтер, со епицентар 8 километри источно од Охрид на длабочина од три километри. Последниот во серијата земјотреси се случил во 08:34 часот. Земјотресот бил со магнитуда од 2,7 степени, исто така, со епицентар во близина на Охрид. Земјотресите не предизвикаа никакви материјални штети, но дополнително ги вознемирија жителите на Охрид и околните населени места, кои веќе неколку дена се сведоци на тресење на тлото. Експертите по сеизмологија ...
| | веќе видена | слични

Земјотресите продолжуваат да ги вознемируваат граѓаните на Охрид и во Охридско. Четири нови земјотреси од кои најсилниот со јачина од 3,8 степени по Рихтер беа регистрирани ноќта помеѓу вторник и среда во охридското епицентрално подрачје. Граѓаните потоа беа мирни до вчера напладне, кога беше почувствуван земјотрес со јачина од 3,1 степени. Природните непогоди не направиле големи здравствени проблеми кај граѓаните, меѓутоа, многумина се преплашени. Некои деноноќијата ги минуваат на отворено. Имено, од 18 јуни до вчера во охридскиот регион беа регистрирани над 1.000 земјотреси. Најсилниот земјотрес беше во понеделникот во 13 часот и 18 минути со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, кој предизвика вознемиреност кај жителите и кај туристите, а пријавени се и помали материјални штети. Поради земјотресите деновиве пораснал бројот на повици и на прегледи во службата за итна медицинска помош - 194, а најчесто биле поради страв и напади на паника. Министерство за одбрана ги понуди капацитетите на воениот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со магнитуда од 2,5 по Рихтер во 8,30 часот е регистриран со епицентар осум километри од Охрид и на длабочина од два километра. Во текот на изминатата ноќ, за разлика од претходните речиси три седмици, регистриран е само еден послаб потрес од 2,6 степени по Рихтер, во 4,20 часот утрото во четвртокот. Во последниве дваесетина дена повеќе од илјада потреси беа регистрирани во охридското епицентрално подрчје. Најсилниот беше во понеделникот во 13,18 часот со магнитуда од 5 степени според Рихтеровата скала, кој предизвика вознемиреност кај жителите и туристите, а пријавени се и помали материјални штети.
| | веќе видена | слични

Земјотрес на исто место неколку дена по ред. По речиси една порелативно мирна ноќ со само еден регистриран послаб земјотрес од 2.5 степени по Рихтер кој Охрид го стресол во 4.40 часот во раните утрински часови, тлото под нозете на Охриѓани затресе и половина час после осум. Земјотрес од 2.6 степени по Рихтер е регистриран во 8.31 часот . Според податоците на Европската сеизмолошка опсерваторија земјотресот бил со епицентар 7 километри од Охрид и 4 километри од Косел. Да потсетиме дека тлото во охридскиот регион во последните две седмици е под постојано раздвижување. Најсилниот земјотрес беше регистриран завчера во 13.18 часот со магнитуда од 5.0 степени. Токму тој земјотрес ги остави Охриѓани без сон веќе неколку ноќи. Причинети се само неколку материјални штети, надлежните смируваат и повикуваат на смиреност со образложение и демант дека не се буди активноста на вулканот Дувало кај Косел како што се шпекулира. Експерти на терен вршат испитувања што е причината за регистрираните илјадници земјотреси во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со сила од 2, 5 степени по Рихтеровата скала утрово во 8 часот и 30 минути е регистриран на осум километри од Охрид. Во текот на ноќта во четири часот и 20 минути имало еден послаб потрес со јачина од 2,6 степени по Рихтер. Последниве денови во охридскиот регион се регистрирани над илјада потреси.
| | веќе видена | слични
3 копии

Земјотрес од 2,5 Рихтерови степени во осум часот и 30 минути е регистриран со епицентар осум километри од Охрид и на длабочина од два километри. Во текот на ноќта, регистриран беше само еден послаб потрес од 2,6 степени по Рихтер во 4 часот и 20 минути утринава. Во последниве 20-ина дена над илјада потреси беа регистрирани во охридско.
| | веќе видена | слични
4 копии

И во текот на изминатата ноќ охриѓани немаа мир од земјотресите. Иако се проретчија, сепак ги има, а тлото никако да се смири. Последен потрес е регистриран пред три часа, со јачина од 2,6 степени по Рихтер, со епицентар во Охрид, а на лабочина од 2 километри. Во текот на вечерта имаше потрес и од 2,9 степени по Рихтер, со епицентар на 6 километри од Охрид, на длабочина од 0 километри. Се надеваме потресите кои веќе 19 ден го тресат Охрид конечно ќе запрат.
| | веќе видена | слични

Во текот на ноќта, регистриран беше само еден послаб потрес од 2,6 степени по Рихтер во 4 часот и 20 минути утринава. Во последниве 20-ина дена над илјада потреси беа регистрирани во охридско.
| | веќе видена | слични

Прв пат после денови една релативно мирна ноќ во охридско. Утровповторно нови послаби потрси. Во 4 20ч беше регистриран земјотрес со јачина од 2,6 степени, а во 8 30 уште еден со јачина од 2,5. Епицентарот бил на 8 км од Охрид. Последниве дваесетина дена охриѓани живеат во страв и паника, тлото секојдневно се трсе. Регистрирани се над 1000 земјотрси.
| | веќе видена | слични

Тлото во Охрид не престана да се тресе, последниот потрес е регистриран пред 50 минути, со јачина од 2,6 степени по Рихтер. Потресот бил на длабочина од 1 километар. И во текот на ноќта имаше два земјотреси во Охрид со јачина од 2,6 и 2,9 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

– Листата за кандидат за претседател на Република Северна Македонија 2019 година за кандидатот Блерим Река, до Државната изборна комисија беше доставена на 19 ...
сите 135 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Серија земјотреси повторно го потресоа охридскиот регион

Од:
До кого (е-маил):
Порака: