Силен земјотрес го погоди островот Вануату во Тихиот океан

Силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени по Рихтер, го погоди Вануату во Тихиот океан. Епицентарот на земјотресот бил на 358 км северозападно од главниот град Порта Виља, на длабочина од 180 км, навел американскиот институт. Засега нема опасност од цунами, известиле од американскиот Геолошки институт.
| | веќе видена | слични

Скопје, 7 јули - Серија земјотреси се регистрирани во сабота со епицентри 25 километри северно од Охрид во подрачјето на Илинска Планина, југозападна Македонија. Како што покажале апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, најсилниот од овие земјотреси се случил во 12.59 часот и е почувствуван во населените места во епицентралното подрачје со интензитет од 6 степени според Европската макро сеизмичка скала. Според досегашните податоци овој земјотрес бил почувствуван во Битола, Дебар, Крушево, Кичево, и Охрид, со интензитет од пет степени, а во Скопје, Велес, Тетово и Гостивар со интензитет од 4 степени според истата скала
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5,5 степени степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска кај Курилските Острови, но не е издадено предупредување за опасност од цунами. Епицентарот се наоѓал во Пацификот на длабочина од 40 километри, соопшти сеизмолошката служба, пренесе руската новинска агенција Итар-Тас. Во близина на епицентарот на земјотресот се наоѓа во ненаселениот остров Уруп, така што нема информации за повредени или материјална штета.
| | веќе видена | слични
7 копии

Серија умерени земјотреси почувствувани во Македонија Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, регистрираа серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 25 километри северно од Охрид во подрачјето на Илинска планина, југозападна Македонија. Најсилниот од овие земјотреси, соопшти Сеизмолошка опсерваторија, се случи во 12 часот и 59 минути и е почувствуван во населените места во епицентралното подрачје со интензитет од 6 степени според Европската макросеизмичка скала - 1998. Според досегашните податоци овој земјотресот е почувствуван и во Битола, Дебар, Крушево, Кичево и Охрид со интензитет од 5 степени, а во Скопје, Велес, Тетово, Гостивар со интензитет од 4 степени според истата скала.
| | веќе видена | слични

Серија земјотреси биле регистрирани денеска од апаратите на Сеизмолошката опсерваторија во Скопје, Охрид, Битола, Крушево, Валандово и Штип. Епицентрите на земјотресите биле 25 километри северно од Охрид во подрачјето на Илинска планина, југозападна Македонија. Најсилниот од земјотресите се случил во 12.59 со интензитет од 6 степени според Европската макросеизмичка скала. Овој земјотрес бил почувствуван во Битола, Дебар, Крушево, Кичево и Охрид со интензитет од 5 степени, а во Скопје, Велес, Тетово, Гостивар со интензитет од 4 степени според истата скала. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтер денеска беше почувствуван во западниот дел на Република Македонија. Според информациите, епицентарот на потресот е лоциран 19 километри североисточно од Охрид, девет киоометри од селото Белчишта, на длабочина од десет километри во земјината кора. По првиот најсилен, следуваа уште два потреси со послаб интензитет од 2,8 и 2,3 степени регистрирани во истото епицентрално подрачје. Серија земјотреси пред околу еден месец беа регистрирани во охридското подрачје со епицентар на Илинска планина, при што беа оштетени поголем број објекти во повеќе села во општина Дебрца.
| | веќе видена | слични

Како што покажале апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, најсилниот од овие земјотреси се случил во 12.59 часот и е почувствуван во населените места во епицентралното подрачје со интензитет од 6 степени според Европската макро сеизмичка скала. Според досегашните податоци овој земјотрес бил почувствуван во Битола, Дебар, Крушево, Кичево, и Охрид, со интензитет од пет степени, а во Скопје, Велес, Тетово и Гостивар со интензитет од 4 степени според истата скала.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 4,3 степени беше почувствуван во повеќе делови на Македонија пред околу еден час. Епицентарот на земјотресот, според информациите на интернет регистарот за земјотерси earthquake.usgs.gov, е на осум километри од селото Белчишта (Дебарца ) во западна Македонија. Сеизмолшката опсерваторија најави за кратко време повеќе информации околу земјотресот.
| | веќе видена | слични

Според информациите, епицентарот на потресот е лоциран 19 километри североисточно од Охрид, девет килоометри од селото Белчишта, на длабочина од десет километри во земјината кора. Неколку земјотреси со умерен интензитет попладнево го потресоа регионот северно од Охрид. Првиот потрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван една минута пред 15 часот. Според информациите, епицентарот на потресот е лоциран 19 километри североисточно од Охрид, девет килоометри од селото Белчишта, на длабочина од десет километри во земјината кора. По првиот најсилен, следуваа уште два потреси со послаб интензитет од 2,8 и 2,3 степени регистрирани во истото епицентрално подрачје. Серија земјотреси пред околу еден месец беа регистрирани во охридското подрачје со епицентар на Илинска планина, при што беа оштетени поголем број објекти во повеќе села во општина Дебарца.
| | веќе видена | слични

Според информациите, епицентарот на потресот е лоциран 25 километри северно од Охрид Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, денеска регистрираа серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 25 километри северно од Охрид во подрачјето на Илинска планина, југозападна Македонија. Најсилниот од овие земјотреси, соопшти Сеизмолошка опсерваторија, се случи во 12:59 часот и е почувствуван во населените места во епицентралното подрачје со интензитет од 6 степени според Европската макросеизмичка скала - 1998. Според досегашните податоци овој земјотресот е почувствуван и во Битола, Дебар, Крушево, Кичево и Охрид со интензитет од 5 степени, а во Скопје, Велес, Тетово, Гостивар со интензитет од 4 степени според истата скала
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 682 | | | веќе видена

Интервентната полиција мнападна голем број луѓе што ги преплавија улиците на главниот град на Еквадор, Кито, и го нарекоа нивниот претседател Ленин Морено ...
сите 182 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 20 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес го погоди островот Вануату во Тихиот океан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: