Силен земјотрес почувствуван во западна Македонија

2 копии

Земјотрес со магнитуда од 4,2 степени по Рихтер предизвика паника кај жителите во гостиварско-кичевскиот регион во западниот дел од земјата од Македонија Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, нивната телеметриска мрежа денеска во 10.45 часот регистрирала земјотрес од гостиварско-кичевското епицентрално подрачје со локална (Рихтерова) магнитуда од 4,2. Tелеметриска мрежа на сеизмолошки станици во Охрид, Битола, Валандово и Крива Паланка, го регистрирале земјотресот во епицентралното подрачје со интензитет од V-VI степени според Европската макросеизмичка скала - 1998, а во Дебар, Струга, Охрид, Прилеп, Битола, Тетово, Скопје и други места од западниот и северниот дел на Републиката - со послаби интензитети. За „Макфакс“ жители од мавровско-галичката област потврдија дека земјотресот бил почувствуван многу интензивно и дека кај локалното население предизвикало паника и страв. Засега нема информации за материјални штети или повредени.
| | веќе видена | слични
4 копии

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени по Рихтеровата скала го погоди брегот на Нова Гвинеја. Нема информации за штета или повредени. Пацифичкиот центар за предупредување соопшти дека нема опасност од разорно цунами, но не исклучува можност од ваква појава бидејќи земјотреси со ваква јачина можат да предизвикаат цунами во пречник од 50 километри од епицентарот. Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на околу 120 километри од градот Арава.
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер денеска го погоди крајбрежјето на Папуа Нова Гвинеја, соопшти Американскиот геолошки завод Засега нема информации за штети или повредени. Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопшти дека нема опасност од разорно цунами, но не исклучува можност од ваква појава бидејќи земјотреси со ваква јачина можат да предизвикаат цунами во пречник од 50 километри од епицентарот. Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотресот бил на околу 120 километри од градот Арава. Независната држава Папуа Нова Гвинеја се наоѓа во источниот дел на островот Нова Гвинеја, додека западниот дел е aнектиран од Индонезија во 1969. година. Во овој регион минатиот септември беа регистрирани повеќе десетици потреси со магнитуда поголема од 7 степени по Рихтер, и следуваат еден во друг во кратки временски интервали. Индонезија и нејзиниот дел Папуа Нова Гвинеа се наоѓаат во ткн. Огнен прстен во Тихиот Океан, подрачје во кое на спојувањето на континенталните ...
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 6,5 степени по Рихтер денес го погоди крајбрежјето на Папуа Нова Гвинеја, соопшти американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот бил на околу 120 километри од градот Арава. За сега нема извештаи за жртви и причинета материјална штета.
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес со интензитет од 6,5 стеепни по Рихтер е регистриран крај бреговите на Папуа Нова Гвинеја, соопштуваат од Националниот сеизмолошки институт на САД. Епицентарот на потресот бил на длабочина 42,3 км, а локалните власти издале предупредување за опасност од создавање на цунами бран. Нема информации за евентуални жртви или причинета материјална штета. (Крај)
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во Атлантскиот Океан во близина на брегот на Бразил, јави АФП. Епицентарот на земјотресот бил на 1.277 километри североисточно од бразилскиот град Натал на длабочина од околу 9 километри. Засега нема податоци за формирање на цунами бран. (Крај)
| | веќе видена | слични
5 копии

Уште еден земјотрес со јачина од 3,4 степени регистриран е во западна Македонија, по вчерашниот земјотрес кој беше со јачина од 4,2 степени Како што информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот бил регистриран во 01:32 минути во тетовското епицентрално подрачје. Земјотресот е почувствуван во тетовскиот регион со интензитет од III-IV според Европската макросеизмолопшка скала, а во другите места од западниот дел од државата со послаби интензитет. Земјотрес со магнитуда од 4,2 степени по Рихтер вчера изутрината предизвика страв кај жителите во гостиварско-кичевскиот регион во западниот дел од земјата од Македонија,
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од шест степени по Рихтер денеска го погодил северот на Авганистан, соопштува Американскиот геолошки завод. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од околу 206 километри во околината на населбата Февзабад, блиску до границата со Таџикистан и Пакистан. Во таа област, која е релативно слабо населена, земјотресите се многу чести. За сега нема податоци за жртви или евентуални материјални штети.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтер ги погоди денеска Курилските Острови на рускиот Далечен Исток. Како што соопшти Американскиот геолошки институт, епицентарот на потресот бил на 268 километри од градот Курилск, на 48 километри под дното на Тихиот Океан. Засега нема информации за жртви и материјални штети, а Пацифичкиот центар за предпупредување од цунами соопшти дека нема опасност од појава на големи бранови.
| | веќе видена | слични

Во други места од западниот дел на Македонија бил почувствуван со послаб интензитет. Земјотрес вчера во 10 часот и 45 минути беше регистриран и во близина на селото Србиново со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала. Земјотресот беше почувствуван низ целата земја и предизивика мала паника кај граѓаните, но не беше регистрирана никаква материјална штета. ОД Светската сеизмолошката опсерваторија јавија дека земјотресот бил на одалеченост од 51 километар од Скопје, на 10 километри од Гостивар, на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес почувствуван во западна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: