Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути


Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров. Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и Херцеговина.Епицентарот на земјотресот е на 36 километри од Сплит, на длабочина од 2 километри.Во текот на вчерашниот ден два земјотреси ја стресоа и Македонија, едниот рано утрото со јачина од 2,6 степени, додека вториот во 15 часот со јачина од 2.5 степени.
| | веќе видена | слични
9 копии

Јужнокорејскиот град Поханг денеска го погоди земјотрес со интензитет од 4,5 степени по Рихтеровата скала при што се повредени 23 луѓе. Јужнокорејскиот град Поханг денеска го погоди земјотрес со интензитет од 4,5 степени по Рихтеровата скала при што се повредени 23 луѓе. Земјотресот се случува по три месеци откако во тој реон се случи вториот најголем потрес во историјата на државата – 5,4 по Рихтер, јави Јонхап. Поханг се наоѓа на околу 170 км од Пјонгчанг каде се одржуваат Зимските олимписки игри. Потресот се почуваствувал во голем дел од државата дури и до главниот град Сеул каде пожарникарската служба добила 1.400 повици, јави јужнокорејската агенција.
| | веќе видена | слични
7 копии

Земјотрес со интензитет од 5,5 степени по Рихтеровата скала погоди синоќа подрачје јужно од градот Пукујо, во јужниот дел од Перу. Земјотресот бил со епицентар 202 км јужно од Пукујо на длабочина од 10 км. Засега нема извештаи за жртви или материјална штета.
| | веќе видена | слични

Силен земјотрес го стресе Мексико. Земјотресот е од 5.8 степени и го стресе делот околу градот Манзаниљо. Епицентарот бил на 50 км од овој град, на длабочина од 10 км. Засега нема поголема материјална штета, ниту загинати луѓе. Минатата година во Мексико имаше силни земјотреси при што загинаа голем број луѓе.
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди пацифичкото крајбрежје во Мексико, во близина на градот Манзаниљо. Засега нема наводи за поголема материјална штета или повредени. Геолошкиот институт на САД објави дека земјотресот бил на длабочина од десет колометри. „Ројтерс“ ги пренесува зборовите на вработен во хотелот „Алондра“ во најблискиот град Бара де Навидад, кој вели дека гостите силно почувствувале два одделни потреса. „Вториот беше посилен. Се нишаа зградите и паркираните камиони“, изјави вработениот и додаде дека нема потреба од евакуација на хотелот.
| | веќе видена | слични

Над 800 луѓе во Тајван ноќта ја поминаа во засолништа плашејќи се од нови земјотреси. Најмалку 9 луѓе загинаа, 270 се повредени, а 10 се водат како исчезнати. Меѓу загинатите имало и тројца туристи. Земјотрес од 5.7 степени вчера ја погоди земјата, а потоа имаше уште 220 нови потреси со послаб интензитет. На лице место се 600 војници и 1300 полицајци, како и спасувачки тимови.
| | веќе видена | слични
15 копии

Нов силен земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Тајван, само еден ден откако островот беше погоден од земјотрес од 6,4 степени, при што загинаа шест луѓе. При вчерашниот земјотрес што го потресе тајванскиот град Хуалиен загинаа шест лица, 225 се повредени, а над сто лица се водат како исчезнати. Хуалиен, град од 100.000 жители, се наоѓа на 180 километри од главниот град на Тајван, Тајпеј. Поради земјотресот 40.000 домаќинствата останаа без вода, а 1.900 се без електрична енергија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во земјотресот со интензитет од 6,4 степени според Рихтер најмалку девет лица го изгубиле животот. Спасувачките екипи и понатаму се во потрага по преживеани. Најмалку уште 60 лица се водат како исчезнати, додека 250 лица се повредени. Претседателката на Тајван Тсај Ин-вен ги увери граѓаните дека ќе бидат вложени сите напори за потрага по преживеаните. Таа на својата Фејсбук страница напиша оти дошла во Хуалијен денеска за да види како напредуваат напорите за спасување. Тајван се наоѓа во т.н. „Огнен појас во Тихиот Океан“, каде често има земјотреси и ерупции на вулкани. Related
| | веќе видена | слични

Источниот брег на Тајван доцна попладнево го погоди нов земјотрес, овој пат со јачина од 5,7 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот е на истото место како и вчерашниот, во близина на познатата туристичка дестинација Хуалиен. Тој потрес беше со магнитуда од 6,4 степени. Во вчерашниот земјотрес загинаа најмалку 7 лица, а 67 се водат за исчезнати, пренесуваат светските агенции. Засега нема информации за последиците од денешниот земјотрес во Тајван.
| | веќе видена | слични
7 копии

Тајван денеска беше погоден од нов силен земјотрес, овој пат со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала. Вчера островот беше погоден од земјотрес со јачина од 6,4 степени. Од вчерашниот земјотрес загинаа шест лица. Сè уште нема информации за нови жртви и причине дополнителна материјална штета. Повеќе од 100 лица се водат како исчезнати по вчерашниот земјотрес, а 225 се повредени. Поради земјотресот, 40 илјади домаќинства останаа без вода, а речиси 2 илјади без електрична енергија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северозападен правец, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Од таму додаваат ...
сите 238 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела ја испрати војската на границата со Колумбија и порача – знаеме дека ќе има провокации, но ќе ја направиме границата мирна и ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 164 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

Вчера беше доставено заедничкото писмо до Генералниот секретар на ОН, со кое се информира Антонио Гутереш за датумот на влегување на сила на Конечната ...
сите 172 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силен земјотрес го стресе Балканот пред само неколку минути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: