Земјоделците ќе се запознаваат со ИПАРД Програмата

ИПАРД информативни денови за запознавање на земјоделците и компаниите со можностите за користење на средства од ИПАРД Програмата за 2007-2013 година започнуваат од денеска. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, во саботата го објави вториот јавен повик за 2011 година за користење на 18.565 милиони евра од европските претпристапни фондови. Првите информативни денови ќе се одржат денеска во општина Чешиново-Облешево и во општина Берово. Во вторник во општините Василево и во Дебар, а со почеток од 20 часот во Радовиш и во Маврово-Ростуше. Во среда во Вевчани, во 17 часот во салата на општината и со почеток од 20 часот, во Дебарца, во салата на старата општина во Мешеишта. Тимовите на Телото за управување со ИПАРД на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во петок ќе одржат ИПАРД информативни средби со граѓаните во Македонски Брод и во општинската сала во Другово.
| | веќе видена | слични

Во рамки на ИПАРД информативните денови, вчера во општините Василево, Маврово, Дебар и Радовиш, земјоделците се запознаа со можностите за користење на парите од ИПАРД програмата 2007-2013 година. Кампањата чија цел е земјоделците и компаниите подробно да се запознаат со условите за реализирање на парите од претпристапните ЕУ фондови, ја организира Телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој. “Да се добијат средствата од овие фондови и успешно да се имплементираат значи да се добие европско обележје и ознака на инвестицијата која му дава дополнителна конкурентска способност на тој што инвестира“, велат во Подрачната единица на Министерството за земјоделство во Струмица. Во досегашните промотивни кампањи струмичките земјоделци и сточари не покажаа посебен интерес за ИПАРД средствата. Според нив, критериумите за аплицирање се многу високи и може да ги исполнат само ...
| | веќе видена | слични

Пред земјоделците од трите рурални општини во Струмичкиот регион попладнево беше презентирана ИПАРД програмата за користење средства од страна на производителите и компаниите до крајот на 2013 година. Промоцијата е во рамки на промотивните денови за ИПАРД кои до 25. наредниот месец ќе се одвиваат во целата држава. Александар Антовски, претставник од Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и рурален развој, во презентација на програмските активности на ИПАРД истакна дека четвртиот јавен повик за поднесување апликации е објавен пред три дена и ќе трае до 30 август. - На располагање се околу 18,5 милиони евра кои можат да ги искористат земјоделците и руралното население од Републикава. Се имплементитираат трите мерки што се акредитирани со ИПАРД програмата. Тоа се инвестиции во примарното земјоделско производство, инвестиции во преработката и инвестиции за рурална диверзификација. Во овој регион потенцијалните корисници можат најмногу да се пронајдат себеси преку инвестирање во реконструкција на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Сподели Со презентација на ИПАРД Програмата во општините Василево, Дебар, Радовиш и Маврово-Ростуше, денеска продолжуваат ИПАРД информативните денови за граѓаните. Целта на кампањата што почнаа вчера и ќе трае до 26-ти овој месец, е земјоделците и компаниите да се запознаат со можностите за користење средства од ИПАРД Програмата 2007-2013 година. За утре се предвидени презентации во Вевчани и Дебарца, а во петок ИПАРД информативни средби ќе се одржат во Македонски Брод и Другово. ИПАРД деновите продолжуваат во понеделник во демирхисарското село Сопотница и во Демир Хисар, а завршуват во вторник со презентации во Стојаково, општина Богданци, и во гевгелиското село Негорци. Првите презентации се одржаа во општините Берово и Чешиново-Облешево. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека сите заинтересирани субјекти може да добијат бесплатни совети и стручна помош за аплицирање за ИПАРД и на отворената телефонска линија 023110887 на Телото за управување со ИПАРД, како и лично, ...
| | веќе видена | слични

Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и рурален развој во соработка со Министерството за земјоделство од вчера до крајот на следниот месец организира ИПАРД-информативни денови. Целта е запознавање на земјоделците и на компаниите со можностите за користење на парите од ИПА-компонентата за рурален развој, од Програмата за 2007-2013 година.
| | веќе видена | слични

Финансирањето преку ИПАРД програмата за земјоделство и рурален развој се уште е делумно непознато за потенцијалните корисници. Најголем дел од досега одобрените проекти се однесуваат на инвестиции во откупни центри, преработувачки капацитети, подигање и обнова на лозови насади, но не и на проекти во областа на руралниот туризам. Според експертите кои помагаат при аплицирање за средства од ИПАРД, интересот е мал поради слабата промоција на мерката која опфаќа реконструкација на вински подруми и стари традиционални куќи во рурални подрачја кои ќе придонесуваат за развој на селскиот туризам. Во тек е четвртиот јавен повик за аплицирање за средства од ИПАРД програмата. На земјоделците и преработувачките капацитети им се достапни 18 милиони и 500 илјади евра за кои ќе можат да поднесуваат барања до крајот на август. Досега се склучија договори за кофинансирање на 3 милиони евра од ИПАРД програмата, што е само 5% од расположливите средства.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сподели Од денес па се до 26 август, ќе се одржат ИПАРД информативни денови за запознавање на земјоделците и компаниите со можностите за користење на средства од ИПА компонентата за рурален развој, од Програмата за 2007-2013 година. Информативнмата кампања ја организираат телото за управување со ИПАРД при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, која вчера го објави вториот јавен повик за 2011 година за користење на 18,565 милиони евра од европските предпристапни фондови. ИПАРД информативните денови почнуваат утре со посета на општините Чешиново-Облешево и Берово, во вторник ќе се одржат во општините Василево, Дебар, Радовиш и во Маврово-Ростуше, а в среда продолжуваат во Вевчани и во Дебарца. превземено од mkfondovi
| | веќе видена | слични

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој го објави четвртиот јавен повик за доставување барања за користење финансиски средства од петтата компонента на Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската унија. Целта на ИПАРД програмата 2007-2013 е преку соодветни мерки за поддршка на земјоделството и руралниот развој да се подобри конкурентноста на земјоделското производство и земјоделско-прехранбениот сектор, преку нивно усогласување со стандардите на ЕУ. Финансиските средства од ИПАРД програмата 2007-2013 во врска со спроведувањето на овој јавен повик во висина од 18.565.000 евра се наменети за инвестиции на земјоделските стопанства со цел нивно преструктурирање и надградба за постигнување на стандардите на ЕУ.
| | веќе видена | слични

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјоделците ќе се запознаваат со ИПАРД Програмата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: