Лошото време влијае на родот


Федерацијата на фармерите бара 12 денари за килограм пченица Македонија годинава може да остане без лебно жито. Дваесетина дена пред жетвата земјоделците, кои се членови на Федерацијата на фармерите, велат дека поради лошите временски услови, годинава родот ќе биде помал 60 отсто за разлика од лани. Тие од откупувачите бараат минимална цена од 12 денари за килограм за да можат да ги покријат трошоците за производство. Според нив, минатогодишната цена од 8 денари е неприфатлива за нив. - Производството на пченица во Република Македонија ова година се наоѓа во најтешка ситуација. Производство поради климатските промени, односно сушата, е намалено повеќе од половина во најголемата житница Пелагонија. Намалување има исто така и од сушниот период. Пченицата остана мала во раст. Воедно, цената во последниот период се намалува така што минатата година откупот се вршеше за 8 денари за килограм. Но треба да се знае дека во меѓувреме трошоците за производство се зголемени 50 проценти - велат во Федерацијата. Според ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата, на денешната седница, го продолжи рокот за аплицирање на земјоделците, за за субвенции до 15 септември, наместо сегашниот рок кој истекуваше на 30 јуни. Со тоа, како што се вели во соопштението, Владата им излегува во пресрет на земјоделците кои поради необезбедени технички услови, не биле во можност да почнат со аплицирањето од 15 април годинава. На седницата Влада усвоила измени и дополнувања на Програмата за финанасиска поддршка во земјоделството за 2017 година, со што ќе се овозможи обештетување на земјоделците кои имаат штети од поплавите во тетовско на почетокот на јуни годинава, како и за земјоделците кои претрпеа штети од пролетните мразеви 2016 и 2017 година. Исто така Владата донесе одлука за измени и дополнувања на Законот за земјоделство и рурален развој по скратена постапка, со што се создадени услови да отпочне исплатата на субвенциите на тутунарите за минатата реколта.
| | веќе видена | слични
2 копии

Земјоделците прогнозираат дека приносите ќе бидат многу пониски од ланските, а во некои региони воопшто нема ни да има жетва. Сепак, експертите сметаат дека се уште не може со сигурност да се каже колкави ќе бидат приносите и колкав род е се собере годинава. Треба да заврши жетвата па потоа да видиме дали и колку пченица ќе треба да увеземе Сушата му пресуди на годинешниот род, но врнежите успеаја да ја поправат состојбата и да го подобрат приносот на доцната сеидба. Земјоделците прогнозираат дека приносите ќе бидат многу пониски од ланските, а во некои региони воопшто нема ни да има жетва. Доколку проценките за приносите се исполнат, тогаш за да се задоволат домашните потреби ќе треба да се зголеми и увозот на пченица, што може да доведе до пораст на цените на финалните производи од жито односно на лебот. Сепак, експертите сметаат дека се уште не може со сигурност да се каже колкави ќе бидат приносите и колкав род е се собере годинава. Треба да заврши жетвата, па потоа да видиме дали и колку пченица ќе ...
| | веќе видена | слични

Новиот министерот за земјоделство Љупчо Николовски најави формирање на специјална комисија која ќе изврши ревизија како досега се делело земјоделското земјиште, а по завршувањето на ревизијата ќе се предложат соодветени решенија за правилна распредлба на земјиштето, како и мерки што со земјиштето кое било незаконски доделувано. „Земјиштето мора да биде во рацете на вистинските земјоделци, зошто синџирот на криминалот во земјоделските политики, потекнуваше од претходната власта, токму од поделбата на ова земјиште. Подготвуваме комисијата како тоа правно би го спакувале, за да во најкраток можен рок да доставиме решение пред Владата, да информираме и да ги добиеме одлуките со кои би можеле да ја започнеме оваа ревизија како е доделено ова земјиште.“ - изјави Љупчо Николовски, министерот за земјоделство. Освен за земјиштето, истата комисија ќе спроведе истрага и на распределбата на субвенциите. Николовски изјави дека поради проблемите кои ги затекнале во Платежната агенција и во министерството, ќе се пробие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјална комисија ќе врши ревизија како се делело земјоделскто земјиште, најави министерот за земјоделство Љупчо Николовски. Во моментов комисијата бара правен модел како ќе ја стартува истрагата, кој треба да го презентира на една од следните владини седници. По завршувањето на ревизијата ќе се предложат соодветени решенија за правилна распредлба на земјиштето, и што со земјиштето за кое кое било незаконски доделувано, информира Телевизија 24. „Земјиштето мора да биде во рацете на вистинските земјоделци, зошто синџирот на криминалот во земјоделските политики, потекнуваше од претходната власта, токму од поделбата на ова земјиште. Подготвуваме комисијата како тоа правно би го спакувале, за да во најкраток можен рок да доставиме решение пред Владата, да информираме и да ги добиеме одлуките со кои би можеле да ја започнеме оваа ревизија како е доделено ова земјиште.“ – изјави Љупчо Николовски, министерот за земјоделство. Освен за земјиштето, истата комисија ќе спроведе истрага и на распределбата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рокот за аплицирање на субвенциите за оваа година, најверојатно ќе биде продолжен, а владата брза да ги исплати субвенциите за годинава согласно законскиот рок, но неизвесно е дали тоа ќе се случи, вели во интервју за телевизија 24, министерот за земјоделство, Љупчо Николовски.
| | веќе видена | слични

Ќе има ли пченица за жнеење- земјоделците прогнозираат катастрофални приноси Пред стартот на жетвата на печницата, земјоделците излегоа со првични прогнози. Годинава како што велат во некои региони нема ниту да има жетва, а онаму каде што ќе има род, се очекува приносите да бидат околу 20 отсто. „Ова ќе биде најкатaстрофална година. Во ниви комбајните нема ниту да влезат, нема да има жетва. Се очекуваат приноси од од 20 отсто или околу 1.000 килограми од хектар, што е катастрофа во однос приносите од претходните години од 3.000 килограми по хектар. Земјоделците да поднесат барање, да се формираат комисии за проценка на штети кои на терен ќе ја утврдат состојбата. Ако се процени дека има штети и житото не може да се жнее, тогаш бараме во најмала рака да се покријат вложените средства за прозиводство, а тие што имаат државно земјиште да не плаќаат закуп, да не се плаќа водарина“, вели Ефтим Шаклев, од Асоцијацијата на земјоделци. Причината за намалените приноси се лошите временски услови, но слабата ...
| | веќе видена | слични

Годинава земјоделците очекуваат катастрофален род од летното жито поради лошите временски услови кои ја зафатија земјава изминатиот период. Променливото време ја забави целокупната вегетација на културите. Бараат на сите кои ќе имаат намален принос, државата да им ги покрие вложените средства. Минималната цена на пченицата да биде 12 денари. Кај банките да се делува за одложување на исплатата на кредитите за новата механизација. Земјоделците на прва средба со новиот министер Николовски. Ако и годинава откупната цена на пченицата биде пониска од 12 денари , сметаат дека нема да им се исплати повеќе да работат. Бараат да се вреднува домашното производство, а не да се увезува пченица од Србија. Николовски посочи дека ќе ги слушне сите сугестии за да може да се донесат конкретни мерки кои понатаму ќе ги реши проблемите. -Прво ќе ја воведеме зелената нафта, 160 милиони евра е се обезбедат за субвенции. Од денеска отвораме интензивен дијалог со земјоделците само така ќе дојдеме до квалитетни решенија, рече ...
| | веќе видена | слични

Воведување на зелена нафта, редовна исплата на субвенциите, интензивни средби со земјоделците, ова се клучните приоритети кои новиот министер за земјоделство, Љупчо Николовски им ги порача на земјоделците на денешната средба. Николовски посочи дека министерството ќе биде отворено за решавање на проблемите на земјоделците. Земјоделците на новиот министер му се пожалија дека очекуваат тешка година, поради што бараат поголем ангажман од министерството во надминување на проблемите кои ќе следат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Производителите на пченица очекуваат повисока цена, наместо ланската кога се продавашеод 5 до 8 денари. Бараат и правилно утврдување на нејзиниот квалитет. Ова се дел од барањата на првата средба со новиот министер за земјоделство, Љупчо Николовски. Очекуваат соработка и решавање на проблемите. И од Федерацијата на фармерите велат дека пченицата годинава треба да се продава по 12 денари за килограм. Но, земајќи ги предвид лошите климатски услови, поради можни штети, ќе бараат да се обесштетат производителите. Велат, ако се процени дека немаат што да жнеат, да бидат ослободени од водарина и од плаќање закуп за државно земјиште. Од Асоцијацијата на земјоделци, очекуваат предвидените пари за субвенции да се распределат правилно. Да се носат одлуки кои ќе бидат од корист за земјоделците. Министерот Николовски најави дека приоритет на новите владини политики ќе бидат воведувањето зелена нафта и исплатата на субвенциите. Ќе се анализира, и работењето на Платежната агенција за да се утврди одговорност, односно да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кралот на народната музика, кој што загина во сообраќајна несреќа во германија, беше австриски осигуреник, а неговата сопруга од осигурителната компанија ќе ...
сите 285 | | | веќе видена

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 490 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лошото време влијае на родот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: