Земјите соработуваат за формирање балканска зона на бесплатен роаминг

Експертите го пофалија неодамна постигнатиот договор за ставање крај на високите цени на роамингот за корисниците на мобилните телефони следната година. Корисниците на мобилните телефони плаќаат и до петпати повисоки цени од корисниците во ЕУ. [Toмислав Георгиев/SETimes] Турција, Maкедонија, Србија, Црна Гора и Албанија се согласија да ги укинат трошоците за мобилните роаминг услуги за своите граѓани кои патуваат во другите земји, почнувајќи од 2015 година, велат официјалните претставници. Договорот, исто така, предвидува укинување на роамингот за текст пораките и користењето на Интернетот. Официјалните претставници велат дека цените се значително повисоки на Балканот отколку во ЕУ и дека се главна причина за приговорите на клиентите. Корисниците на мобилните телефони на Балканот плаќаат и до петпати повисоки цени за гласовните услуги, до трипати повеќе за текст пораките и до 30 пати повеќе за користењето мобилен интернет. „Поради тоа, земјите дојдоа до идеја да создадат балканска зона на бесплатен роаминг“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 227 | | | веќе видена

Соопштение од Коалицијата ЗА европска Македонија: Во сабота (22 септември) Коалицијата ЗА европска Македонија ќе одржи повеќе средби со граѓани, трибини и ...
сите 70 | | | веќе видена

По големата победа на Вардар на гостувањето кај Монпелје во првото коло, фановите на социјалните мрежи испратија голем број критики оти МРТВ од оваа сезона ...
сите 160 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден во 14:00 часот во Куманово на бул.„Октомвриска Револуција“ во близина на крстосницата со ул.„Пионерска“, се случила сообраќајна ...
сите 188 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 67 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 93 | | | веќе видена

Дамјан Костовски викан „Американо“ и Дејан Стојчески викан „Глауч“ се двајцата двајцата Гостиварци се кои вчера ја попречуваа екипата на Економски Лидер да си ...
сите 32 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјите соработуваат за формирање балканска зона на бесплатен роаминг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: