Земјите од регионот работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица

Водачите од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и Црна Гора работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица. Околу 11.000 луѓе сè уште се водат за исчезнати во поранешните југословенски држави. [AФП] Неодамнешната соработка на четири европски земји за решавање на заедничкиот проблем со исчезнатите лица беше поздравена од страна на меѓународната заедница. Дваесет години по крајот на конфликтот во поранешна Југославија, околу 11.000 луѓе сè уште се водат за исчезнати. Во обид да се реши ова прашање, Босна и Херцеговина (БиХ), Црна Гора, Србија и Хрватска неодамна потпишаа заедничка декларација за дефинирање на улогата на државата во потрагата по оние за кои се верува дека се исчезнати во вооружените конфликти и кршењата на човековите права. „Декларацијата ќе го промени начинот на кој регионот се справува со прашањето на исчезнатите лица бидејќи ги поддржува механизмите што се користат за откривање на вистината за исчезнатите лица и e во насока на изведување на извршителите пред лицето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјите од регионот работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: