Земјите од регионот работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица

Водачите од Босна и Херцеговина, Србија, Хрватска и Црна Гора работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица. Околу 11.000 луѓе сè уште се водат за исчезнати во поранешните југословенски држави. [AФП] Неодамнешната соработка на четири европски земји за решавање на заедничкиот проблем со исчезнатите лица беше поздравена од страна на меѓународната заедница. Дваесет години по крајот на конфликтот во поранешна Југославија, околу 11.000 луѓе сè уште се водат за исчезнати. Во обид да се реши ова прашање, Босна и Херцеговина (БиХ), Црна Гора, Србија и Хрватска неодамна потпишаа заедничка декларација за дефинирање на улогата на државата во потрагата по оние за кои се верува дека се исчезнати во вооружените конфликти и кршењата на човековите права. „Декларацијата ќе го промени начинот на кој регионот се справува со прашањето на исчезнатите лица бидејќи ги поддржува механизмите што се користат за откривање на вистината за исчезнатите лица и e во насока на изведување на извршителите пред лицето на ...
| | веќе видена | слични

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 372 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земјите од регионот работат заеднички на решавање на прашањето на исчезнатите лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: