Кои се земјите кои најмногу трупаат злато?

Во светот повеќе земји трупаат резерви со злато. Централните банки минатата година купиле 651 тони злато, што во однос на 2017 година е пораст за дури 74 отсто. Најактивни пазари за купување на злато лани биле руската и турската централна банка кои купиле 273 тони, односно 51 тон злато. Однесување на руската централна банка се поврзува со планот таа институција додатно да ја намали изложеноста спрема доларот за да се амортизираат санкциите кои САД и европските сојузници ги воведоа кон Москва. Побарувачката на централните банки за злато пораснала лани на највисоко ниво од 1971 година. На тој начин централните банки обезбедиле околу 34 илјади тони моментални резерви на злато, што претставува највисоко ниво на осигурување во последните 48 години, пишува Новац.хр. „Купувањето злато ќе им помогне на банките да ги диверзифицираат своите девизи во време на политичка нестабилност и сигнализираат зголемена доверба во вредноста на златото“ – стои во анализата на Блумберг. Цената на златото на светските пазари ...
| | веќе видена | слични

Меѓу шеесет и седумдесет рудари се сметаат мртви во коповите на ридник на злато во централниот дел на поплавеното Зимбабве, според новите податоци на владата која во петокот упатила апел за помош. „Се проценува дека страдале меѓу 60 и 70 илегални рудари“, според соопштението на министерот за локални работи Џули Мојо. Според претходната процена се споменуваа 23 илегални рудари, откако коповите на рудникот на злато во кои работеле биле поплавени со водата од браната каја попушти. „Во тек се очајничките обид за испумпување на водата од поплавените ровови“, додал Мојо. Според весникот The Herald, илегалните рудари во Батлефилдс, 175 километри западно од Хараре, влегле во рудникот на земјиштето во сопственост на „RioZim“ и уште една компанија во вторникот навечер за да копаат злато, но се урнал ѕид на блиската брана поплавувајќи го рудникот. Министерот Мојо го повика населението на собирање финансиска помош за испумпување на водата, храна за екипите на теренот, за семејствата на настраданите, како и за превозот и ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 60 илегални рудари се загинати во поплавениот рурник за злато , потврдија властите од Зимбабве. Рударските ровови биле поплавени од браната , што попуштила во непосредна близина. Во тек е акцијата за испумпување на водата во обид да се најдат преживеани во рудниците. Министерот за внатрешни работи , Мојо , го повика населението на финансиска помош за испумпување на водата , за храна за екипите на терен и за семејствата на рударите , како и превоз и погреб, што би чинело 177 000 евра. Во Зимбабве владее незапаметена економска криза , иако земјата е богата со злато , дијаманти, јаглен и бакар.
| | веќе видена | слични

Според локалните медиуми, илегалните рудари во Батлфилдс, 175 километри западно од Хараре, во вторникот вечерта влегле во рудникот на земјиште во сопственост на компанијата „РиоЗима“ и на уште една компанија за да копаат злато, но се урнал ѕидот на браната во близина и го поплавила рудникот. Се претпоставува дека се заглавени 23 лица и дека многу се мали шансите тие да преживеале. Според официјални податоци, Зимбабве минатата година забележа рекордно производство на злато од 33 тони.
| | веќе видена | слични
7 копии

Најмалку 23 илегални рудари во Зимбабве најверојато загинаа откако рудникот за злато во кој работеле е поплавен со вода од браната која попуштила. Според локалните медиуми, илегалните рудари во Батлфилдс, 175 километри западно од Хараре, во вторникот вечерта влегле во рудникот на земјиште во сопственост на компанијата „РиоЗима“ и на уште една компанија за да копаат злато, но се урнал ѕидот на браната во близина и го поплавила рудникот. Се претпоставува дека се заглавени 23 лица и дека многу се мали шансите тие да преживеале. Според официјални податоци, Зимбабве минатата година забележа рекордно производство на злато од 33 тони.
| | веќе видена | слични

Најмалку 23 илегални рудари во Зимбабве се заробени и се стравува дека може веќе се мртви, окто рововите ов рудник за злато во кој работеле биле поплавени со вода од браната која попуштила, објавија во четвртокот државните медиумите. Според весникот The Herald, илегалните рудари во Батлефилдс, 175 километри западно од Хараре, влегле во рудникот на земјиштето во сопственост на „RioZim“ и уште една компанија во вторникот навечер за да копаат злато, но се урнал ѕид на блиската брана поплавувајќи го рудникот. Според процените заробени во рудникот се 23 луѓе и оти многу мали се шансите дека има преживеани, пишува весникот повикувајќи се на локалните функционери. Владата побарала посилни пумпи од рудникот за платината Зимпласт, за да се извлечат телата од рудникот. Од „RioZim“ соопштиле дека неговите рудари работеле на земјиштетот каде што инцедентот се случил и дека помага во спасување на настраданите. Зимбабве минатата година забележал рекордно производство на злато од 33 тони, според официјалните податоци.
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 244 | | | веќе видена

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ продолжува на 5 март поради отсуство на обвинетиот Кирил Божиновски. На денешното рочиште требаше да бидат ...
сите 87 | | | веќе видена

Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. ЈО молчи и не отвора постапка против Заев за ...
сите 271 | | | веќе видена

Преговорите за евентуалната голема предизборна македонско албанска коалиција се пред самиот финиш и се водат интензивно и со БЕСА но и со останатите коалициски ...
сите 175 | | | веќе видена

Се повеќе европски земји информираат за нови потврдени случаи со коронавирусот. Хрватска утринава соопшти за уште еден, втор пациент инфициран со смртоносниот ...
сите 606 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Поради опасноста од ширење на коронавирус во Клиниката за детски боолести, менаџментот од денеска 26 февруари 2020 година, најстрого ја забранува посетата на ...
сите 456 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кои се земјите кои најмногу трупаат злато?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: