Второ ТЕРЕСТРИЧНО прскање против комарци годинава

Градот Скопје ги известува граѓаните дека вториот наврат од терестрична дезинсекција (од земја) против возрасни форми од комарци во 2017 година, на подрачјето на Град Скопје, ќе се одвива во деновите од 05.07.2017 до 09.07.2017 година (од среда до недела), во период од 23 до 04 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на терестичната дезинсекција, истата ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни. Се известуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести и одлуката на Советот на општина Дебрца за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општина Дебрца, се известуваат граѓаните кои одгледуваат пчели на подрачјето на општина Дебрца дека денес, 10-ти јули, понеделник, ќе се спроведе теристичка ( од земја ) дезинсекција, со цел уништување на комарците. Запрашувањето ќе се врши во период од 21.00 до 05.00 часот, со апарат за УЛВ ладно запраување. Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени зелените површини во општината, подрачјето на река Сатеска, локалитетите со застојни водни површини, урбани населби и локалитети предвидени во планот и програмата. Се молат пчеларите и пчеларските задруги да ги преземат соодветните мерки за заштита на пчелите. Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар, дожд) дезинсекцијата се одложува за следниот поволен ден. За сите информации и прашања отворен телефон за контакт во општина Дебрца е 046/286 855. извор:OhridNews
| | веќе видена | слични

Во општина Дебарца ќе се прска против комарци. Согласно Законот за заштита на населението од заразни болести ( “Службен весник на РМ”, 66/2004, 139/2008 и 99/2009, 149/2014 и 150/2015), и одлуката на Советот на oпштина Дебрца за спроведување на превентивна систематска дезинсекција на територијата на општина Дебрца, се известуваат граѓаните кои одгледуваат пчели на подрачјето на општина Дебрца дека на ден 10.07.2017 година ( понеделник ) ќе се спроведе теристичка ( од земја ) дезинсекција, со цел уништување на комарците. Запрашувањето ќе се врши во период од 21:00 до 05:00 часот, со апарат за УЛВ ладно запраување. Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени зелените површини во општината, подрачјето на река Сатеска, локалитетите со застојни водени површини, урбани населби и локалитети предвидени во планот и програмата. Се молат пчеларите и пчеларските задруги да ги преземат соодветните мерки за заштита на пчелите. Во случај на појава на неповолни временски услови ( ветар, дожд ) дезинсекцијата се одложува за следниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Имате 2-3 килограми вишок и не знаете како набрзина да ги симнете?! Сода бикарбона - Таа е лекот! Лимонов сок и сода бикарбона Измешајте лажичка сода бикарбона во половина шолја вода и додадете шолја свежо цеден сок од лимон. Пијте наутро на празен стомак, 20 минути пред појадок. Јаболков оцет и сода бикарбона Измешајте лажичка сода, половина шолја вода и две лажички јаболков оцет. Така подготвениот напиток консумирајте го наутро пред појадок. Овошје и сода бикарбона Изблендирајте шолја јагоди со две шолји вода, неколку ливчиња нане, шолја свежо цеден сок од лимон и половина лажичка сода. Ова смути пијте го двапати дневно.
| | веќе видена | слични

Три совети како со сода бикарбона да симнете килограмите кои ви се вишок. Лимонов сок и сода бикарбона Измешајте лажичка сода бикарбона во половина шоља вода и додадете шоља свежо цеден сок од лимон. Пијте наутро на празен стомак, 20 минути пред појадок. Јаболков оцет и сода бикарбона Измешајте лажичка сода, половина шоља вода и две лажички јаболков оцет. Напитокот испијте го наутро пред појадок. Овошје и сода бикарбона Изблендирајте шоља јагоди со две шољи вода, неколку ливчиња нанде, шоља свежо цеден сок од лимон и половина лажичка сода. Ова смути пијте го двапати дневно.
| | веќе видена | слични

Градските служби информираат дека во периодот од 5.7.2017 до 9.7.2017 година, т.е. до недела, во периодот од 23 до 4 часот наредниот ден ќе се прска против комарци. Доколку временските услови не го дозволат прскањето против возрасни форми од комарци, тоа ќе биде одложено, ќе се прска кога временските услови ќе бидат погодни. Градот упати апел и до пчеларите да внимаваат на своите пчели и навремено да ги преземат сите мерки за да бидат заштитени. Ова ќе биде второ прскање годинава.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во повеќе населени места во општина Кочани за утре во периодот од 4 до 8 часот изутрина ќе се изврши второ прскање против комарци. Запрашувањето ќе се врши од воздух со авиотретирање во кое ќе биде употребен широкопојасен инсектицид. За оваа намена општината склучила договор со компанијата „Бони ер“ од Куманово. Со авионското третирање против комарците ќе биде опфатена површина од 3.400 хекатри во централното градско подрачје и приградските населбии дел од населените места во полскиот дел од општината. Од општина Кочани апелираат до сите сопственици на пчелни семејства истите да ги заштитат во временскиот период на третирањето на површините од комарци. Инаку до крајот на август општината ќе спроведе уште три акции за уништување на комарците од земја и воздух, од кои две од земја и една со авио третирање. За оваа намена општина Кочани од сопствениот буџет обезбеди 1 милион и 542 илјади денари, што е за околу 200 илјади денари повеќе од минатата година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се известуваат граѓаните, пчеларите и членовите на пчеларските здруженија на територијата на Општина Свети Николе дека утре во период помеѓу 7 и 10 часот ќе биде извршено повторно авионско третирање против комарци и други штетни инсекти, доколку дозволат временските услови Од општината апелираат сите пчелари навреме да ги заштитат своите пчелни семејства со цел да се избегне настанување на несакани штетни последици.
| | веќе видена | слични
2 копии

Општина Виница утре во раните часови ќе го изврши првото авионско прскање против комарци на територија од општината. Од општината истакнуваат дека ќе биде опфатена површина од 1.000 ха во градот и полските населени места, вклучувајќи ги и земјоделските површини по течението на реките Брегалница, Осојница и Виничка река. За оваа намена ќе биде употребен широкопојасен инсектицид одобрен од Дирекцијата за лекови, а третирањето ќе ги изврши компанијата „Бони ер“ од Куманово со која општината има склучено договор. На почетокот на август се планира уште едно авионско прскање против комарци на територија на општината во кое ќе бидат опфатени повторно 1.000 ха површина.
| | веќе видена | слични
3 копии

Второто прскање од земја против возрасни форми комарци во 2017 година, на подрачјето на Град Скопје, ќе се одвива од 5 до 9 јули, во период од 23 до 04 часот, наредниот ден Како што информираат од Градот Скопје, доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на терестичната дезинсекција, таа ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни. Од Град Скопје со известување до пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите.
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 227 | | | веќе видена

Грчката опозиција ја разгледува можноста да го одложи гласањето на преспанскиот договор, пишува грчкиот весник „Катимерини“.Гласањето, како што пишува ...
сите 203 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 331 | | | веќе видена

Фудбалерот Огњен Врањеш по објавените голи фотографии на Јелена Карлеуша сега ѝ се заканува и на нејзината колешка Дара Бубамара дека ја чека истото. Имено, ...
сите 233 | | | веќе видена

На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат и ...
сите 29 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Второ ТЕРЕСТРИЧНО прскање против комарци годинава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: