Федерер ќе го прескокне претстојниот Ролан Гарос

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе го прескокне престојниот Ролан Гарос. Освојувачот на 18 Гренд Слем титули и моментално петтопласиран на АТП ранг-листата донесе одлука да не се бори за новата Гренд Слем титула. Швајцарецот во кратка порака ја извести јавноста дека се откажува од учество на Ролан Гарос. Причината за ваквата одлука тој ја обелодени вечерва при што истакна дека му неопходно уште малку да го продолжи својот одмор "за да може што подолго да игра на АТП турнирите во годините што доаѓаат". "Сезоната е долга, а јасно е дека планирањето на кои турнири ќе играм, а кои ќе ги пропуштам ќе биде клучно за тоа уште колку ќе можам да играм активно тенис. Во оваа насока, јас и мојот тим решивме дека играњето на само еден турнир на земјена подлога во 2017 нема да ми биде во интерес, туку најдобро ќе биде да го искористам тоа време за уште подобро да се подготвам за остатокот од сезоната. Ќе ми неостигаат француските фанови, кои секогаш ми давале огромна поддршка и со нетрпение очекувам да ги видам ...
| | веќе видена | слични

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа (22) ќе ја има најдобрата година во кариерата доколку ги мине квалификациите (се играат од утре до петок) и се пласира на првиот гранслем-турнир за неа, на Ролан Гарос, во Париз, Франција.За Ѓорческа ова ќе биде трет обид за учество на гранслем-турнир, откако лани загуби во првото коло во квалификациите на САД опен во Њујорк, а на почетокот од годинава беше поразена во третото, последно коло во квалификациите на Австралија опен во Мелбурн.- Тие турнири се минато и сега сум целосно фокусирана на она што е пред мене. Од претходните два настапа во квалификациите научив многу. Ако Њујорк беше резултатско фијаско, најмногу поради фактот што беше мое прво такво искуство, веќе второто се покажа многу подобро, иако лично сметам дека две-три мои грешки беа најголемата причина за тоа што ме немаше на главниот настан - вели Ѓорческа.Ѓорческа ја очекуваат тешки дуели со силни противнички, оти во костурот во квалификациите се тенисерки од калибарот на Италијанката Сара Ерани, ...
| | веќе видена | слични

Лина Ѓорческа во Ролан Гарос ја бара третата среќа и првиот пласман на главниот дел во гренд слем турнирите. По настапите на УС опен и Австралискиот опен, Македонката се надева дека овој пат на земја, својата омилена подлога ќе успее да дојде до посакуваната цел. Јасно е дека патот до таму нема да биде лесен, а сето тоа ќе биде познато во попладневните часови, каде што ќе го дознае првиот од трите противници. Квалификациите започнуваат од утре, и ќе траат до петок. За потсетување, на УС Опен, Лина беше елиминирана во првото квалификациско коло, додека, во Австралија се „сопна" на последната пречка. Да се надеваме дека, најпрвин среќата ќе ја послужи во ждребот, а потоа и ќе демонстрира врвен тенис со кој повторно ќе ја израдува Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Перспективната тенисерка од Тетово ќе има можност да го оствари сонот за настап на едно престижно натпреварување, а за тоа ќе мора да ги помине три квалификациски кола Македонија наскоро би можела да ја добие првата тенисерка што ќе обезбеди настап во главниот ждреб на еден грен слем турнир. Најблиску до остварување на оваа цел е најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, која и официјално ги започна подготвките за настап во квалификациите на вториот грен слем турнир сезонава Ролан Гарос. Перспективната тенисерка од Тетово ќе има можност да го оствари сонот за настап на едно престижно натпреварување, а за тоа ќе мора да ги помине квалификационите мечеви, кои започнуваат во вторник. Таа ќе треба да мине три квалификациски кола за да се избори нејзиното име да се најде на главниот турнир. Лина, на своите следбеници на социјалната мрежа Инстаграм, веќе им постираше фотографија од која се гледа дека почнала со подготовките за најголемиот турнир на земјена подлога. Кариерата на 22-годишната тенисерка ...
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка третпат ќе учествува во едни квалификации за гренд-слем и на омилената подлога се надева на учество на главниот турнир После ракометарите и кошаркарите, Македонија доживеа да има свои претставници на големите натпреварувања и во членовите на младинската фудбалска репрезентација. Во поединечните спортови секогаш ги имала борачите, пливачите, кајакарите... кои играле на олимписките игри, но никогаш немала тенисерка која била барем близу до квалификациите на најсилните турнири. Лина Ѓорческа следната недела ќе го има своето трето учество во квалификациите на еден гренд-слем турнир, а ќе биде првата македонска тенисерка која ќе се обиде да стигне до главниот дел од Ролан Гарос. После дебито во квалификациите на УС опен, но и двете победи во квалификациите на патот кон главниот турнир на Австралија опен, сега ќе го има своето трето учество. Поискусна за голем број натпревари и одморена бидејќи минатата недела не играше на ниту еден турнир со цел што е можно подобро да се одмори и ...
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа и официјално започна да се подготвува за престојните квалификации на вториот Грен слем турнир сезонава, Ролан Гарос. Оваа 22 годишна тетовчанката ќе има можност да го оствари сонот за настап на едно престижно натпреварување, а за тоа ќе мора да ги помине квалификационите мечеви, кои започнуваат на 23 мај. Пред неа се наоѓаат три кола во кои ќе мора да се избори и да го одигра својот најдобар тенис за да обезбеди место во главната ждрепка. Лина сподели слика на Инстаграм на која може да се забележи дека веќе започна со подготовките за најголемиот турнир на земјена подлога. Кариерата на младата тенисерка постојано оди во нагорна линија, а моментално се наоѓа на за себе рекордното 180. место на АТП листата. На претходните квалификации за Грен слем турнирите во Австралија и САД, Ѓорческа не успеа да ја оствари својата намера. Да се надеваме дека среќата ќе и се насмевне во Париз.
| | веќе видена | слични
2 копии

Доколку размислите логично, би било чудно да не играте ниту еден турнир на земја, а потоа да настапите на најголемиот на оваа подлога, кој се игра во три добиени сета. За мене оваа одлука е очекувана, изјави Шпанецот Најдобриот шпански тенисер, Рафаел Надал, истакна дека воопшто не е изненаден од одлуката на Швајцарецот Роже Федерер да го пропушти вториот грен слем турнир сезонава, Ролан Гарос. Швајцарскиот тенисер не играше сезонава на турнирите на земја, па неговата одлука да го пропушти турнирот во Париз, и не е изненадување за Шпанецот. Со оглед на тоа дека не играше на ниту еден турнир на земја пред Ролан Гарос, нормално е дека ќе го скокне и овој турнир. Веројатно претходно ја има донесено одлуката. Но, доколку размислите логично, би било чудно да не играте ниту еден турнир на земја, а потоа да настапите на најголемиот на земјена подлога, кој се игра во три добиени сета. За мене оваа одлука е очекувана, изјави Шпанецот. Надал истакна дека е задоволен од достигнување во досегашниот дел од сезоната, но ...
| | веќе видена | слични

Рожер Федерер имаше перфектен старт на оваа година во која го освои и грен слемот „Австралија Опен“, но кога дојде сезоната на земја тој комплетно се повлече, а пред неколку дена и го откажа својот настап на „Ролан Гарос“. Нормално оваа одлука на Федерер предизвика реакции од љубителите на белиот спорт, а можеби најнитересната и најпровокаривната дојде од легендата на австралискиот тенис, Тод Вудбриџ кој посочи оти стравот од Рафаел Надал е вистинскита причина за повлекувањето на Швајцарецот. – Кога ќе седнете и ќе го погледнете распоредот на Федерер за оваа година ќе видите повеќе од јасно дека Ролан Гарос никогаш не му беше во план. Потоа тој наеднаш кажа дека можеби ќе игра. Тоа ќе му ги пореметеше плановите за остатокот од годината. Меѓутоа мислам кога виде во каква форма е Рафа на оваа подлога сфати дека нема шанса да го победи. Да кажеме дека би играле во финалето на Ролан Гарос, тоа би било исто видено сценарио без разлика што Федерер три пати го доби во оваа година. Тоа би било реприза на сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Рафаел Надал во свој стил си гази на сите турнири кои сезонава ги одигра на земјена подлога, па и затоа е еден од главните кандидати за титулата на Ролан Гарос, грен слем на кој нема да настапи неговиот голем ривал Рожер Федерер. Тој оваа одлука ја соопшти пред неколку дена, а според Рафа тоа го имал во главата многу поодамна, а пак сега само истата е пуштена во јавност. - Со оглед на тоа што не играше на ниту еден турнир пред Ролан Гарос, нормално е да го скокне тој грен слем. Веројатно уште порано ја има донесено таа одлука, ама ако размислите тоа е логично. Ќе беше чудно да не игра на ниту еден турнир, а потоа да заиграте на најголемиот кој се игра на три добиени сета. За мене неговата одлука е нормална, - вели шпанскиот рекет. Надал годинава триумфираше во Монте Карло, Мадрид, Барселона и сега е активен на турнирот во Рим.
| | веќе видена | слични
3 копии

Поранешниот австралиски тенисер и еден од најдобрите дубл играчи на сите времиња, Тод Вудбриџ, изјавил дека Роџер Федерер решил да не настапи на Ролан Гарос бидејќи се плаши од дуел со Рафаел Надал. Федерер брилијантно ја започна новата сезона, освои три титули и три пати славеше против Надал, но потоа Шпанецот на својата омилена подлога освои три титули во низа. „Кога ќе го погледнете распоредот на Федерер за оваа година, мислам дека станува јасно, Роланд Гарос не беше во неговите планови. Иако рече дека ќе игра, тоа само ќе му ги пореметеше плановите за остатокот од сезоната. Мислам дека го гледал Надал и дека му станало јасно дека на подлогата на која Шпанецот со години доминираше нема да има шанси против него. Хипотетички и да се сретне во финалето на Ролан Гарос исходот ќе беше ист како и во минатото кога играат тука, без оглед на тоа што Федерер три пати славеше оваа сезона. Ќе беше тоа само реприза на сите минати години кога Надал на земјана подлога доминираше против Федерер“, рекол Вудбриџ. Иако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 233 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Федерер ќе го прескокне претстојниот Ролан Гарос

Од:
До кого (е-маил):
Порака: