Земи партиска книшка, ќе добиеш бебе од епрувета

Со постојано враќање назад, со барање дополнителна медицинска документација и чекање со месеци за нејзино повторно разгледување и одобрување, идните родители двапати неделно се соочуваат со фондовската комисија. За бебе од епрувета потребна е партиска книшка. Вака дел од брачните двојки го објаснуваат трнливиот пат што го поминуваат низ фондовските врати. Според новите правила кои стартуваа од 1 август, стручна комисија за биопотпомогнато оплодување, во рамките на Фондот за здравствено осигурување, одлучува дали и кои имаат право на вештачко оплодување на товар на државата. Партиската определеност го решава поголемиот дел од проблемот, велат напатените. Со постојано враќање назад, со барање дополнителна медицинска документација и чекање со месеци за нејзино повторно разгледување и одобрување, идните родители двапати неделно се соочуваат со фондовската комисија. - Два месеца постојано ме шетаат нагоре-надолу. Тамам ќе однесам еден документ, ме враќаат за друг. Зарем треба да однесам партиска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 358 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка на Евровозија Тамара Тодевска, која синоќа во Тел Авив го освои ...
сите 398 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 164 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена

Арбитражниот суд во Вашингтон донесе пресуда по поднесената тужба против албанската Влада од страна италијанскиот бизнисмен Франческо Бекети, поранешен ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земи партиска книшка, ќе добиеш бебе од епрувета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: