Земете здив:Свети Спиридон-Зеленград

Свети Спиридон е главна манастирска црква во рамки на Зеленградскиот манастир во Злетовско-пробиштипско(источнна Македонија). Манастирот за првпат се споменува во лесновски типик од XIII век. За него се знае многу малку, затоа што нема зачувани пишани записи. Познато е дека од неговото основање бил машки манастир, а по потпаѓањето на Македонија под отоманска власт бил срушен. Во периодот по Втората светска војна, манастирот бил целосно запуштен. Во 2006 година е започнато негово обновување на темелите на првобитниот манастир, при што изградбата траела 13 месеци и завршила во 2007 година. Манастирот бил осветен од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 21 јули 2007 година, а на церемонијата на осветувањето присуствувале надлежниот Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, игуменот Дамаскин и свештенослужители. По возобновувањето, манастирот е женски, а првата монахиња била замонашена на 27 август 2007 година. Денес во манастирот покрај монахињи има и ...
| | веќе видена | слични

Свети Димитриј- гробјанска црква во Валандово, која се наоѓа над последните куќи во северозападниот дел на градот.Црквата е подигната во 1830 година. Градбата на црквата е трикорабна и со рамни тавани, при што на неговиот полукружен свод е насликана икона со платно со претставата на Исус Христос Седржител. Средишниот кораб на градбата ги надвишува страничните два, а црквата завршува со полукружна апсида на источната страна. Покривната конструкција е изградена на две води и е потрена на два реда од по четири симетрично поставени столбови. Влезната врата е сместена на јужната страна и над неа има застаклена ниша со фреска на која е претставен Свети Димитриј. В оцрквата има стари икони кои потекнуваат од 17 тиот до 19 тиот век, изработени од непознати зографи, но и понови кои се од 20 тиот век. Сегашниот иконостас е изработен во 1988 година од црковниот уметник Мишко Милановиќ, со помош на двајца соработници, а е осветен на 7 април 1989 година од тогашниот митрополит на Повардарската епархија, г. Михаил. ...
| | веќе видена | слични

Свети Кирил и Методиј e православна црква која се наоѓа во Ресен. Црквата била изградена на крајот од 19. век и била осветена во август 1894 година. Нејзиното осветување послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на Ресенското советување. Советувањето се одржало во домот на првиот претседател на ВМОРО, д-р Христо Татарчев. На советувањето учествувале петнаесет делегати од сите делови на Македонија, кои за време на црковната церемонија се појавиле во свештенички одежди за да не бидат откриени од власта.
| | веќе видена | слични

Свети Јован Крстител-главна селска црква во селото Древено(Пробиштип),изградена при крајот на 18 век, а иконите биле изработени во текот на 19тиот, од Дичо Зограф и анонимни автори.Не е познато кога и од кого е восветена. Градбата е трикорабна и има правоаголна основа. Од западната и јужната страна е доградена припрата, која е пониска од градбата на црквата и е покриена со ќерамиди. Главниот влез се наоѓа од западната страна, додека од јужната страна има страничен влез. Над главниот влез има плоча на којашто е испишано името на црквата. На јужниот ѕид, веднаш над припратата има четири прозорци. Ѕидана е од кршен камен и малтер со полутркалезни сводови. Целата градба е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди. На кровот на црквата, веднаш над влезната црква, е поставен крст. Камбанаријата е сместена зад црквата. Таа има квадратна основа и е изградена од камен. Во горниот дел е отворена од сите четири страни, каде што е сместено ѕвоното. Покриена е со лимен кров. Во дворот на црквата, непосредно од десната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во грчкиот парламент започна расправа за гласање на доверба на владата на Алексис Ципрас, по заминувањето од владиниот кабинет на коалицискиот партнер и ...
сите 594 | | | веќе видена

Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе преземе во процесот на Брегзит . Францускиот премиер Едуар Филип би требало утре ...
сите 312 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Земете здив:Свети Спиридон-Зеленград

Од:
До кого (е-маил):
Порака: