Кривична пријава против референт од Основен суд Скопје I

Вчера, 5.VII.2011 година, СВР Скопје до надлежното OJO Скопје, поднесе кривична пријава и ja предаде за понатамошна постапка С.З.(63) од Скопје, поради постоење на основано сомневање дека сторила кривично дело „Примање поткуп“, дело предвидено и казниво казниво по член 357 од КЗ на РМ. Со кривичната пријава, осомничената вработена во Основен суд Скопје I Скопје – Одделение за прекршоци, на работно место Виш судски референт, се товари дека, со цел да не изврши службено дејствие, кое што била должна да го изврши, побарала и примила парична награда во висина од 3.000 денари од лице, на кое што поради сторен сообраќаен прекршок му била изречена прекршочна санкција „Забрана на управување со моторно возило од Б категорија во траење од три месеци“. Кривичното дело, осомничената го сторила на 24.VI.2011 година, кога во просториите на Основен суд Скопје I Скопје, на лице од Куманово му побарала 3.000 денари за да му помогне, на тој начин што пресудата од Основен суд Скопје I Скопје од 17.V.2011 година, со која била ...
| | веќе видена | слични

Шеесет и тригодишната С.З. од Скопје, виш судски референт во Основниот суд Скопје 1, во одделот за прекршоци, се сомничи дека примила 3.000 денари поткуп поради што против неа е поднесена кривична пријава Пријавената С.З. се товари дека за да не изврши службена задача, која била должна да ја стори, побарала и примила парична награда од три илјади денари од лице на кое поради сторен сообраќаен прекршок му била изречена казна за забрана на управување со автомобил во траење од три месеци. Според информациите од МВР, С.З. делото го сторила во јуни годинава. Таа, наводно, во просториите на скопска единица на лице од Куманово му побарала три илјади денари за да не ја прати пресудата за неговиот случај во МВР и со тоа ќе му овозможела и понатаму без проблеми да го управува возилото. Во вторникот околу 13 часот оштетениот отишол кај неа во канцеларија, во одделот за прекршоци и ги предал парите, во банкноти од по 1000 денари, претходно обележани. Веднаш потоа полицајци извршиле претрес на осомничената и во ...
| | веќе видена | слични

Референтка во Основниот суд Скопје 1 сторила кривично дело “примање поткуп“, соопшти вчера Министерството за внатрешни работи. Согласно со соопштението, осомничената е вработена во Одделение за прекршоци во Основен суд Скопје 1 на работно место виш судски референт, а се товари дека побарала и примила парична награда во висина од 3.000 денари од лице, за да не изврши спроведување на сканцијата “забрана на управување со моторно возило од Б категорија во траење од три месеци“. Кривичното дело, осомничената го сторила на 24-ти минатиот месец кога во просториите на Основен суд Скопје 1, на лице од Куманово му побарала 3.000 денари. Оштетениот во договор со полицијата и предал 3.000 денари претходно обележани пари, кои веднаш потоа, полициски службеници при извршениот претрес ги пронашле кај референтаката. Заедно со доказниот материјал и кривичната пријава, осомничената била изведена пред надлежен Истражен судија, кој и изрекол мерка домашен притвор.
| | веќе видена | слични

Виш судски референт во Основниот суд Скопје 1 е уапсена поради примање поткуп од 3.000 денари. Според МВР, С.З. (63), на која и' е одреден домашен притвор, ги побарала парите за да му среди на кумановец непречено да продолжи да го управува своето возило, иако прекршочен судија му изрекол забрана за управување во рок од три месеци. Полицијата тврди дека С.З. му понудила на кумановецот да ја чува изречената санкција во фиока, односно да не ја проследи до МВР. Сепак, кумановецот ја пријавил во полиција и потоа и' ги предал обележаните денари. Против референтот е поднесена кривична пријава. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Осомничената референтка Соња З. за сума од 50 евра требало да му ја сокрие казната на кумановец кој имал забрана за управување возило Референтка во скопскиот Основен суд 1 завчера завршила со лисици на рацете, зашто побарала и добила 3.000 денари од жител на Куманово за да му сокрие судска пресуда. Станува збор за Соња З. (63), против која била поднесена кривична пријава за примање поткуп, а истражен судија и одредил домашен притвор. Според информациите на МВР кумановецот го пријавил случајот кон крајот на минатиот месец кога референтката му побарала пари. Тој им објаснил на полицајците дека во мај бил осуден и му била изречена забрана за управување возило во траење од три месеци. Минатиот месец отишол во скопскиот суд за да ја земе пресудата и тогаш се сретнал со осомничената. Таа го примила во нејзината канцеларија и му кажала дека може да му помогне и пресудата никогаш да не стигне до МВР и со тоа да се активира и тој би можел непречено да управува возила. Кумановецот, иако револтиран од понудата на ...
| | веќе видена | слични

За три илјади денари, си ја прокоцкала пензијата. 63 годишна референтка од судот за прекршоци ја фатиле со парите во раце. На обвинет за сообраќаен прекршок му ветила дека за три илјади денари пресудата нема да му ја достави до МВР туку ќе ја чува во фиока. Обвинетиот прифатил, ама пред да и ги предаде парите ја пријавил во полиција. Обележаните банкноти инспекторите ги пронашле во нејзината канцеларија. Против 63 годишната референтка полицијата поднесе кривична пријава за примање поткуп. По распитот кај истражен судија добила и мерка домашен притвор. За три илјади денари ќе го загуби работното место и ќе седне на обвинителна клупа. Сама одлучила наместо за кратко да ужива во пензијата, деновите да ги минува низ судниците. Иван Кузмановски
| | веќе видена | слични
3 копии

Вработена во Основниот суд Скопје 1 Скопје на местото Виш судски референт примила поткуп од 3.000 денари од лице на кое поради сторен сообраќаен прекршок му била изречена забрана за управување со моторно возило во траење од три месеци. Кривичното дело С.З (63) го сторила на 24 јуни годинава кога во Основниот суд дошло лицето на кое таа му побарала 3.000 денари за да му помогне, на тој начин што пресудата изречена од Основниот суд немало да ја проследи до МВР и со тоа ќе му овозможи на лицето и понатаму да може да го вози својот автомобил. На петти јули годинава, тој отишол во нејзината канцеларија и на нејзино барање и ги предал парите, претходно технички обработени, а во канцеларијата имало уште една вработена. Веднаш потоа, полицијата извршила претрес на осомничената при што ги пронашле парите и таа била приведена во МВР за понатамошна постапка. Заедно со доказниот материјал и кривичната пријава, осомничената беше изведена пред надлежен Истражен судија, од чија страна е беше изречена мерка домашен ...
| | веќе видена | слични

Вработена во Основниот суд Скопје 1 вчера била затекната од страна на полицијата во нејзината канцеларија со 3.000 денари, пари за кои постои сомневање дека ги примила како поткуп. СВР Скопје поднесе кривична пријава против С.З.(63) од Скопје, вработена на работното место Виш судски советник, поради постоење на основано сомневање дека сторила кривично дело „Примање поткуп“. Таа се товари дека со цел да не изврши службено дејствие, кое што била должна да го изврши, побарала и примила парична награда во висина од 3.000 денари од лице, на кое што поради сторен сообраќаен прекршок, му била изречена мерка забрана за управување на возило во траење од три месеци. Оштетениот вчера околу 13 часот влегол во канцеларијата на осомничената, на која и предал 3.000 денари, во апоени од по 1.000 денари, претходно технички обработени, односно одбележани, при што во канцеларијата била присутна уште една вработена. Веднаш потоа, врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес на осомничената и ...
| | веќе видена | слични

Виш судски референт вработен во Основен суд Скопје 1 фатен со поткуп од 3.000 денари. Вработената во одделението за прекршоци е осомничена дека побарала и примила мито за да прикрие судска пресуда за сообраќаен прекршок. Според обвинението, С.З. (63) од Скопје побарала поткуп од 3.000 денари од кумановец на кој му била изречена забрана за управување со моторно возило во траење од три месеци. На 26 јуни годинава се сретнале во просториите на судот каде што му ветила дека ќе му помогне да ја задржи возачката за 3.000 денари така што пресудата од Основен суд Скопје 1 нема да ја проследи до МВР и така ќе му овозможи на лицето и понатаму да го управува возилото. Кумановецот случајот го пријавил во полиција. На 5 јули со парите кои биле претходно обработени од полициските службеници отишол во нејзината канцеларија и ги дал. Веднаш потоа, врз основа на судска наредба извршен е претрес во просторијата при што се најдени парите, а службеничката е приведена и против неа поднесена пријава за примање поткуп. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 554 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 136 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 108 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава против референт од Основен суд Скопје I

Од:
До кого (е-маил):
Порака: