Зелениково не се откажува од голф-терените

Наредната недела, Општина Зелениково ќе го распише третиот оглас за заинтересиран приватен партнер, кој би го изградил, би оперирал, управувал и би го одржувал идниот спортско-рекреативен центар за голф на територијата на селото Пакошево. Првите два огласа се покажаа како неуспешни бидејќи при првиот оглас имаше одредени пропусти, па беше поништен од самата Општина, додека на вториот не се јави никој. - Во меѓувреме вршевме измена во условите на тендерот, а се ревидираше и физибилити студијата во која беа изменети одредени услови кои што произлегоа како резултат на барањата на потенцијалните инвеститори - изјави Веле Груевски, градоначалник на Општина Зелениково. Ингеренциите префрлени на Општината Тој додаде дека првата физибилити-студија ја правело Министертсвото за транспорт и врски, а потоа ингеренциите за управување врз земјиштето и биле префрлени на Општината Зелениково. - Kонкретната измена се состои во тоа што е исфрлена обрската на приватниот партнер да се изгради мост на реката Вардар, а неговото ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездите ви покажуваат каков партнер треба да барате. Секој хороскопски знак бара поинаков партнер и очекува од него одредени квалитети. Еве како хороскопските знаци ги проценуваат љубовниците и какви особености бараат од партнерот. Овен На овенот му треба партнер: -кој му дозволува да води; – кој има потреба за возбуда и авантура; – кој ужива во излегувања и физчки активности (возење на велосипед, џогирање, вежбање) Бик Бикот бара партнер: – кој знае да ја цени финансиската сигурност исто колку што ја цени и тој; – кој е страстен; – кој е романтичен и сензуален; Близнаци На близнаците им е потребен партнер: – кој знае да го цени интересниот разговор исто колку и тие; – Кој е многу друштвен; – кој е разигран, спонтан и флексибилен; Рак Ракот очекува партнер: – кој е внимателен и грижлив; – кој ќе направи да се чувствуваат сигурно и кој ги разбира; – кој го цени семејството; Лав На лавот му треба партнер: – што вистински ќе го обожава; – кој е разигран и весел; – кој ќе му биде и најдобар пријател; Девица ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 217 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зелениково не се откажува од голф-терените

Од:
До кого (е-маил):
Порака: