Ахмети за грчка „Скај“: Ние сме земја без име


3 копии

Ние сме земја без име, имаме едно привремено име ПЈРМ и се обидуваме да добиеме едно нормално име, вели лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за грчка „Скај“ телевизија Во однос на тоа дали ДУИ ќе поддржи, доколку се потребни и уставни промени, претседателот на партијата вели дека тие се подготвени да го поддржат процесот до конечно решение. – Секако, ние го поддржуваме напредокот. Ќе биде големо постигнување, доколку успешно се заврши ова поглавје. Ќе не растовари многу, од нешто што со години ни тежи. Ние сме подготвени. И во минатото сме биле подготвени за да го поддржиме процесот до конечно решение, бидејќи не интересира многу интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, вели Али Ахмети, според грчката телевизија.
| | веќе видена | слични

Поранешниот македонски амбасадор во ОБСЕ, Арсим Зеколи, го обвини премиерот Зоран Заев за обид да ја зароби државата, а за неговата партија СДСМ предвидува дека ќе заврши како ДУИ, „партија базирана на партиски интереси, корупција и некомпетентност“. „Владата сака да остави впечаток дека работи напорно. Се плашам дека, иако господинот Заев декларативно сака членство во НАТО и во ЕУ, тој во суштина се обидува да ја зароби државата. СДСМ ќе заврши како ДУИ, партија која е базирана на партиски интереси, корупција и некомпетентност. Како резултат на тоа, меѓународната заедница ќе создаде повеќе пречки на интегративната патека на државата“, изјави Зеколи во интервју за Независна балканска новинска агенција (ИБНА). „СДСМ ја копира ДУИ, односно повеќе се фокусира на надворешните работи отколку на домашните работи. Двете партии, СДСМ и ДУИ, се обидуваат да го покријат недостигот од резултати со некое меѓународно постигнување, како што е решение на прашањето со името, членство во НАТО и преговори со ЕУ. Како резултат ...
| | веќе видена | слични

Одредени македонски политичари уште еднаш покажаа дека не ги почитуваат ниту институциите од каде што доаѓаат, ниту државата што ја претставуваат, ниту пак граѓаните што ги избрале и поставиле на толку високи и одговорни позиции. Со одредени свои постапки и изјави, кои потоа масовно се пренесуваат и цитираат, тие впрочем се негираат и самите себеси. Но тоа сепак е најмалиот проблем во споредба со штетата што им се нанесува на македонската држава и на македонскиот народ. Има една поговорка што вели - испечи па кажи, или десет пати мери еднаш сечи, која во нашиот случај се забележува сосема обратно по логиката - прво ќе кажам па потоа нека се пече, нека гори и нека се сече и целата држава ако треба. Токму еден таков политички лапсус, тешка небулоза и дипломатски гаф без преседан изрече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за еден грчки медиум. Еве што всушност кажа Ахмети, лидер на политичка партија, која е дел од власта, влијателен политичар со повеќе од 20-годишно политичко искуство и пратеник во ...
| | веќе видена | слични

Како што се интензивираат преговорите со Грција власта се помалку зборува за одржување на референдум. Ако до пред неколку недели и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи убедуваа дека граѓаните мора да се прашаат сега по ова прашање владее целосен молк. Заев дури говореше дека на таа работа не гледа како на кочница туку како на дополнителна гаранција дека решението ќе трајно. Партиски извори брифираат дека планот на владата е да го истурка решението за името во следните неколку месеци со што ќе се овозможи и покана за членство во НАТО и во многу порелаксирана атмосфера да се планира дали и на каков начин да се изведе прашањето со референдумот. Се размислува за две опции дали референдумското изјаснување да се организира пред формалниот прием на Македонија во Алијансата а тоа ќе се случи дури откако одлуката за прием ќе биде потврдена од парламентите на земјите-членки. Втората опција е реферндумот да се случи пред приемот на Македонија во ЕУ, но како што беше објавено во стратегијата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Зоран Заев ќе го промени уставното име на државата, без притоа да го праша народот што мисли за тоа. Вака барем најавил тој на брифинг со уредници на медиуми, кој се одржал вчера вечер, пишува Република. Иако претходно најавуваше референдум на кој ќе се изјаснат граѓаните, сепак, по последните случувања во договрите и преговорите со Грција, Заев изјавил дека Владата размислува референдумот да се одржи но да се пролонгира за понатаму за пред влезот во ЕУ, со цел јужниот сосед да не постави нови барања за влез на Македонија во ЕУ Заев претходно во неколку наврати најавуваше референдум за името. На 19 јануари годинава тој изјави: „Гледате дека се води транспарентен процес, сакаме национален консензус да го изградиме решението и на крајот граѓаните на референдум да го потврдат, убеден сум дека ако бидеме внимателни, па и да водиме сметка и за грчката страна ќе најдеме решение за ова прашање што не измачува 25 години“ . По изјавата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети на крајот на јануари, дека е ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 15 и 16 овој месец ќе имаат нова средба за разликите околку името.Тие ќе се сретнат во Софија во рамки на неформалната средба на шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство. Зачестените средби помеѓу министрите за надворешни работи, како и средбата на Заев и Ципрас значат дека преговорите целосно ги преземаат владите во двете земји наместо како досега тоа да го прават преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис заедно со медијаторот Метју Нимиц. Главната тема на разговорите ќе биде новото име на државата кое веќе сега е јасно дека ќе биде со географска одредница. Но, она на што не даде одговор Заев е како ќе се решаваат т.н идентитетски прашања освен тоа дека не смеат да бидат загрозени.Другото прашае е околку уставните измени за кои Заев смета дека нема да бидат потребно, но неговиот став не го дели претседателот на Грција Прокопис Павлопулос кој смета дека се неопходни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ние сме земја без име, со привремена референца, која се труди да го добие името кое и припаѓа, изјави за грчката телевизија „Скај“ лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Оваа изјава наиде на реакции. Вицепремиерот Бујар Османи вели дека оваа изјава е дадена во позитивен контекст, а се однесувала на името на државата во меѓународните институции. „Изјавата на Ахмети беше дадена во позитивен контекст. Во смисла дека Република Македонија во меѓународните институции реално е признаена под референцата ФИРОМ, која ниту е желба на граѓаните ниту е прифатена од граѓаните ниту е постојано решение. Буквално во меѓународните институции ние имаме некое привремено решение, ние немаме име. И во тој контекст господинот Ахмети вели дека преговорите се однесуваат на решавање на тој спор и замена на референцата со име кое што ќе биде трајно“- вели Османи. Османи рече дека изјавата на Ахмети се однесува на решавање на спорот и замена на референцата со трајно име на државата. Запрашан за тоа дали би поддржал одредени промени во ...
| | веќе видена | слични

Навредливата изјава на лидерот на интегративците Ахмети дека ние сме држава без име и преку преговори се обидуваме да добиеме некое нормално име, според вицепремиерот Бујар Османи била дадена во позитивен контекст. Навредливата изјава на лидерот на интегративците Ахмети дека ние сме држава без име и преку преговори се обидуваме да добиеме некое нормално име, според вицепремиерот Бујар Османи била дадена во позитивен контекс. Ако сега сме најделе трајно решение ќе сме имале и трајна држава. Коалиционите партнери Заев и Ахмети со спротивставени ставови за уставните промени кои ги побараа Грците. И додека премиерот вели дека истите не се потребни , за лидерот на ДУИ не претставуваат проблем за изнаоѓање компромисно решение. Сепак вицепремиерот Османи вели дека ваквите изјави биле само конструктивни разлики. Иако граѓаните бурно реагираат дека работите околу надминување на спорот кој Грција го има со уставното име на Mакедонија се одвиваат брзо, но и без да биде прашана јавноста, сепак вицепремиерот смета ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска рече дека во Стратегијата на ЕУ за Западен Балкан се опфатени и владините очекувања и оти тие се задоволни. Сепак рече дека е неопходно да се работи на решавање на спорот за името со Грција и дека е потребно целосно, а не парцијално решение. Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи вели дека владата е задоволна од Стратегијата на Европската Унија за Западен Балкан , која неделава ја презентираше официјален Брисел. Тоа што го очекувавме и претходно, да биде вреднуван успехот на Македонија во реформите, да има чиста препорака и можност за започнување преговори за зачленување и да нема поделба на земјите по можноста за членство, е опфатено во неа, вели Османи. „Што значи дека Македонија со овој тон што е даден во стратегијата, што беше дел од нашите очекувања и е причина зошто ние сме задоволни, е фактот што вели дека Македонија кога ќе почне да преговара може да ги престигне и првенците во процесот на интегрирање ако тоа го покаже со резултати“, вели ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на лидерот на ДУИ, Али Ахмети за грчката телевизија Скај е дадена во позитивен контекст – истакна вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, откако Ахмети изјави дека сме земја без име.Според него, реално Република Македонија во меѓународните институции реално е признаена под референцата ФИРОМ:„Изјавата на Ахмети е во позитивен конктекст, бидејќи во меѓународните институции Македонија е признаена под референцата ФИРОМ, која ниту е желба на граѓаните, ниту е некое постојано решение. Ахмети реферира дека преговорите се однесуваат на решевање на спорот и замена на референцата со име кое ќе биде трајно. Привремени решенија не се добри за државата“.Според Османи, ДУИ има конструктивна улога во целиот процес. Вклучена е целосно во процесот и градењето на став по ова прашање, а Ахмети е дел од лидерските средби и е во постојана комуникација со премиерот Заев по ова прашање.„Во однос на деталите – референдум, промена на Устав, мислам дека сега не е време да се отвораат тие прашања туку за канализирање ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 296 | | | веќе видена

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во ...
сите 290 | | | веќе видена

Неформално кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова ја почна кампањата а веќе и го даде првото интервју. Силјановска во Сител ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 257 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 135 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 126 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ахмети за грчка „Скај“: Ние сме земја без име

Од:
До кого (е-маил):
Порака: