Здравствен совет - Лекување на бронхитис

Бронхитисот е вирусна или бактериска инфекција која што предизвикува воспаление на дишните патишта и тешко дишење. Националниот институт за срце, бели дробови и крв од САД ги предложува следните чекори за лекување на бронхитисот: - Одмарајте се и консумирајте големи количини течности. - Во случај да имате треска, кај возрасните се препорачува земање на аспирин, додека кај децата ацетисал (никако аспирин). - Ако докторот се сомнева на бактериска инфекција, може да се препише антибиотик. Сепак, антибиотикот нема да помогне при вирусна инфекција која што е и најчест предизвикувач на бронхитисот. - За да се отворат дишните патишта, во собата поставете навлажнувач на воздухот. - Ако одобри докторот, земете лекарства против кашлица и воспаление. - Избегнете изложување во средини кои што ги иритираат белите дробови како што е чадот од цигари.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 682 | | | веќе видена

Познатата пејачка Јелена Карлеуша, за која изминатиов период се крена голема прашина околу секс скандалот со фудбалерот Огњан Врањаш, објави стои на инстаграм ...
сите 184 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска од Охрид каде присуствуваше на осветувањето на водите на Охридското Езеро.Претседателот на ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравствен совет - Лекување на бронхитис

Од:
До кого (е-маил):
Порака: