Новиот Instagram 3.0 со додадена Photo Map функционалност

Слободно може да се каже дека Instagram моментално е една од најпознатите апликации на App Store и Google Play Market со преку 80 милиони регистрирани корисници. Претходната 2.0 верзија беше претставена со неколку нови филтри кои драматично ја зголемија главната функционалност на овој сервис. Покрај можноста за едноставно подобрување на фотографиите преку нанесување на филтри и нивно споделување, во новата 3.0 верзија е додадена функционалност која ќе ви помогне во навраќањето на вашите Instagram мемории. Тоа се Photo Maps, најголемиот новитет во оваа верзија, кои се достапни и на iOS и на Android платформата. Додавањето на оваа функционалност има цел да го продлабочи Instagram искуството, како од перспектива при споделување на фотографии така и при прегледување. Photo Maps ја користи информацијата за локација од каде е направена одредена слика и ја додава истата на интерактивна мапа. Оние кое се загрижени за приватноста и имаат направено слики од нивниот дом, а сакаат локацијата да остане анонимна, не ...
| | веќе видена | слични

Најпопуларниот сервис за споделување на фотографии во моментов, „Instagram“ го доби можеби најголемиот редизајн од кога сервисот е лансиран. Прво нешто што ќе го забележите е новиот изглед на профилот кој содржи неколку нови функции како што се „Photo Map“, каде може да се видат локациите каде се „фатени“ вашите фотографии. Да напоменеме дека тука ќе добиете и преглед и во вашите претходни фотографии кои веќе имале геолокација, а оние кои не сакаат да им се прикажуваат фотките на мапа, едноставно може да го тргнат тагот од фотографијата. Фотографиите на профилот во грид, „Explore“ табот и на хаштаговите се поголеми па сега е полесно да се прегледуваат поголеми колекции на фотографии. Исто така, нов е интерфејсот кога прикачувате фотографија. Една од новините е и автоматското вчитување на фотографии, па така нема да мора да кликате на „Load More“ копчето кога ќе дојдете до крајот на страницата. Освен тоа, апликацијата сега работи и побрзо и исправени се неколку багови кои ги нервираа корисниците.
| | веќе видена | слични

Мрежата за споделување фотографии Instagram во својата најнова верзија 3.0 претстави нов интерфејс и додадете Photo Maps поглед. Photo Maps поглед, како што кажува самото име, значи слики распоредени на мапата, што има дава на луѓето далеку поголема видливост за корисниците на земјата. Освен оваа најнова функција, апликацијата и за двете платформи (iOS и Android) доаѓа со нов интерфејс, но и поголема функционалност – побрзо прикачување на слики, побрзо работење (особено при скролање) и подобра интеграција со Facebook и Twitter.
| | веќе видена | слични

Популарната друштвена мрежа за споделување фотографии Instagram ја презентираше 3.0 верзијата која е голем напредок во однос на претходните верзии, а има и подобрување во поглед на брзината и безбедноста. Најголемата новина е воведувањето на опцијата Photo Maps. Како што и самото име сугерира Photo Maps, е преглед на сликите според локацијата каде што се сликани и геотагирани. Секоја нова фотка ќе има можност да ја направите видлива на мапата или пак да ја скокнете таа опција, а Photo Maps ќе бидат дел од профилот на секој корисник, па ќе може да ги гледате мапите со фотографиите на вашите пријатели. Исто така во новата опција ќе да се вклучат и веќе објавените фотографии, но ќе мора да нагласите дека сакате да бидат видливи во Photo Maps. Безбедносните подобрувања се однесуваат на повеќе сфери. Една од нив овозможува пријавување на коментар како навредлив или како спам, а воведена е и можноста за бришење на коментарите. Иако Facebook се уште не ја комплетирал процедурата за купување на Instagram, веќе се ...
| | веќе видена | слични

Instagram продолжува да се подобрува спротивно на мислењата дека ќе биде апсорбиран од Facebook по огромната аквизиција . Во новата 3.0 верзија за Android и iOS , популарната мобилна апликација со над 80 милиони корисници воведе неколку подобрувања, како редизајнирани профили, страна за хаштагови, и Explore тагот. Но, најинтересната функционалност која ја дефинира оваа нова верзија е „Photo Maps”. Photo Maps е опција која ги организира фотографиите според локација. Секој корисник на профилот сега има истакната мапа на која може да се најдат сите фотографии според местото каде се сликани. Ова не само што овозможува полесно наоѓање на фотографии, подобро организирање, и подобра интеракција со другите корисници, туку сега и постарите фотографии се видливи и истакнати. „На почетокот, друштвените медиуми беа еднократни медиуми – споделувате нешто со светот и тоа се губи во фидовите на корисниците по час или два. Но вистинските фотографии добиваат на вредност како што поминува времето, тие стануваат точки за ...
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот Instagram 3.0 со додадена Photo Map функционалност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: