Здравјето на Грците опасно загрозено поради кризата

Здравјето на Грците опасно загрозено поради кризата Експертите соопштија дека откриле нови докази дека грчката финансиска криза зема висок данок на здравјето на граѓаните, вклучувајќи го порастот на болести какви што се сидата, туберкулозата, депресијата, па дури и зголемувањето на бројот на смртни случаи кај доенчињата. Откако пред неколку години Грција беше погодена со економска криза, буџетските средства во доменот на здравјето беа драстично скусени и стотици илјади Грци беа оставени без здравствено осигурување. Владата ги скуси средствата за превентивната програма против сидата, па оттаму просто експлодираше бројот на случаи на заболени од ХИВ и туберкулоза кај нарко -зависниците. Претходните студии укажуваа на тоа дека бројот на самоубиства во Грција е зголемен за 45 насто во периодот меѓу 2007 и 2011 година. Последните истражувањеа укажуваат на тоа дека бројот на луѓе со тешка депресија е повеќе од двојно зголемен од 2008 до 2011 година, а како основна причина се наведуваа економските тешкотии. ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
сите 39 | | | веќе видена

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, ...
сите 129 | | | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 319 | | | веќе видена

Форумот за демократска Македонија оствари средба со Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, Вицепремиерот за европски прашања, Бујар ...
сите 40 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 233 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравјето на Грците опасно загрозено поради кризата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: