Здравје - Џем од дренки

Џем од дренки Потребно: * 2 кг дренки * 1 кг шеќер Приготвување: зрелите дренки се мијат и се пасираат за да се отстранат семките. Се додава половина од шеќерот и се варат. Кога џемот ќе почне да се згуснува, се додава остатокот од шеќерот и се вари до крај. Врелиот џем се става во врели тегли, кои треба да се остават да стојат 24 часа, а дури потоа да се затворат со целофан.
| | веќе видена | слични

Џем од капини Потребно: * 1 кг капини * 600 г шеќер Приготвување; сварете 200 гр шеќер со 200 мл вода и во сирупот што врие додадете ги исчистените и измиени капини. Варете ги пет-десет минути, додадете го преостанатиот шеќер и продолжете да варите додека џемот не почне да се згуснува.
| | веќе видена | слични

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здравје - Џем од дренки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: