Што треба да знаете за МУЛТИКУЛТУРАЛНОСТА во угостителскиот сектор

ШТО ТРЕБА ДА ЗНАЕТЕ ЗА МУЛТИКУЛТУРАЛНОСТА ВО УГОСТИТЕЛСКИОТ СЕКТОР. Мултикултуралноста во сите услужни дејности, а особено во туризмот и угостителството бара од вработените да имаат познавање од историјата, верата, обичаите па дури и начинот на кој размислуваат гостите, препознавање на странските културни вредности, почитување и прифаќање на обичаите и манирите, познавање на јазикот и способност за комуникација на други јазици. Елементите на кои треба да обратите внимание, а во кои се препознаваат различностите се: - Вербална и невербална комуникација (исти гестови во некои култури значат едно, додека во други – нешто сосема друго) - Толеранција (прагот на толеранција во некои култури е понизок, додека во други е повисок, но во секој случај во комуникацијата треба да пристапите со толеранција) - Смисла за време (на пример, познато е дека Јужна Америја, Шпанија и медитеранските земји имаат сосема друг однос кон времето за разлика од западните земји) - Начинот на облекување или dress code секако дека треба да ...
| | веќе видена | слични

 Во храната треба да уживате умерено, а тоа правило не се однесува само на лебот, десертите или црвеното вино. Умереноста е важна и при консумирањето здрави намирници, бидејќи секогаш постои шанса да се „прејадете добри нешта“, независно од тоа дали станува збор за јаткасти плодови, риба, зелен лиснат зеленчук или целозрнести житарки. Во продолжение, ви откриваме кои се 9-те здрави намирници што кријат опасност за вашето здравје, но само доколку ги јадете во преголеми количини. Спанаќ, цвекло, блитва Не треба посебно да се напоменува дека секоја од овие намирници е вистинска „бомба“ од хранливи материи, а содржат и голема количина на оксилати, природните состојки кои имаат улога на пробиотик и ги хранат добрите бактерии во цревата. Меѓутоа, доколку сте склони кон појава на бубрежни камења, тогаш консумацијата на храна богата со оксалати може само да ја влоши вашата здравствена состојба, бидејќи на бубрезите ќе им биде тешко да ги филтрираат овие состојки. Во тој случај, најдобро би било да ги избегнувате ...
| | веќе видена | слични

Ако сакате да јадете а да бидете слаби, тогаш хроноисхраната е вистинското решение за вас. Иако е смислена во Франција уште во 1986 година, кај нас дури сега е во експанзија. Секоја група на продукти има свое време во денот кога може да се консумира и во која комбинација е најдобро да се внесува, со правилно комбинирање во правилно време. Нема оптоварување за мерење на количеството и броење на продуктите, а го нема ни исцрпувачкото броење калории. Постои само ограничување во внесот на шеќери, дури и фруктозни од самото овошје.Основно правило е помеѓу оброците да има минимум четири, а максимум шест часа, идеално е пет.За појадок смее да се јаде сѐ: јаглехидрати, протеини, масти, но да се избегнуваат пченица и пченка (дозволени се сите други брашна). За ручек би требало да се јаде посилен протеин, како телешко, свинско, јагнешко, но без леб. Со леб оди зеленчук, свеж, во вид на салата. За вечера исто така протеин, но полесен, како бело месо или риба. Понекогаш со салата може да се изеде и младо сирење, но не ...
| | веќе видена | слични

За успешен ден од моментот на станување од кревет, треба да се усвојат неколку навики, кои гарантираат свежина и енергија за успешно справување со предизвиците што ги носи. Тоа паралелно значи дека треба да се ослободите од старите, лоши навики, за да оставите простор за создавање на нови и многу подобри. Еве како треба да се „влезе“ во секој нов ден ! Заборавете на snooze -от Кога се зборува за утринските навики, најчесто се подразбира шолја кафе, појадок и туш – но пред сите тие моменти од почетокот на денот, постои нешто што многумина го прават. Snooze . Тоа е една лоша навика што ја правиме секое утро. Го местиме алармот за будење половина час пред времето кога треба да станеме, за да имаме време да правиме snooze . И тоа е нешто што воопшто не помага туку напротив, заморува, и тоа секој пат повторно и повторно. Циклусот на сонот веќе е нарушен, што предизвикува чувство на зашеметеност. Затоа, добро е да се намести алармот точно на време кога треба да се стане. И треба да се направи тоа веднаш. Ставете ...
| | веќе видена | слични

Дали во својот календар за одлуки запишавте дека 2017 година ќе биде годината во која ќе го добиете телото кое од секогаш сте го посакувале? Погледнете ги неколкуте критични фактори на кои треба да внимавате доколку сакате да го трансформирате своето тело засекогаш. Во почетокот на секоја година секој сака свеж нов почеток кој ќе го направи посреќен и позадоволен со себе, но иако одлуките сме ги донеле, многумина уште пред да го започнат своето трансофрмациско патување ќе се откажат. Што ги издвојува оние кои се откажале од своите зацртани цели и оние кои успешно го траснформирале своето тело, а со тоа и многу аспекти на својот живот? Еве на што треба да посветиме внимание! Емоционална та состојба Најважниот фактор од кој зависи вашата мотивација за донесување на одлуки е емотивната состојба. Како се чувствувате за својата моментална здравствена состојба и навики во исхраната? Зошто ви е важно да го промените својот изглед и здравје во нова подобра насока? Запишете листа со причини зошто ви е потребна ...
| | веќе видена | слични

Се чувствувате незадоволни затоа што вашата кариера напредува бавно или затоа што имате малку пари? Време е да престанете да велите „Сакам“ и да почнете да работите на тоа. Успехот може да биде ваш ако навистина го посакувате. За да бидете како вашите супер-успешни идоли потребно е да вложите малку повеќе труд. Не можете секогаш да се потпрете само на среќата, затоа што сме сигурни дека она работно место што отсекогаш сте го посакувале, нема сам да ви слета на рамо. За да започнете, постојат неколку навики што би требало да ги стекнете – можеби ќе ми треба малку повеќе време за да се навикнете, но така се доаѓа и до напредок. Истражувањата покажуваат дека дури 44 отсто од богатите луѓе се будат три часа пред да одат на работа. Само едноставниот чин на будење порано им додава еден час повеќе во нивните животи. Замислите колку попродуктивни можете да бидете во раните утрински часови, без прекинувања и попречувања. Или искористете го ова дополнително време за работа врз поставувањето цели и истражувањето на ...
| | веќе видена | слични

 Скандинавците важат за едни од најсреќните луѓе во светот. Државите како Исланд, Данска и Шведска, пак, постојано се рангирани во петте најдобри земји за живеење. Ваквата позитивна статистика е резултат на исклучително високата стапка на животно задоволство, здравје и социјална кохезија кај жителите на нордиските земји. Постојат бројни здрави навики што може да ги научиме од скандинавските традиции, а со нивна примена и да го подобриме квалитетот на нашите животи. Прочитајте кои се деветте работи со кои треба да почнете уште денес: 1. Одете на работа со велосипед Спортот е начин на живот во скандинавските земји, не само поради тоа што луѓето постојано вежбаат, туку и бидејќи физичката активност е беспрекорно внесена и во дневните рутини на нордиските народи. На пример, речиси 30 проценти од Данците и Швеѓаните што живееат во градовите, постојано го користат велосипедот како превозно средство за одење и враќање од работа. 2. Приклучете се на спортски тим или клуб Во Шведска, членувањето во спортски клуб ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 213 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 28 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што треба да знаете за МУЛТИКУЛТУРАЛНОСТА во угостителскиот сектор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: