Со здрава храна против настинки и грип

Зимното променливо време е период кога организмот е изложен на вирусни заболувања. Најдобриот начин да ги избегнете грипот и настинката е да го зајакнете својот имунитет преку здрава исхрана, вежбање и намалување на стресот. Не посегнувајте веднаш по антибиотици. Наместо тоа насочете се кон здравите продукти на исхрана, кои ќе ви помогнат да ги олесните и да ги елиминирате симптомите. Зголемете го внесувањето чаеви, но и други топли напитоци како овошни компоти, кои ќе ве стоплат и ќе ви дадат сила. Консумирајте чај од брусница, чај од шипка кои содржат висок процент на витамин Ц, кој директно влијае на зајакнување на имунитетот и намалување на симптомите од настинката. Ѓумбирот има исклучително влијание врз потикнување на циркулацијата и прочистување на дишните патишта. Може да го консумирате како додаток во исхраната или пак подгответе чај од ѓумбир,кој го има и во прав. Ѓумбирот го загрева организмот, ја зголемува менталната будност и помага при настинки, бронхит или синусит. Еве и еден рецепт од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 152 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 197 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со здрава храна против настинки и грип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: