Сириска амбасадорка мина на страна на противниците на ал-Асад?

Сириската амбасадорка во Франција во вторникот поднесе оставка на функцијата поради репресијата на безбедносните сили врз демонстрантите кои бараа оставка од претседателот Башар ал-Асад, при што загинаа повеќе од илјада луѓе „Го признавам легитимитетот на барањата на граѓаните за слобода и демократија. Мојата остaвка како сириска амбасадорка во Франција стапува на сила веднаш. Не можам веќе да го поддржувам тој круг на насилство“, изјави амбaсадорката Ламиа Шакур за телевизијата France24 . Шакур е првата претставничка на сирискиот дипломатски кор која се реши на ваков чекор, Таа беше амбасадорка на Сирија во Париз од 2008 година. Меѓутоа, сириската државна телевизија ги негирала информациите за оставката на амбасадорката во Париз, Ламиа Шакур, пренесе набрзо вечерва Assocaited Press . Според оваа информација на France 24 се појавила друга жена што се претставила како Шакур а сириската телевизија емитуваше тонска изјава во којашто, повторно како што се тврди Шакур ја негира изјавата дадена за ...
| | веќе видена | слични

Повеќе телевизиски канали ја пренесоа изјавата на една жена, која за францускиот информативен тв канал Франс24 се претстави како амбасадорка на Сирија во Париз, при што соопшти дека поднесува оставка од функцијата амбасадор на Сирија во Франција, во знак на протест против насилството во нејзината земја. Дали навистина беше Ламиа Шакур, амабасадорката на Сирија или некоја друга жена која го узурпирала нејзиниот идентитет, бидејќи многу набрзо таа лично ја демантира веста на еден друг Тв канал, тој на Ал-Арабија, чие седиште е во Дубаи и чиј глас се разликувал од тој кој поминал на Франс24. Ламиа Шакур ги демантира информациите за нејзината оставка на сириската телевизија и најави дека ќе поднесе тужба против Франс24. Таа исто така оцени дека информациите за нејзината оставка се дел од кампањата за дезинформирање против Сирија, јави дописникот на МИА од Париз. Дирекцијата на Франс24 тврди дека тие контактирале со сириската амбасада во Париз, по вообичаениот канал (електронска пошта) на прес службата на ...
| | веќе видена | слични

„Го признавам легитимитетот на барањата на граѓаните за слобода и демократија. Мојата остaвка како сириска амбасадорка во Франција стапува на сила веднаш. Не можам веќе да го поддржувам тој круг на насилство“, изјави амбaсадорката Ламиа Шакур за телевизијата France24. Шакур е првата претставничка на сирискиот дипломатски кор која се реши на ваков чекор, Таа беше амбасадорка на Сирија во Париз од 2008. година. Меѓутоа, сириската државна телевизија ги негирала информациите за оставката на амбасадорката во Париз Ламиа Шакур, пренесе синоќа Assocaited Press. Според оваа информација на France 24 се појавила друга жена што се претставила како Шакур, а сириската телевизија емитуваше тонска изјава во којашто, повторно како што се тврди Шакур ја негира изјавата дадена за француската телевизија и ја објави својата намера да го тужи францускиот тв-канал. Пан-арапскиот телевизиски канал Al-Arabia, исто така, објави дека поседува автентична и оригинална изјава на Шакур, во којашто таа ја негира својата оставка од ...
| | веќе видена | слични

Останато

18 ноември 2018 Почитувани, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на ...
сите 408 | | | веќе видена

Во текот на денов територијата на државава подпадна под најавениот Медитерански циклон ОЛИВИЈА и истиот условува врнежи од снег на повеќе места каде е ...
сите 130 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 251 | | | веќе видена

Има правен основ Македонија да побара екстрадиција од Унгарија на поранешниот премиер Никола Груевски, а тоа е Европската конвенција за екстрадиција, велат од ...
сите 212 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 346 | | | веќе видена

За гасификацијата за следна година се предвидени близу две милијарди денари, (околу 30 милиони евра) одговори премиерот Зоран Заев, на прашање на „ Мета “ ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириска амбасадорка мина на страна на противниците на ал-Асад?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: