Зборувате сами со себе! Знак дека сте паметни

Зборувањето на глас или мрморењето помага полесно и подобро да се концентрираме на работата која моментно ја правиме. Американските научници докажале дека мантрањето на глас, му помага на мозокот подобро да се фокусира на предметот по кој трага. Претходните истражувања покажале дека децата додека ги извршуваат задачите, како врзување на врвките на патиките, и разговараат сами со себе помага полесно и побрзо да ја совладаат работата пред себе, а со новата студија сакале да проверат дали истиот принцип дејствува и на возрасните. Експериментот е спроведен на начин така што учесниците требале да ги пронајдат предметите кои се наоѓаат во одредени продавници, како јаболко, кола пијалак или дезодоранс. Притоа, тие или ги изговарале имињата на производите или ги барале во апсолутна тишина. Оние кои разговарале сами со себе побрзо ги пронаоѓале предметите кои биле „скриени“.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 315 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 507 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зборувате сами со себе! Знак дека сте паметни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: