Завршува Мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ

Со усвојување на завршните препораки, денеска ќе биде заокружен дводневниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет на Република Македонија и ЕУ. Оваа година Република Македонија да добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ и тие да започнат што е можно поскоро. Билатералните проблеми не треба да ги држат во заложништво македонските интеграциски процеси. Ова го порачаа во излагањата на вчерашната расправа вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи, шефот на дипломатијата Никола Попоски, копретседавачот Ќенан Хасипи и Андреј Петров, пратеник од СДСМ. Вицепремиерот Арифи потенцирајќи дека добивањето датум за почеток на преговори за членство е стратешки приоритет за Македонија, а веќе трета година по ред имаме препорака, подвлече дека тие не започнуваат поради политичкиот контекст со нашиот јужен сосед. - Оваа година треба да добиеме датум за започнување на преговорите, со цел да се зајакне динамиката во внатрешните реформите, а граѓаните да не изгубат доверба во ЕУ, која ги споделува ...
| | веќе видена | слични

Петок, 4 ноември 2011 годна, 09,00-12,00 часот, Кристална сала - Втора работна сесија на на 9. состанок на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и ЕУ 12,00-12,30 часот, Кристална сала - Конференција за печат на копретседавачите на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и ЕУ
| | веќе видена | слични

Германскиот европратеник со грчко потекло рече дека по средбата со премиерот Никола Груевски може да констатира дека Македонија има направено голем исчекор во реформата на администрацијата Билатералното прашање меѓу Македонија и Грција не треба да биде пречка на патот на земјава кон нејзините евроинтегративни процеси. Со жалење можам да констатирам дека отсуството на придавката "македонски" во годинашниот Извештај на Европската комисија ги повреди нашите чувства како народ кој го употребува македонскиот јазик во својата комуникација. Но, исто така, се надевам во иднина дека со меѓусебната соработка на македонскиот мешовит парламентарен комитет и ЕУ, ќе се надминат сите недоразбирања, рече Кенан Хасипи, копретседавач на мешовитиот парламентарен комитет Кенан Хасипи вчера, на отворањето на деветтиот парламентарен состанок меѓу Македонија и Брисел во Скопје. Германскиот европратеник со грчко потекло со честитка за прославата по повод 20-годишнината од независноста на Македонија го поздрави напредокот и ...
| | веќе видена | слични

Неупотребата на придавката „македонски“, реформите, важноста од решение на спорот за името - дел од расправата на Мешовитиот парламентарен комитет. На Деветиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет се разгледувале повеќе прашања во врска со односите на Македонија и Европската унија, како што се: реформите на јавната администрација, судството, борбата против корупцијата и организираниот криминал и Сметам дека имам обврска, дека сите европски колеги имаме обврска да извршиме притисок да се постигне решение, притисокот што го извршуваме за решение е притисок врз двете страни Ричард Ховит, известувач за Македонија во ЕП слободата со медиумите како и актуелната состојба со визната либерализација. Незаобиколна тема е и изоставувањето на придавката „македонски“ во извештајот на Европската Комисија. Копретседавачот на Мешовитиот комитет Јорго Шацимаркакис кој претпладнето имаше средба со премиерот Груевски рече дека имале долга дискусија околу реформите што ќе се воведат по добивањето на ...
| | веќе видена | слични

Датум за преговори за зајакнување на вербата на македонските граѓани во Европската унија е најновиот во серијата аргументи на владата со кои таа го поткрепува барањето наредниот месец земјава конечно да добие зелено светло од Брисел. Позицијата, која очигледно е координирана на ниво на владеачката коалиција, беше испорачана истовремено од две страни – и од вицепремиерката за евроинтеграции и од шефот на дипломатијата и на исто место – стартот на деветата сесија на Мешовитиот парламентарен комитет меѓу Унијата и Македонија. ,,Редно е да добиеме датум за преговори, зашто со тоа меѓудругото ќе се зајакне и вербата во ЕУ,, - изјави вицепремиерката Арифи. ,,Секое одложување на преговорите ќе влијае демотивирачки, особено врз младите,, - рече министерот Попоски. Европската страна на комитетот, освен барањето за почеток на преговори, ја слушна и главната забелешка на Македонија за извештајот на Европската комисија – отсуството на придавката ,,македонски,,. ,,Неприсуството на придавката македонски е неприфатливо и ...
| | веќе видена | слични

Овие два дена, Мешовитиот парламентарен комитет меѓу Македонија и Европската унија ќе бара решение за двете клучни прашања: употребата на придавката македонски и добивањето датум за преговори. Евро - пратениците не сакаат заради овие прашања... Овие два дена, Мешовитиот парламентарен комитет меѓу Македонија и Европската унија ќе бара решение за двете клучни прашања: употребата на придавката македонски и добивањето датум за преговори. Евро - пратениците не сакаат заради овие прашања да се урне имиџот на ЕУво земјава. Оваа година Република Македонија да добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ и тие да започнат што е можно поскоро. Билатералните проблеми не треба да ги држат во заложништво македонските интеграциски процеси. Ова е пораката што ја упатија во излагањата вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи, шефот на дипломатијата Никола Попоски, копретседавачот Ќенан Хасипи и Андреј Петров, пратеник од СДСМ, на денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија ...
| | веќе видена | слични

Проблемот со изоставувањето на придавката „македонски“ во Извештајот на ЕK за напредок на Македонија, доминираше во разговорите на Мешовитиот парламентарен комитет (МПK), кој почна вчера во Скопје. Kопретседавачот на Kомитетот, германскиот пратеник од грчко потекло Јорго Шацимаркакис, рече дека некористењето на придавката предизвикало лавина реакции и дека е тоа неприфатливо. - Видовме дека се предизвика реакција, а ние не сакаме да се наруши имиџот на ЕУ. Во земјата има највисока поддршка за ЕУ и не сакаме тоа да го изгубиме - рече Шацимаркакис. Новиот копретседавач на Kомитетот, македонскиот пратеник Kенан Хасипи, рече дека за тој проблем ќе се примаат амандмани до денеска, кога се очекува двете страни да ги испеглаат ставовите како да го надминат големиот проблем и јазот што го предизвика некористењето на придавката „македонски“. Препораките што ќе се усвојат на деветтиот состанок на Мешовитиот комитет ќе имаат влијание и врз претстојниот состанок на Советот на министрите, а треба да се испрати порака и ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 3 ноември – Изоставањето на придавката „македонски“ во послендиот Извештај на Европската комисија за развојот на МАкедонија беше тема и на денешниот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет Република Македонија – ЕУ, кој попладнево почна во Скопје. „Пречи изоставувањето на именувањето на македонскиот јазик во извештајот и тоа е нешто што, се надевам и со помош на овој Мешовит комитет помеѓу Република Македонија и Европската Унија ќе биде надминато, бидејќи, ако е тоа некаква форма на притисок, избрана е погрешна форма на притисок, бидејќи тоа е нешто што задира длабоко во супстратот на македонскиот народ“, рече Андреј Петров, заменик копретседавач со комитетот од македонска страна. Цитирајќи ги неодамна усвоените заклучоци на Собранието по однос на извештајот, копретседавачот на комитетот од македонска страна, Кенан Хасипи рече дека се изразува жалење за отсуството на придавката „македонски“. Исто така, изрази очекување за конструктивност од грчка страна со цел надминување на спорот со името и ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачот на мешовитиот комитет Јоргос Шацимаркакис денеска во Скопје рече дека не треба да се прават грешки како онаа со изоставувањето на придавката „македонски“ од Извештајот на ЕК, поради што заедно со македонските пратеници ќе изготват амандман во кој ќе бараат од Европскиот парламент во иднина да не се изоставува придавката. Ова беше заклучено на деветиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет - Република Македонија и Европска унија, на која покрај Шацимаркакис присуствуваа и Ричард Ховит, вицепремиерката Теута Арифи, министерот за надворешни работи Никола Попоски како и пратениците од владејачкото мнозинство. На состанокот Шацимаркакис изјави дека Македонија е земја која што многу ја цени Европската Унија, дури повеќе од некои земји членки. Според него, граѓаните имаат категоричен став за приклучување кон европското семејство. -Неприсуството на придавката македонски во Извештајот е неприфатливо. Мешовитиот комитет го разгледа ова прашање и разговаравме како може да се изнајде добро ...
| | веќе видена | слични

Изоставувањето на придавката „македонски“ од последниот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија ќе биде дел од заклучоците на 9-от состанок на Мешовитиот парламентарен комитет Република Македонија – ЕУ, кој попладнево започна во Скопје. Членовите на комитетот од македонска страна не пропуштија да го изразат ставот дека изоставувањето на придавката е неприфатливо. „Пречи изоставувањето на именувањето на македонскиот јазик во извештајот и тоа е нешто што, се надевам и со помош на овој Мешовит комитет помеѓу Република Македонија и Европската Унија ќе биде надминато, бидејќи, ако е тоа некаква форма на притисок, избрана е погрешна форма на притисок, бидејќи тоа е нешто што задира длабоко во супстратот на македонскиот народ“, рече Андреј Петров, заменик копретседавач со комитетот од македонска страна. Цитирајќи ги неодамна усвоените заклучоци на Собранието по однос на извештајот, копретседавачот на комитетот од македонска страна, Кенан Хасипи рече дека се изразува жалење за отсуството на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршува Мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: