Вевчански Карневал 2018, од 12-ти до 14-ти јануари


Вевчани во својот автентичен и мистичен дух, од 12-ти до 14ти јануари, повторно прераснува во глема отворена сцена подготвена од вевчанските василичари на карневалот познат ширум светот по неговата архаичност, традиционалност, таинственост и уникатни маски. Подгответе се и вие за ВЕВЧАНСКИ КАРНЕВАЛ – најголемиот европски фестивал на сатирата и една од најголемите културни знаменитости во нашата земја! Со уникатната карневалска поворка и дополнителната музичка програма, со специфичната порака на вевчанци и во единствениот спој меѓу паганскиот и современиот начин на прослава, ја испраќаме изминатата година и ја пречекуваме новата, подобра година со желба таа да биде покретивна, поубава и побериќетна. МУЗИЧКА ПРОГРАМА 12-ти ЈАНУАРИ (ПЕТОК): Кирл Џајковски , Филтин,Pluto's Doubts 13-ти ЈАНУАРИ (САБОТА): Блага Петреска,Агушеви Оркерста,Чалгија Саунд Систем
| | веќе видена | слични

Завршија подготовките за 10. јубилејно издание на малешевскиот карневал „Ратевски бамбурци“, кој ќе се одржи на 20 јануари.Претседателот на Здружението „Ратевски бамбурци“, Драган Аговски истакна дека и годинава карневалот има меѓународен карактер.- Очекуваме околу 200 учесници. Ќе дојдат маски од Бугарија, од Романија, од цела Македонија. Значи тука се сите традиционални маски и групи, така што и за оваа година најавуваме богато карневалско издание - рече Аговски.Обичајот под маски Ратевски бамбурци пред десет години израсна во малешевски карневал. Обичајот со бамбурците е стар со векови, а бамбурците се на возраст од 5 до 75 години. Повозрасните жители ги радува фактот што последните години младите масовно се вклучуваат во групата на „Ратевските бамбрици“и во организацијата на карневалот.- Нашата група брои 30 членови. За сите имаме подготвено маски, од кози и од овци. Редовно ги одржуваме, а во текот на годината изработуваме и нови. Ние сме горди што ја продолжуваме традицијата. Според неа, рано наутро, ...
| | веќе видена | слични

Духовитите вевчанци и годинава испратија јасни пораки за случувањата во државава. Во мноштвото најразлични маски и пароли се најде и еден „вевчански колпортер“ на првиот македонски дневен весник, делејќи примероци од последното викенд-издание на нашиот весник. Пораката на „колпортерот“ беше дека името на државата не може да биде предмет на трговија и продажба, ниту пак да се идентификува со името на новинарскиот бренд со најдолга традиција во земјата. Токму изминатиот период во домашната и меѓународната јавност имаше мноштво лажни вести во кои како можен компромисен предлог се споменуваше „Нова Македонија“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Луцидните вевчанци и оваа година преку маски и со духовити пораки успеаја да ги исмеат и иронизираат актуелните општествени текови и, пред сѐ, политичките случувања што ја обележија минатата година.Тие на традиционалниот карневал под маски, стар повеќе од илјада години, низ хумор и сатира го прикажаа сето она што не им се допаѓа, сѐ што ги мачи, нервира, човечката глупост што заслужува да биде етикетирана и јавно исмеана. Колоритните маски тајно осмислувани и вредно создавани во текот на целата година, најчесто од евтини материјали, износена облека, картонски кутии, стари предмети, продефилираа низ Горна и Долна Маала. И овој пат тука беа неизоставните глупави августи, ѓаволите, музикантите, зетот и невестата, но и десетици групни маски, цели сцени на отворено.Најзабележливи и најоригинални беа футуристичката маска „Скопје 2025“ за загаденоста во градот, поставката што ги исмејуваше народните избраници и нивните паушали за патни трошоци, за двојазичноста, случувањата во Собранието, правата на ...
| | веќе видена | слични

Веќе 14 векови во Вевчани, во близина на Охрид се одржува карневал посветен на Св. Василиј кој се слави како заштитник на селото. Со тоа Вевчани во 1993 година стана дел од Светската федерација на карневалски градови Пишани извори сведочат дека карневалот е стар најмалку 1.460 години, но постојат археолошки наоди кои упатуваат на податоци дека карневалот постои барем 2200 години. Денес карневалот е интересно и необично преплетување на пагански со христијански обичаи. Вевчанскиот карневал во суштина е обичај под маска, кој се нарекува „Свети Васиља“ (Василица). Се празнува на 13 и 14 јануари секоја година и е посветен на Св. Василиј Велики. На тој ден се дочекува новата православна година, а се испраќа старата. Инаку, тој е пагански обичај кој тука се сочувал сe до денешни дни. Учесниците во него се нарекуваат василичари. Секоја година задолжителни се маските на зетот и невестата, на музичарите, на Глупи Aвгуст и на ѓаволите. Особено е карактеристична маската на Глупи Август.
| | веќе видена | слични

Со василичарски ора и палење на маските,заврши вевчанскиот карневал. Карневалот го прави Вевчани се поатрактивна туристичка дестинација. Најбројни беа гостите од опкружањето, но за некои, карневалот беше вистинско откритие. Странците кои доаѓаат на карневалот, остануваат и повеќе денови од предвиденото. За нив се интересни и древните обичаи кои го пратат Свети Василиј, а вевчанци ги негуваат. Постарите вевчанци кажуваат и дека порано само мажите ставале маски, додека жените затскриени од прозор љубопитно набљудувале.
| | веќе видена | слични

Со василичарски ора и палење на маските,заврши вевчанскиот карневал кој надалеку ја прочу најмалубројната општина во Македонија. Со василичарски ора и палење на маските,заврши вевчанскиот карневал кој надалеку ја прочу најмалубројната општина во Македонија. Традиционалната прослава на стара Нова година во Вевчани, која кулминира со карневалското дефиле,вчеравечер василичарите ја продолжија посетувајќи ги сите домови на вевчанци, а во ситните саати,невестите од горна и долна мала и домаќините,како што е ред, одат на Вевчанските извори за да наполнат вода со која во старите огништа се прави кашаник традиционален вевчански специјалитет кој се послужува со луканици , - вевчански домашни колбаси и домашно биено сирење и кисело млеко. Карневалот го прави Вевчани се поатрактивна туристичка дестинација.Најбројни беа гостите од опкружањето, но за некои, карневалот беше вистинско откритие. Странците кои доаѓаат на карневалот, остануваат и повеќе денови од предвиденото. За ...
| | веќе видена | слични

Со василичарски ора и палење на маските заврши годинешниот вевчански карневал. Во центарот на вниманието и оваа година беа политичките случувања. Вчера и денес освен зетот, невестата и глупавиот Август продефилираа Доналд Трамп, Ангела Меркел, Владимир Путин. Се говореше двојазично, се дишеше чист воздух. Името беше на распродажба за десет денари, пратениците патеници и нивните трошоци исто така беа во центарот на вниманието. Преку маските се упати критика и се исмеваше се што пречи во државава и се што не им се допаѓа на граѓаните. Најстарата карневалска традиција кај нас е карактеристична по уникатните маските кои се држат во тајност и непредвидливиот креативен дух на василичарите. Карневалот постои, откако постои Вевчани. Се маскира 40 проценти од населението, а карневалот трае цели 48 часа.
| | веќе видена | слични

Со последното Василичарско оро точно на пладне и традиционалното палење на маските заврши Вевчанскиот карневал. Врвна сатира и критика направи вистински спектакл и театар на отворено и оваа година во Вевчани. Во центарот на вниманието политичките случувања. Вчера и денес освен зетот, невестата и глупавиот Август продефилираа Доналд Трамп, Ангела Меркел, Владимир Путин. Се говореше двојазично, се дишеше чист воздух. Името на распродажба за десет денари, пратениците патеници и нивните трошоци во центарот на вниманието. Маски изработени до совршенство критикуваа и исмеваа се што им пречи и се што не им се допаѓа.
| | веќе видена | слични

Денес заврши Вевчанскиот карневал, традиција постара од 14 векови која се изведува за време на верскиот празник Свети Василиј Велики односно Василица. Карневалските денови во Вевчани, освен традиционалните обичаи донесоа и вечерни концерти со богата музичка програма. И годинава Карневалот го посетија многу домашни и странски гости, кои имаа можност да видат илјадници уникатни маски што се кријат сè до самиот настан…Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски и делегација на Министерството, заедно со градоначалникот на Вевчани, Сашо Јанкоски присуствуваа на карневалското дефиле и на неколку од настаните кои беа дел од карневалската програма. „Вевчани заслужува овој препознатлив фестивал и сите други приказни што ги има да го направат позната и брендирана туристичка, но и културна дестинација. Карневалските маски резонираат и со новите владини политики, критични се, отворени и го шират она за што ние се залагаме како принцип – демократизација на културата, на општеството, освојување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека сака да ја подели наградата што ја доби во Минхен со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

 Но, велат колку професорката од Правниот факултет ќе успее да привлече непартиски гласови на контото на ВМРО ДПМНЕ ќе зависи и од кандидатот што ќе го ...
сите 162 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вевчански Карневал 2018, од 12-ти до 14-ти јануари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: