Завршен штрајкот на израелските дипломати

Завршен штрајкот на израелските дипломати Вработените во израелското Министерство за надворешни рабити го завршија денеска штрајкот поради кој беа затворени сите амбасади на Израел ширум светот. Поради овој штајк, како што јавуваат западните медиумиу, под знак прашање беше ставена и планираната посета на папата Франциско на Израел. Портпаролот на Министерството Пол Хиршон изјави дека синоќа бил постигнат договор со Министерството за финансии, не не објави детали. Амбасадата на Израел во Белград соошти дека од денеска е повторно отворена и оти продолжува со работа. Вработените во израелското МНР стапија во штрајк во неделата барајќи пвисоки плати и подобри услови за сопружниците на дипломатите кои се откажуваат од своите кариери кога заминуваат со семејствата во странство. Повеќе од 100 изралески амбасади и конзулати беа затворени за првпат во историјата на таа земја за време на овој штрајк. Израелското МНР, меѓу другото, има задача да ги координира и посетите на странските официјални личности, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 411 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 148 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 261 | | | веќе видена

Никола Груевски има специјален третман затоа што бил 10 години премиер на друга држава, вели Балаш Орбан, државен секретар на кабинетот на унгарскиот премиер ...
сите 339 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 232 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Завршен штрајкот на израелските дипломати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: